Odgajate tinejdžere? Možda je Ekskurzija film koji trebate pogledati zajedno
Debitantski film Ekskurzija, bosanskoj redateljici Uni Gunjak donio je posebno priznanje nakon premjernog prikazivanja na Filmskom festivalu u Locarnu, a nama kao gledateljima ostavio je gorak okus surove realnosti života današnjih tinejdžera.
Radnja filma prati djevojku Iman, učenicu devetog razreda osnovne škole, koja zbog nedužne igre istine i izazova, kolegama iz razreda kaže da je imala seksualne odnose sa svojom starijom simpatijom, ne znajući da će to pokrenuti lavinu glasina i problema.
Istovremeno kako Iman priča svoju lažnu priču, u drugoj prostoriji roditelji dogovaraju njihovu ekskurziju, u startu revoltirani slučajem koji se nedavno dogodio u Banja Luci, gdje je navodno 7 djevojčica zatrudnjelo za vrijeme školskog izleta.
I sve to u prvih 5 minuta filma. P.s. u nastavku tu i tamo imamo koji mini spojler, ali neće vam pokvariti doživljaj gledanja filma, slobodno nastavite čitati!
ADVERTISEMENT
Izvor: IMDB
Nevjerojatni realizam, koji na trenutke zabrinjava i rastužuje
Film prikazuje na trenutke surovu realnost kojoj su izloženi tinejdžeri Bosne i Hercegovine, koja se lako može preslikati i na šire prostore, odnosno na odrastanje na Balkanu. Od skučenih stanova u kojima braća i sestre dijele spavaće sobe, druženja u gradskim parkovima navečer, miješanja generacija, moderne trap muzike i neizostavnog života na društvenim mrežama i aplikacijama za dopisivanje.
Budući da je i sama redateljica mlada žena od niti 30 godina, jasno nam je kako je uspjela tako realno i uvjerljivo prikazati tinejdžerski život. Od načina oblačenja, razgovora, šminke, ponašanja. Gledatelj se osjeća kao da sluša stvarne razgovore te djece, kao da ništa od toga nije neki tamo napisani scenarij.
Izvor: IMDB
Nažalost, nakon odgledanog filma, zabrinulo nas je baš to. Koliko je film realan i koliko je radnja bliska onome čemu svjedočimo u društvu.
Okruženi seksualizacijom, a bez edukacije
Ne želimo otkriti previše radnje, jer svakako predlažemo da sami pogledate film. Ipak, voljele bismo istaknuti kako smo, nakon što smo pogledale ovaj film, još više za uvođenje seksualnog odgoja u škole. Evidentno je da se o tome premalo priča (odrasli s djecom), a djeca su previše izložena svemu tome posebno na internetu, a i općenito u društvu.
Misle da sve znaju, zato što su vidjeli, negdje čuli, zaključili.
Izvor: IMDB
Čak i na filmu i kroz dijaloge likova možemo vidjeti da postoji osuda s obje strane. Ako si se seksala i ako nisi, ako znaš previše o seksu ili ako znaš premalo. Osjećaji se mješaju, a osuda čeka sa svake strane. Bilo da je to osuda društva, prijatelja, obitelji, škole.
Više od filmskog scenarija
Scene i ponašanje tinejdžera koje smo gledale na filmskog platnu, kao da se preslikalo na ono što smo vidjele izvan kino dvorane, na ulicama grada. Hrpa adolescenata, djece, pogotovo mladih djevojaka, na kojima se jasno vidi da žele što prije odrasti. Vidimo to u načinu odijevanja, šminkanju, razgovorima koje vode i sve je to normalan dio odrastanja koji svi moramo proći. Ipak, čini nam se da je u današnje vrijeme najveći problema to što te promjene i želje za odrastanjem dolaze prerano.
Film u više navrata portretira glavne glumce u tim dvojim ulogama koje sa sobom nosi period adolescencije. Žele biti odrasli, ali i dalje u sebi nose dječju zaigranost.
Izvor: IMDB
Još jedan trenutak filma koji nas je posebno prodrmao je i kratka scena u kojoj je prikazana učionica i jedan od učitelja, koji obraća posebnu pažnju na djevojčice, a još izraženije na one koje izgledaju i ponašaju se starije nego što jesu. Nismo mogle a da se ne zapitamo, ima li takvih slučajeva i u stvarnim školama. A onda smo se sjetile vlastitih školskih dana i zaključile da su i te scene, nažalost, izvučene iz stvarnog života i pravih školskih klupa.
Film za tinejdžere, ali i roditelje
U kino dvorani nije bilo previše publike, ali za oko mi je zapela jedna manja obitelj. Mama, tata i kćer tinejdžerica.
Nekako smatram da je roditeljska odluka da zajedno pogledaju film dobar put ka tome da učvrste odnos sa kćeri adolescenticom, jer to je neminovno period kada roditelji i njihovo mišljenje postaju manje bitni, dok su ustvari najbitniji. Jer točno u tom periodu između djetinjstva i mladenačke zrelosti, mladi trebaju najviše usmjeravanja, a nekako ga baš u tom periodu najgrublje odbijaju. Roditelji trebaju pokazati određeni stupanj otvorenosti prema djeci. Pokazati da razumiju s čime se djeca nose i da su tu za lakše i teže izazove. Jer djeca često misle da “roditelji to ne razumiju”.
Film je na trenutke svakako težak. Gledajući ga, shvatit ćete da smo kao društvo i dalje sirovi. Shvatit ćete koliko je seksualizacije prisutno u društvu, a da ju možda ni ne doživljavate. Neke od vas će se možda i sjetiti kako je bilo teško odrastati, a posebno odrastati kao djevojčica.
Bilo bi lijepo kada bi mogle reći, “meni je bilo teško, ali mojoj će djevojčici biti lakše”. Film smo pogledali, ali i dalje ostaje pitanje. Kako olakšati odrastanje generacijama koje tek dolaze?
Izvor naslovne fotografije: IMDB
ADVERTISEMENT