Novozelandska salata s pečenim povrćem, halloumijem i raita umakom koju ćete obožavati
Recept za ovu salatu donosim s Novog Zelanda i obožavam ju jer ne zahtijeva previše posla, a iako jednostavna, kombinacija okusa je potpuno drugačija od uobičajenih salata.
Svaki put kad odem na neko putovanje vratim se doma s novim receptima. Uvijek probam neko novo zanimljivo jelo koje me oduševi i koje zatim moram rekreirati u svojoj kuhinji. Tako sam početkom godine bila na Novom Zelandu gdje sam probala ovu salatu čiji recept ćete pronaći niže. Oduševila me jednostavnost sastojaka koji s malim pomacima poprimaju kompletno drugačiju dimenziju i stvaraju fenomenalno jelo koje bi poslužila i najzahtijevnijim gostima. Obožavam jesti salate, a ova mi je od ove godine apsolutno najdraža.
P.s. Ja ju zovem novozelandska salata jer sam ju tamo jela, ali nije tipično novozelandsko jelo, samo da i to razjasnim.
Iako ono što volim tamo je baš to što su sva jela, pogotovo salate i sendviči, na nekoj totalno drugoj razini kad su u pitanju kombiniranje sastojaka i začina. Jednostavna jela postaju gurmansko iskustvo. Vjerojatno baš zbog toga, klasičan ručak tamo će često biti baš sendvič ili salata, ili oboje zajedno, što se često poslužuje u njihovim “cafeima” koji uvijek nude i hranu.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pinterest
Posebnost sastojaka
Salata je vegetarijanska, ali sam sigurna da će se se svidjeti svima (moj muž koji voli meso ju također obožava). Ono što se u ovoj salati ističe i čini ju drugačijom od nekih naših “tipičnih” salata su svakako dodatak halloumija (sir za pečenje) i curry začina. Originalan recept sadrži umak od marelica, ali ja često napravim i bez toga. Ostali sastojci su bilo koja vrsta zelene salate, pečena cvjetača i krumpir. Kao i sve salate, i ovu možete prilagoditi sebi i koristiti drugačije povrće ili dodati još nešto ekstra u salatu poput sjemenki, tostirane bademe ili cherry rajčice.
Raita s krastavcima
U ovoj salati koristimo također i malo drugačiji dressing, a to je raita s krastavcima.
Raita je inače klasični indijski umak od jogurta koji je jedan od najsvestranijih umaka s kojima sam se susrela. Također, ne postoji samo jedan način za pripremu raite – recept se razlikuje od regije do regije, obitelji do obitelji i sezone do sezone. Ipak, uvijek se radi od jogurta – obično punomasnog jogurta (grčki jogurt poput Dukatosa je idealan za ovo), začina i neke vrste voća ili povrća koje će dodati masu i teksturu kremastom začinjenom jogurtu. Neki ljudi završavaju raitu šakom svježeg začinskog bilja ili čak svježim, ljutim čilijem. Za naš recept za raitu s krastavcima, stvari su vrlo jednostavne pa ide samo kombinacija jogurta, krastavaca i češnjaka s maslinovim uljem.
Ovaj umak inače možete koristiti u raznim jelima. Možete ga koristiti kao marinadu za meso, dodajući sočnost i okus; možete ga koristiti kao umak za krekere ili čips; možete ga namazati u tankom sloju na sendvič (kao zamjena za majonezu), preliti preko pečene piletine s krumpirima, staviti u skoro bilo koju salatu… Ideja je napretek.
Izvor: Pinterest
Recept za salatu s pečenim povrćem s halloumijem i raitom
Niže su sastojci za otprilike 2 osobe, no ja često poduplam sve kako bi napravila dodatnu porciju za sutrašnji ručak.
Sastojci:
- 200g cvjetače
- 4 krumpira
- Halloumi sir (jedan paket)
- Zelena salata (ja koristim iceberg ili špinat, ali može bilo koja)
- 1 krastavac
- 1 jogurt (Dukatos)
- 2 češnja češnjaka
- Začini curry, paprika, sol, papar
- Maslinovo ulje
Upute:
- Pećnicu zagrijte na 220 stupnjeva celzijevih.
- Nasjeckajte krumpir na kockice (veličine koja vama pašu, no ja volim manje), te cvjetaču na manje cvjetove. Zatim ih oboje u jednoj posudi prelijte s malo maslinovog ulja te začinima curry, paprika, sol i papar po želji. Stavite sve u pećnicu na 30 minuta.
- Nasjeckajte češnjak na sitno. U tavu, na laganoj vatri, dodajte otprilike 2 žlice maslinovog ulja i nježno popržite češnjak. Pazite da ne zagori.
- Napravite raitu – U manju zdjelu stavite jogurt te preko njega prelijte češnjak s maslinovim uljem. Dodajte malo soli i sve promiješajte. Nasjeckajte krastavac (na kriške ili kockice, kako vam draže) i umiješajte u jogurt s češnjakom.
- Nasjeckajte halloumi na kockice i začinite s curry začinom. U tavi na srednje jakoj vatri popržite halloumi sir i zatim stavite sa strane.
- U veliku zdjelu dodajte zelenu salatu (količina dovoljna da prekrije pola zdjele) te ju začinite kako volite, ja obično dodam samo maslinovo ulje i malo soli.
- Kada je povrće pečeno, izvadite ga van i ostavite da se ohladi 5 minuta.
- U zdjelu sa zelenom salatom dodajte pečeno povrće, halloumi sir i na vrh stavite raita umak.
Dobar tek!
Izvor: Tina King // Privatna arhiva
Dodatne napomene
- Cvjetaču i krumpir možete zamijeniti i s nekim drugim povrćem tipa batat, brokula, cikla, mrkva.
- Savjet za hrskaviji krumpir: kada krumpir ogulite, ostavite ga u vodi bar 10-ak minuta. Vidjeti ćete kako će voda pobijeliti – to je škrob iz krumpira. Nakon ovog postupka, vaš krumpir će biti hrskaviji.
- U originalnom receptu ide i umak od marelice. S obzirom da toga nema u Hrvatskoj za kupiti, možete ga napraviti sami tako da nabavite džem od marelice. Nekoliko žlica džema pomiješajte sa žličicom octa (ili čak samo vode) kako bi bio tečniji. Nakon što halloumi sir ispečete i prebacite u zdjelu, prelijte ga ovim umakom i dobro pomiješajte pa tek onda poslužite. Kombinaciju džema i vode možete uliti i u tavu dok se halloumi peče kako bi se odmah obložio umakom.
- Ostatke pečenog povrća možete spremiti u hladnjak i čuvati nekoliko dana, isto kao i raita umak. Kada ga želite opet poslužiti, samo pripremite salatu, zagrijte povrće u mikrovalnoj i ispecite halloumi te imate poluspremno jelo za sljedeći dan. Halloumi je jedini sastojak koji nije dobar sljedeći dan ako je već ispečen. Postaje gumenast, tako da je svakako najbolje jesti ga svježe pečenog.
Izvor naslovne fotografije: Pinterest
ADVERTISEMENT