Nacionalni dan borbe protiv raka dojke: Zašto je 7. listopad više od datuma?
Rak dojke je najčešći oblik zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj, kao i u većini zemalja u svijetu, a mjesec listopad posvećen je borbi i podizanju svijesti o ovoj malignoj bolesti.
Na današnji dan u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, zloćudne bolesti koja nastaje kada normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom dospjeti u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela. Iako se može javiti u bilo kojoj dobi, čak i kod vrlo mladih žena, ipak je preko 80 % novooobljelih starije od 50 godina.
7. listopada naziva se još i Danom ružičaste vrpce koja predstavlja simbol borbe protiv ove zloćudne bolesti. Sve je počelo prije 25 godina, kada je u Americi pokrenuta neprofitna, humanitarna udruga za borbu protiv raka dojke, nazvana po svom simbolu Ružičasta vrpca. Danas ovaj humanitarni projekt uključuje više od 30 zemalja svijeta sa zajedničkim ciljem – upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke kako bi se potaknuo veliki broj izlječenja. U Hrvatskoj se također tim povodom obilježava i Dan narcisa u organizaciji klubova žena liječenih od raka dojke. Prodajom narcisa prikupljaju se sredstva za programe ranog otkrivanja raka dojke.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Što kažu istraživanja
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u čak 95 % zemalja svijeta, rak dojke je prvi ili drugi vodeći uzrok smrti od raka kod žena. No, unatoč činjenici što je ova bolest široko rasprostranjena, istraživanja i napredak u medicini omogućili su rano otkrivanje te samim time i uspješnije liječenje koje iz godine u godinu daje sve više rezultata.
Prema posljednjim objavljenim podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je u 2021. zabilježeno 2928 slučajeva raka dojke kod žena, što čini ukupno 25 % slučajeva raka kod žena.
Izvor: Pexels
Važnost ranog otkrivanja i faktori rizika
Postoji nekoliko poznatih faktora rizika za rak dojke: genetika, dob, hormonalni čimbenici, obiteljska povijest bolesti i životni stil, no redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled, rak dojke se može otkriti u ranom stadiju kada su šanse za izlječenje i preživljenje puno veće.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo potvrđuje kako su najznačajniji rizični čimbenici raka dojke sljedeći:
- dob
- prva menstruacija prije 12. godine života
- menopauza nakon 50. godine života
- nerađanje ili rađanje poslije 30. godine života
- pojavnost raka dojke i/ili raka jajnika kod bližih srodnika
- prethodna bolest dojke
Odlukom Vlade Republike Hrvatske, 2006. godine pokrenut je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke. Cilj je programa smanjiti smrtnost od raka dojke, otkriti rak dojke u početnom stadiju u što većem postotku i poboljšati kvalitetu života bolesnica s rakom dojke. Od uvođenja Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke 2006. godine, incidencija raka dojke u Hrvatskoj kontinuirano raste, dok je posljednjih desetak godina mortalitet u padu. U sklopu ovog programa, pozivaju se sve žene između 50 i 69 godina da se jave na niže navedene brojeve telefona županijskih zavoda za javno zdravstvo i dogovore besplatan mamografski pregled.
Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Pregledi i prevencija
Svijest o raku dojke možemo podizati medijskim kampanjama i događajima koji povećavaju vidljivost ove teme u medijima te tako potiču ljude na sudjelovanje, zatim humanitarnim akcijama, edukacijom, radionicama, aktivacijama na društvenim mrežama te u konačnici, otvorenošću za diskusije o ovoj tematici i iskustvima žena koje su preboljele rak dojke.
Iako je bolest široko rasprostranjena, napredak medicinske tehnologije omogućuje da liječenje raka dojke danas bude naprednije i uspješnije nego ikada prije. Ako se i dalje pitate kako u praksi izgledaju samopregledi i pregledi za rak dojke, otkuda početi i koje korake slijediti, najvažnije je da samopregled vršite svakoga mjeseca, najidealnije tjedan dana nakon menstruacije, kada su dojke manje osjetljive. Za žene u menopauzi to može biti bilo koji datum u mjesecu. Ukoliko i napipate bilo kakvu promjenu, ne paničarite jer su dojke pune žlijezda. Važno je javiti se liječniku opće prakse ako je kvržica čvrsta i ne miče se, ako imate nabore, crvenilo i osip na koži dojke, ako imate iscjedak iz bradavice, promjene u veličini i obliku dojke. Uz samopregled, jednom godišnje je važno napraviti ultrazvuk dojke, kao i mamografiju ako imate više od 40 godina.
Izvor: Pexels
Podizanje svijesti, osnaživanje žena kroz edukaciju i empatija prema oboljelima ključni su faktori u borbi protiv raka dojke. Naša zajednička podrška može napraviti razliku u njihovom životu, pomažući im da hrabro kroče kroz izazove ove bolesti.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT