Mitovi o endometriozi i kako s njom normalno živjeti
Endometrioza je kronična upalna bolest od koje obolijeva oko 175 milijuna žena u svijetu, oko 10% ukupnog broja žena, a prvi znakovi ovog poremećaja pojavljuju se već nakon prve menstruacije.
Endometrioza je poremećaj u kojem se tkivo endometrija (tkivo sluznice maternice) može pronaći izvan maternice (u trbušnoj šupljini, jajnicima, itd.). Brojne su teorije koje objašnjavaju zbog čega dolazi do endometrioze, ali nijedna nije uspjela objasniti zašto se stanice ‘’sele’’ izvan maternice.
Sampsonova teorija (Retrogradna teorija menstruacije) je najprihvaćenija i objašnjava kako neke stanice za vrijeme menstruacije idu suprotnim putem – ne izlaze kroz rodnicu već idu prema trbušnoj šupljini gdje se usade. Endometrioza se najčešće javlja u organima zdjelice i na membrani trbušne šupljine.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Nadutost trbuha, proljevi, povraćanja, padanja u nesvijest od jačine bolova, kronični bolovi u zdjelici i trbušnoj šupljini, bolovi u donjem dijelu leđa, koljenima, epizode depresije, anksioznosti, napadaji tjeskobe, umor, iscrpljenost, bol prilikom spolnih odnosa, neplodnost – najčešći su simptomi vezani uz endometriozu. Ona nije isključivo ženska bolest, nego se zna javiti i kod muškaraca, ali se teško otkriva i vrlo često to bude u kasnoj fazi. Još nisu sa sigurnošću pronađeni faktori koji utječu na pojavu bolesti, ali pretpostavlja se da genetika ima utjecaja.
Prvi mit – Endometrioza uzrokuje neplodnost
Prema trenutnim procjenama 20 – 40 % žena s ovom dijagnozom ima probleme s neplodnošću, neovisno o tome kakve simptome endometrioze imale. Iskustva s trudnoćom su kod većine žena potpuno različita, stoga ne bi trebalo obeshrabrivati žene koje su u strahu od neplodnosti.
Mnoge su žene unatoč endometriozi imale normalan tijek trudnoće i to nekoliko trudnoća u kontinuitetu. Nema dokaza da će se stanje s endometriozom popraviti tijekom i nakon trudnoće, ali pojačano lučenje ženskih hormona može donekle doprinijeti u oporavku nakon trudnoće.
Izvor: Pexels
Drugi mit – Seks je bolan i neugodan
Što je partner informiraniji o boli i nelagodi koju uz endometriozu doživljavate, lakše će mu biti razumjeti i podržati vas i pomoći vam pronaći rješenje za ugodniji seks – ističe dr. Graves.
Seks može biti ugodan i bezbolan uz nekoliko savjeta ginekologa. Ženama najčešće duboka penetracija uzrokuje bol, pa je savjet da ona bude plitka. Preporučuje se korištenje lubrikanata na bazi vode i predigra prije seksa. Najbolje vrijeme za bezbolan seks je 2 tjedna nakon menstruacije. Budući da smo svi različiti, trebati ćete vremena da shvatite što vam točno odgovara. – naglasio je dr. Graves.
Izvor: Pexels
Treći mit – Endometrioza uvijek uzrokuje bol
U 60% slučajeva endometriozu se prepoznaje kroz velike bolove u zdjeličnom pojasu, no ona ne mora nužno biti povezana s boli. Prema istraživanju dr. Kinga čak 13 puta su veće šanse da će se endometrioza manifestirati bolovima, no treba biti oprezan jer ne mora nužno svaka bol u predjelu trbuha biti povezana s endometriozom. Dr. King ističe kako unatoč tome što je bol učestala pojava, postoje osobe koje ne osjećaju nikakvu bol za MedicalNewsToday.
Izvor: Pexels
Četvrti mit – Prehrana nema utjecaja na endometriozu
Mnoge žene će imati koristi od promjene prehrane. Razlog tomu je što prehranu stimulira estrogen tako da je briga o jetri i probavi kroz prehranu od iznimne važnosti. Na primjer, treba jesti što više zelenog povrća i hrane koja djeluje protuupalno. Smanjenje količine kofeina i alkohola, kao i redovito vježbanje, također mogu biti korisni.
Na stranici Budi.borac anonimna žena je pripremila cijeli niz brošura koje će vas voditi kroz Život s endometriozom i koje će vjerujemo pomoći u olakšavanju svladavanja boli i borbi s ovim neugodnim stanarom u vašem tijelu. Nažalost, endometrioza se još uvijek ne može izliječiti, moguće ju je samo ublažiti utjecajem na simptome uzimanjem lijekova (hormonska terapija) ili operacijom. Kod nekih žena se stanje s endometriozom popravlja tijekom i nakon trudnoće, ali bolest se smiruje tek nakon ulaska u menopauzu.
Bitno je podsjetiti se da u ovome niste sami, jer mnoge žene istovremeno s vama dijele iste teškoće i izazove u svakodnevnom funkcioniranju.
Sretno svim Endo borcima!
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT