Ovo su tehnike koje su mi pomogle ublažiti bol tijekom poroda
Masterclass “Kako Meditirati i Riješiti se Brbljavog Uma” je idealan za sve u potrazi za mirom, dubljim razumijevanjem sebe i željom za životom u harmoniji sa svojom unutarnjom biti.
Ako ste već debelo zagazili u treće tromjesečje, onda sigurno sve češće zamišljate kako će izgledati vaš prvi susret s bebom. Beba vas svaki dan sve snažnije udara pod rebra, i postajete svjesni njezine veličine i paralelno uskog prolaza kroz koji se ona treba provući na putu rađanja i dolaska na svijet.
Većina knjiga koje čitate vjerujem potječe s američkog tržišta i u njima se jako puno piše o ljudskim pravima pri porodu i najčešće su ih napisali muškarci. Hrvatska realnost je nešto drugačija i najbolje je na vrijeme pripremiti sve ono što možete sami sa sobom za dolazak vaše bebe.
Kako se pripremiti prije poroda
Prvo i osnovno potrebno je odlučiti u koju bolnicu odnosno rodilište ćete se u ključnom trenutku uputiti. Kako bi eliminirali pritisak na psihu u ključnom trenutku, nastojte bolnicu posjetiti prije i donekle upoznati se s doktorima i bolničkim osobljem, te prostorom. Svakako je dobro da odete na tečaj pripreme za porod, bilo onaj organiziran u sklopu bolnice ili neki od online tečajeva koji su također dostupni. Za ključne trenutke pripremite i osobu koju želite da bude uz vas u tome trenutku, bilo da je to partner ili da angažirate doulu.
S vama dijelimo neke od tehnika koje vam mogu pomoći prilikom pripreme tijela za porođaj.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Masaža međice
Masaža međice je tehnika kojom se povećava elastičnost perinealnog tkiva, pomaže rodilji naučiti opustiti mišiće i smanjuje se otpor međice kod izgona kako bi porod prošao bez pucanja ili epiziotomije. Najbolje je s masažom krenuti već od 34.tjedna trudnoće, a idealno bi bilo kada bi vam u tome partner pomogao, jer to cijelom postupku daje dodatnu draž. Prilikom masaže možete koristiti weledino ulje dostupno u najvećim drogerijskim lancima ili lubrikant na bazi vode ili ulje (maslinovo, bademovo, vitamin E…). Može se koristiti i vazelin. No, Weledino ulje je baš stvoreno za ovu namjenu.
Masaža se primjenjuje ovako:
Za najbolji učinak masaže, izvodite ju desetak minuta svaki dan. Može proći nekoliko dana ili tjedana prije nego primijetite da je međica elastičnija.
Odlučite li se na masažu međice sami, najbolji položaj za to je ležeći u krevetu, leđa poduprtih jastukom i savinutih koljena ili stojeći s jednom nogom na povišenom. Prije masaže skratite nokte na rukama, kako bi izbjegli ozljede, a radite li ovo sami svakako koristite ogledalo.
Postupak je prvih nekoliko puta mrvicu bolan i možete osjetiti peckanje, ali nakon nekoliko dana postaje sve lakše. Vodite računa da je perineum tkivo na kojemu će se prilikom poroda osjećati najveći pritisak, i da ono što napravimo prilikom pripreme za porod nam može samo pomoći, a škoditi nam sigurno neće. Masažom ovoga dijela tkiva možemo sebi pomoći da je ovo tkivo bude što elastičnije i mekše, posebno ako zaista jako želimo izbjeći epiziotomiju i pucanje. Slušanje svoga tijela ovdje je najbitniji faktor.
Izvor: Pexels
Pilates lopta
Vrijeme je da svoju pilates loptu počnete aktivno i svakodnevno koristiti. Stigli su dani kada bi vam ona mogla biti od velike pomoći. Za razgibavanje zdjelice koja se možda od silnog ležanja na boku umrtvila, najbolje bi bilo početi sjediti na lopti. Lopta pomaže bolnim leđima i otvaranju zdjelice i grlića.
U mom slučaju pilates lopta bila je nezamjenjiva. Možete raditi “osmice” na lopti ili samo lagano cupkati dok gledate televiziju. Nakon poroda nemojte loptu odmah vratiti u podrum. Može vam jako dobro poslužiti prilikom dojenja i uspavljivanja bebe. U mom slučaju prilikom drugog poroda lopta mi je bila od velikom značaja i najveći dio poroda sam provela na njoj.
Izvor: Pexels
Kegelove vježbe
Kegelove vježbe odnosno vježbe mišića zdjeličnog dna, ime su dobile po dr. Arnoldu Kegelu koji ih 1950-ih godinama počeo preporučivati svojim pacijenticama koje su imale problema s inkontinencijom i prolapsom organa zdjelice. Opće su poznate kao vrlo korisne za donji dio leđa.
Mišići zdjeličnog dna uključuju sfinktere koji kontroliraju rektalni i uretralni otvor te služe kao potpora unutarnjim organima. Kegelove vježbe posebnu svrhu u ovom periodu imaju za jačanje mišića dna zdjelice. Pomažu da se ojača tonus mišića, prije i nakon poroda, ali i kod inkontinencije. Uloga mišića zdjeličnog dna je da zatvaraju tri otvora – uretru, rodnicu i anus i time zadržavaju i podupiru organe na mjestu prilikom povećanog pritiska.
Kratke smjernice za Kegelove vježbe
- Stisnite mišiće zdjelice (područje oko vagine, uretre i anusa) kao da želite zadržati mokraću i vjetrove.
- Povežite kontrakcije s disanjem, udah – mišići zdjeličnog dna se opuštaju i spuštaju, izdah – stišću i podižu.
- Jedna serija = 8 ponavljanja
- Jedno ponavljanje uključuje maksimalni stisak koji se drži 6 sekundi
- Odmor 6 sekundi između ponavljanja
- Ponoviti ovaj trening 3x na dan!
Izvor: Pexels
Jedite datulje
Istraživanje provedeno u Jordanu dokazalo je da žene koje jedu po šest datulja dnevno u zadnja četiri tjedna prije termina češće rađaju prirodno, bez dripa i da im porođaj kraće traje. Nisam jedna od onih koja vjeruje svakom istraživanju, ali datulje mi nisu bile mrske pa sam ih redovito jela u tjednima prije poroda, u nadi da će pomoći. Datulje su dostupne u drogerijskim lancima,trgovačkim lancima i prodajnim lancima zdrave hrane.
Izvor: Pexels
Čaj lista maline
Čaj od lista crvene maline učestalo se konzumira od 36. tjedna trudnoće za olakšavanje poroda tj. za kraći porod, ali i održavanje trudnoće. Osim toga, ako je trudnoća uredna, njegovo konzumiranje je preporučljivo od 7. mjeseca trudnoće.
Čaj je dostupan u gradskim i privatnim ljekarnama po cijeni od otprilike 2 €. Preporučuje se konzumacija jedne do dvije šalice čaja dnevno (jedne šalice u prvom tromjesečju, dvije šalice u drugom te i tri šalice u trećem tromjesečju). Svaka mogućnost olakšavanja i skraćivanja poroda izaziva oduševljenje kod većine žena pa ga rado konzumiraju. Okusom je možda najsličniji zelenom čaju.
Ako ste se zatekli u situaciji u kojoj ste primjenile sve nabrojano, a i dalje nema pomaka, jedna od čestih preporuka u zadnjim tjednima trudnoće je i lagano hodanje na duže staze i seksualni odnosi, koliko god oni ne djelovali privlačno na prvu, jer pomažu u opuštanju mišića zdjelice.
Vjerujem da će nešto od nabrojanog sigurno upaliti.
Sretno u stvaranju najsigurnijeg prolaza za vašu bebu!
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT