Ovih 6 japanskih tehnika će vam pomoći pobijediti prokrastinaciju
Otkrijte kako uključivanje drevnih japanskih filozofija u svoju svakodnevnu rutinu vam može poboljšati produktivnost i smanjiti prokrastinaciju.
Većina nas redovito se bori (ako ne i dnevno) s odugovlačenjem zadataka i prokrastinacijom. U slučaju nevažnih zadataka, odgađanje nije loša stvar. Dobro je postaviti prioritete. No problem nastaje kada odugovlačite zadatke važne za vaš profesionalni i osobni razvoj. Nama se često dogodi da onaj zadatak koji traje najdulje odgađamo baš zato jer znamo da će nam trebati puno vremena i jak mentalni fokus, ali to i nije baš dobro rješenje.
Istraživanja pokazuju da kada odugovlačite, možda ćete se kratkoročno osjećati bolje, ali ćete dugoročno patiti. Nije važno zašto odgađate. OK, patiti je možda prejaka riječ, ali činjenica je da će vam odgađanje nekog zadatka samo stvoriti stres i vjerojatno anksioznost jer znate da ga trebate obaviti a niste još ni počeli, zbog čega ćete se dulje vrijeme osjećati loše.
No nije kraj svijeta, i niste jedini ako imate taj problem. Ima mnogo načina i rješenja kako doskočiti problemu prokrastinacije, a u ovom članku ćemo proći kroz japanske tehnike koje mogu u tome pomoći. Jer ako je itko poznat po disciplini i učinkovitosti, onda su to Japanci.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
IKIGAI – Otkrivanje vaše svrhe
Otkrivanje vašeg Ikigaija, ili ‘razloga postojanja’, odnosi se na pronalaženje onoga što vas istinski motivira. Sastavljeno od dvije riječi; Iki znači život, a Gai opisuje vašu vrijednost. To je razlog zbog kojeg se budite svako jutro i ono što vas pokreće.
Ikigai je kao jedinstveno sjecište onoga što volite, u čemu ste dobri, što svijetu treba i za što možete biti plaćeni. Ovo možda nije tako lako za definirati (inače bi svi bili sretni) ali kad bi uspjeli identificirati svoj Ikigai, imali bi intrinzičnu motivaciju koja može značajno smanjiti osjećaj lijenosti jer vas pokreće svrha.
Primjenjuje se i kao praktična životna filozofija. Može vam pomoći u pronalaženju hrabrosti u teškim vremenima i planiranju dugoročne karijere. To je stalni izvor unutarnje motivacije i smjera u životu. Kad je vaš unutarnji kompas usklađen, uvijek možete preskočiti lijenost.
Ako još niste pronašli svoj ikigai, počnite istraživati što bi to moglo biti i krenuti prema tome da na kraju radite što volite i volite što radite. Predlažemo da pročitate i knjigu (mi jesmo i oduševljeni smo), možda će vas i ona malo dodatno motivirati.
KAIZEN – Umijeće stalnog poboljšanja
Kaizen se odnosi na fokusiranje na mala poboljšanja, svaki dan. Znači umjesto velikih i naglih promjena, ova tehnika naglašava male, postupne promjene. Cilj da postanete 1% bolji svaki dan, umjesto da težite savršenstvu od samog početka. Kaizen potiče postavljanje malih, dostižnih ciljeva i sporo ostvarivanje tih ciljeva. Usredotočite se na kontinuirano poboljšanje, jer tako možete polako napredovati i doći do većih postignuća, a sve bez osjećaja preopterećenosti.
Pokušajte ovo: Uključite filozofiju Kaizena u svoj život tako što ćete ujutro kada ustanete iz kreveta, odmah ga i pospremiti. To ne mora biti savršeno kao u hotelu, već samo da je uredno. Ova mala navika se inače preporuča za mentalno blagostanje i može napraviti iznenađujuću razliku u vašem osjećaju dobrobiti i uspjeha na samom početku dana. Bit ćete zahvalni sebi na svom malom poboljšanju kada se navečer vratite u sobu.
HARA HACHI BU – Svjesna prehrana za održivu energiju
Hara Hachi Bu u prijevodu znači “jedi dok ne budeš 80% sit”. Kad se ne prejedate, izbjegavate tromost i letargiju koja se često povezuje s punoćom. Ova svjesna praksa prehrane osigurava stalnu razinu energije, pomažući u održavanju produktivnosti tijekom dana.
Postoje jednostavne promjene u svakodnevnim navikama koje mogu pomoći da se hara hachi bu provede u praksi za poboljšanje zdravlja ili gubitak težine. Evo nekoliko primjera:
Jedite sporije – Brže jedenje rezultira većim unosom hrane. Usporite kako biste dopustili svom tijelu da odgovori na znakove koji nam govore da više nismo gladni.
Usredotočite se na hranu – Isključite TV i računalo. Ako ćete jesti, samo jedite. Jest ćete sporije, vjerojatno manje pojesti i više uživati u hrani.
Koristite male zdjele – Odaberite jesti na manjim tanjurima ili u manjim zdjelama. Vjerojatno ćete jesti znatno manje, a da o tome i ne razmišljate.
Izvor: Pexels
SHOSHIN – Prihvaćanje početničkog uma
Japanski zen izraz shoshin prevodi se kao ‘um početnika’ i odnosi se na paradoks: što više znate o nekom predmetu, veća je vjerojatnost da ćete svoj um zatvoriti za daljnje učenje. Kao što je zen redovnik Shunryu Suzuki rekao u svojoj knjizi Zen Mind, Beginner’s Mind (1970.):
“Ako vam je um prazan… otvoren je za sve. U umu početnika postoji mnogo mogućnosti, ali u umu stručnjaka malo ih je.”
Shoshin govori o pristupanju zadacima sa svježim očima i otvorenog srca, bez obzira na razinu vaše stručnosti. Ovakav način razmišljanja potiče znatiželju i volju za učenjem, čineći proces privlačnijim i manje vjerojatno da će potaknuti odugovlačenje.
Tako da sljedeći put kad započinjete neki zadatak ili novi cilj, imajte na umu ovaj koncept; svježi pogled i nepristrana perspektiva. Možda ćete se iznenaditi kako vaš um prihvaća nove ideje!
Izvor: Pexels
WABI-SABI – Slavljenje nesavršenosti
Wabi-Sabi je prihvaćanje i uvažavanje nesavršenosti. Odustajanjem od nedostižne potrage za savršenstvom, stvarate zdraviji način razmišljanja usmjeren na akciju. Ova filozofija promiče poduzimanje radnji, koliko god nesavršene, umjesto podlijeganja paralizi analizom. Ovo nam je svima poznato, zar ne?
Uzeti pojedinačno, wabi i sabi dva su odvojena pojma:
Wabi je prepoznavanje ljepote u skromnoj jednostavnosti. Poziva nas da otvorimo svoje srce i odvojimo se od taštine materijalizma kako bismo umjesto toga mogli doživjeti duhovno bogatstvo. Sabi se bavi prolaskom vremena, načinom na koji sve stvari rastu, stare i propadaju, te kako se to lijepo manifestira u predmetima. Sugerira da je ljepota skrivena ispod površine onoga što zapravo vidimo, čak i u onome što u početku percipiramo kao slomljeno.
Ovaj koncept wabi-sabija ste možda primjetili negdje na internetu u keramici, gdje se slavi ljepota u nesavršenosti. Radi se o prekrasnoj japanskoj keramici koja ima fine pukotine, a koje se ispunjuju zlatom kako bi se istaknula ljepota njihove nesavršene prirode. Sada to primjenite i na sebe. Zaboravite ideju o manama i greškama i prihvatite nesavršene detalje sebe, tijela, prošlosti i sadašnjosti.
Wabi-sabi nas podsjeća nas da su sve stvari, uključujući nas i sam život, nepostojane, nepotpune i nesavršene. Savršenstvo je, dakle, nemoguće, a nepostojanost je jedini put.
Izvor: Pinterest
SHINRIN-YOKU – Umjetnost šumskog kupanja
Sastavljen od dvije riječi, shinrin (šuma) i yoku (kupka), to je praksa provođenja vremena na otvorenom s prirodom. Svjesno provođenje vremena u prirodi ima mnoštvo dobrobiti za um, tijelo i dušu pa tako čak i japanski liječnici promoviraju šumsko kupanje kao opuštajući odmor od užurbanog urbanog života.
Rezultati japanskih studija pokazali su da šumsko kupanje poboljšava kvalitetu sna, raspoloženje, sposobnost fokusiranja i razinu stresa. Kronični stres može doprinijeti razvoju bolesti kao što su tjeskoba, depresija i nesanica, da spomenemo samo neke. Također može pridonijeti fiziološkim problemima, poput visokog krvnog tlaka, napetosti mišića i smanjenog imunološkog odgovora. Provođenje vremena u prirodi, daleko od moderne tehnologije i velikih gradova može poboljšati fizičko i mentalno zdravlje smanjujući učinke stresa na vaše tijelo. Nije ni čudo da je šumsko kupanje postalo vitalni dio preventivne zdravstvene zaštite u Japanu i dovelo do zdravijeg načina života ljude svih dobi.
Savjet: Vježbanje umjetnosti šumskog kupanja ne mora biti cjelodnevni događaj u šumskom krajoliku. To može biti park ili vrt ako ga imate. Ako možete, uzmite pauzu od 15 minuta usred dana i opustite se negdje okruženi prirodom, zatvorite oči i dišite duboko. Slušajte zvukove prirode i fokusirajte se na mirise. A ako stignete, nakon posla prošećite parkom ili šumom na pola sata da se odbacite sav taj stres koji vam se vjerojatno nakupio na poslu.
Izvor: Pexels
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT