Moja priča o dojenju i izdajanju za Banku humanog mlijeka
19. svibnja se obilježava Svjetski dan darivanja humanog mlijeka, a kako bi saznali više o tome, naša Marija je podijelila svoje iskustvo izdajanja za Banku humanog mlijeka.
Prvi put za Banku humanog mlijeka sam čula puno prije nego sam bila u fazi trudnoća i poroda. Godinama prije trčala sam na utrci gdje su se prikupljala donacijska sredstva za otvaranje Banke humanog mlijeka, zvala se Mliječna staza. Počela sam od tada pratiti sve informacije vezane za ovu inicijativu i svaki korak na njihovom putu do otvaranja i uspostavljanja Banke kroz newsletter.
Važnost majčinog mlijeka
Majčino mlijeko ključno je za preživljavanje i zdravlje novorođenčeta jer ima jedinstvena imunosna i nutritivna svojstva. Ne tako davno u prošlosti kada nije bilo dostupno mlijeko djetetove majke, ugroženoj novorođenčadi nudilo bi se mlijeko druge žene u rodilištu. Svaka država koja ima kvalitetan zdravstveni sustav trebala bi omogućiti prehranu novorođenčadi humanim mlijekom kada za to postoji medicinska indikacija.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Još 1980. godine Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) preporučili su da u okolnostima u kojima biološka majka ne može dojiti prvi sljedeći izbor prehrane novorođenčeta bude primjena humanog mlijeka iz drugih izvora. Rad Banke humanog mlijeka ne bi bio moguć bez velikodušnosti majki darivateljica te kontinuiranog interesa i želje majki za darivanjem.
Darivateljicom može postati svaka zdrava punoljetna majka djeteta mlađeg od godinu dana, koja ima više mlijeka nego je potrebno njezinom djetetu, a Svjetski dan darivanja humanog mlijeka obilježava se diljem svijeta 19. svibnja.
Moj put na Mliječnoj stazi
Uspostavljanje dojenja kod prvog djeteta je teklo zaista bez ikakvih poteškoća, no nisam bila svjesna tada da majčinog mlijeka imam više nego je dovoljno mome djetetu. Nakon dugog staža s dojenjem prvog djeteta u drugoj trudnoći se nisam niti malo brinula oko uspostavljanja laktacije i ritma, no već u trudnoći sam počela razmišljati o doniranju mlijeka u Banku humanog mlijeka, kako bi mogla pomoći prijevremeno rođenim bebama. Sama pomisao da mogu podijeliti nešto svoje i na taj način doprinijeti me sama po sebi veselila.
Moram iskreno priznati da mi je izdajanje uvijek predstavljalo veliki napor, bilo mi je zamorno i dosadno,no sa svakom bočicom koju bi pripremila mislila bi na drugo maleno dijete koje moje mlijeko može spasiti. I svakih 100 ml kada bi pohranila u škrinju, pomislila bih, ovo je jako puno hrane za jedno dijete kojemu je zaista baš ovo potrebno. I tako malo po malo, mjesec po mjesec, litra po litra…
Svaki put kada bi posustala pomislila bi kako se maleno ljudsko biće koje vjerojatno ima manje od 2 kg bori za život i želja bi se iznova rodila da tih 20-30 minuta u danu opustim se i posvetim izdajanju. S vremenom sam na često pitanje “Dojiš li?” odgovarala – Da, dvoje. Obzirom da krv možemo darivati mnogo puta u životu, a mlijeko samo u jednom iznimno kratkom periodu i samo malo nas žena u gomili koja je spremna uputiti se na taj put, nisam mogla ne odgovoriti na Apel iz Banke.
Izvor: Pexels
Kutak za mame izdajalice
Sigurno vas zanima kako teče proces darivanja mlijeka iz prve ruke, pa ću vam ukratko opisati proces. Moram na samom početku naglasiti da sam kod izdajanja za bebe palčiće deset puta više pazila na svaki mogući detalj u procesu izdajanja, obzirom da se radi o iznimno osjetljivim prijevremeno rođenim bebama, što kod svoje djece zaista nisam.
Dnevna rutina je izgledala tako da sam se isključivo ujutro izdajala, jer se uz svoje klince nikako drugačije nisam mogla bolje organizirati. Prije svakog izdajanja nužno je otuširati se, kako bi proces započeli potpuno čisti, a tijelo bi bilo opuštenije, pa i otpust mlijeka iz dojki jednostavniji. Za vrijeme dok se ja tuširam, izdajalica je u sterilizatoru.
Savjetovali su mi ručno izdajanje, no nisam dovoljno spretna za to. Puno mi je lakše na jednu dojku svoju bebu, na drugu izdajalicu što je činilo otpus mlijeka i prikupljanje znatno jednostavnijim. Vidjela sam tu i znatnu uštedu u vremenu, jer ne bi ni beba čekala dok dojim, niti bi mlijeko čekalo da ga pospremim. Prije izdajanja mlijeka za Banku humanog mlijeka ruke je potrebno brisati papirnatim ručnikom kako bi se maksimalno smanjila mogućnost prenošenja bilo čega iz našeg doma u rodilište.
Nakon izdajanja mlijeko je odmah potrebno pohraniti u sterilnu posudicu koju sam dobila u koferčić za mjesec dana izdajanja. Odmah potom izdojeno mlijeko ide u zamrzivač. U zamrzivaču je u jednoj velikoj sterilnoj vreći sa zipom i označenim datumom i vremenom. Kavu nisam pila nikada prije izdajanja, no nakon njega bi mi zaista bila potrebna kava i obilan doručak i puno tekućine, najčešće čaj za dojilje.
Jednom mjesečno u posjet dolazili bi iz Banke humanog mlijeka, kako bi provjerili kako sam ja i iz frižidera odvezli sve prikupljene doze mlijeka, te mi ostavili novi koferčić. Moje mlijeko potom ide na pasterizaciju i provjeru kakvoće, a potom ga dodijeljuju pacijentu. Ne sumnjajte u svoje mlijeko, jer ako ono dobro hrani vaše dijete od 5-6 mjeseci starosti i ono odlično napreduje, sigurno će biti najbolja hrana i djetetu starom 5 ili 6 dana koje se bori za svaki gram.
Izvor: Pexels
Ako želite darovati svoje mlijeko
Javite se u Banku na neki od sljedećih kontakata:
- [email protected]
- 01 4604 715
- Petrova 13, 10 000 Zagreb
Tamo će vas dočekati iznimno ljubazna doktorica i medicinsko osoblje. Kada prođete kroz uvodni razgovor, pripremit će za vas koferčić za izdajanje kojega trebate preuzeti u Petrovoj bolnici (mala bijela zgrada iza glavne zgrade). U koferčiću su sve detaljnije upute koje su napisane do u zadnji detalj. Kada ste prikupili prvih 30 doza oni će doći kod vas doma. Izvaditi će vam krv za testiranje na hepatitis B i C, HIV i sifilis. Ovisno o epidemiološkim okolnostima, možda vas bude potrebno testirati na još neke uzročnike zaraznih bolesti. Donijeti će i novi koferčić ako želite nastaviti s izdajanjem.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT