Mamager preporuka: Pet knjiga koje morate pročitati ovo ljeto
Ljetni mjeseci i godišnji odmor idealno su vrijeme za čitanje; u nastavku donosimo prijedlog knjiga koje će vas zaintrigirati, raznježiti, rasplakati, ljutiti ali i motivirati.
Ima nešto u tim lijenim ljetnim poslijepodnevima kad između dva odlaska na plažu odmaramo u hladovini dvora ili kuće. Osim za odmor, idealno je to vrijeme i za čitanje, kada se možemo prepustiti pričama i ljudskim sudbinama skrivenima među stranicama knjiga. Donosimo prijedlog pet knjiga koje će vas zaintrigirati, raznježiti, rasplakati, razljutiti ali i motivirati. Provjerite ih u nastavku!
ADVERTISEMENT
Izvor: Knjižara Ljevak
Elif Shafak – Otok nestalih stabala
Ako još niste otkrili ovu nagrađivanu književnicu, krajnje je vrijeme! Elif Shafak jedna je od najčitanijih turskih autorica čije su knjige prevedene na više od 25 jezika. “Tri Evine kćeri”, “10 minuta i 38 sekundi u ovom neobičnom svijetu”, “Pogled”, “Majstor i ja”, samo su neke od njih, a naša je preporuka da krenete s knjigom ’Otok nestalih stabala’, raskošnoj priči o zabranjenoj ljubavi, gubitku, boli, izgubljenom identitetu, ljudskoj prirodi – i otkupljenju.
Kroz priču dvoje glavnih junaka – Turkinji Defne i Grku Kostasu koji žive na suprotnim su stranama podijeljenog Cipra, doznat ćete više i o pripadanju, sjećanju i zaboravu, ljudskom uništavanju prirode ali u konačnici i o obnovi, i to u svakom smislu te riječi.
Sažetak:
Ljubav Defne i Kostasa je zabranjena. Jedino mjesto na kojem se mogu sastajati jest konoba Sretna smokva, nazvana tako zbog čudesnog stabla Ficus carica koje raste usred prostorije. Ta će smokva svjedočiti njihovim sretnim susretima te tihim rastancima, ali bit će ondje i kada izbije rat, pretvori grad u ruševinu i razdvoji ljubavnike. Desetljećima kasnije, šesnaestogodišnja Ada, rođena u Londonu, počinje se interesirati o zemlji svojih predaka. Nikada nije posjetila Cipar, a jedina veza s tim otokom stablo je smokve koje joj raste u dvorištu. Kakva će se priča rasplesti pred Adom jednom kad uroni dublje u obiteljske tajne? (Knjižara Ljevak)
Izvor: VBZ Knjižara
Frode Grytten – Sobe uz more, sobe u gradu
Druga preporuka je zbirka pripovijetki modernog norveškog autora Frode Gryttena, koji se pojavio na norveškoj književnoj sceni 1983., a širu svjetsku publiku stekao 1999., kada objavljuje sad već kultnu knjigu “Pjesma košnice”.
“Sobe uz more, sobe u gradu” sastoji se od deset pripovijetki, od kojih je svaka inspirirana jednom slikom Edwarda Hoppera, američkog slikara najpoznatijeg po slici Nighthawks (slika dva muškarca, djevojke i barmena u tipičnom američkom dineru). Uglavnom sve Hopperove slike predstavljaju ljude u naizgled običnim situacijama u različitim prostorijama, od barova, preko hotelskih soba, do stanova, a upravo tu estetiku i atmosferu Grytten prenosi u svoje priče.
Prevoditelj knjige je poznati i, nažalost, prerano preminuli književnik Bekim Serjanović, a evo što je on napisao o Gryttenovom djelu:
“Situacija i ljudi je mnogo, a Grytten izabire deset situacija u kojima je glavno pitanje ostati (izdržati, propasti, preživjeti) ili otići (početi ispočetka, zaboraviti, spaliti sve mostove iza sebe). U pričama su opisani savršeni dani, sudbonosni dani, dani koji najavljuju katastrofu, dani u kojima život dobiva novo značenje, a za cijelu knjigu možemo reći da zapravo opisuje moderan život u građanski uređenim državama zapadnoga svijeta. Sobe koje autor opisuje u ovoj zbirci razasute su diljem svijeta, od Lisabona do zapadne obale Norveške. „Srce je snažan mišić“, napisat će Grytten u jednoj od priča, aludirajući na ljudsku sposobnost da sve teškoće ipak nekako prebrodi. Glas kojim on pripovijeda neizbježno je melankoličan, na trenutke čak i tjeskoban, ali ipak u svakoj od „soba“ on ostavlja dovoljno mjesta za nadu, ma koliko ona bila tanka”.
Izvor: Knjižara Oceanmore
Edouard Louis – Raskrstimo s Eddyjem
“Ovaj autobiografski roman o odrastanju usred siromaštva i homofobije ruralne Francuske nezaobilazno je štivo.”, pisalo je u Guardianu kad je Edouard Louis objavio svoj prvi roman. Ovaj mladi autor (rođen je 1992.) odrastao je u selu Hallencourt na sjeveru Francuske, a u svom prvijencu ’Raskrstimo s Eddyjem’ predstavlja emotivnu, a na momente i jako potresnu priču o dječaštvu, buđenju seksualnosti, suočavanju s privlačnošću prema vlastitom spolu ali i borbi za vlastiti identitet. Knjiga nije nimalo uljepšana, zadire duboko u autorove dječačke rane i na momente vas šokira siromaštvo, neobrazovanost i agresija u njegovoj okolini, iako se sve događa krajem 90-ih i početkom 2000-ih.
“Pobuna protiv mojih roditelja, protiv siromaštva, protiv moje klase, njezina rasizma, nasilja i običaja zapravo je došla naknadno. Jer prije negoli sam se pobunio protiv svijeta vlastita djetinjstva, taj se svijet moga djetinjstva pobunio protiv mene. Nisam imao izbora osim bijega. Ova je knjiga pokušaj da proniknem u to.”, objašnjava Edouard Louis.
Izvor: Knjižara Profil
Bernardine Evaristo – Djevojka, žena, drugo
Roman britanske spisateljice Bernardine Evaristo slijedi dvanaest likova, od Newcastlea do Cornwalla, na osobnim putovanjima kroz prostor i vrijeme tijekom proteklih stotinu godina. Svaka od njih u potrazi je za nečim – bila to zajednička povijest, neočekivana budućnost, mjesto koje bi mogla nazvati domom, osjećaj pripadnosti, ljubavnik ili ljubavnica, izgubljena majka ili otac, ili tek tračak nade. Godine 2020. ‘Djevojka, žena, drugo’ proglašen je romanom godine a do sad je preveden na čak 34 jezika!
“Snažan, hrabar, seksi roman koji praskom otvara pogled u svijet koji tek trebamo upoznati”, pisalo je u recenziji Sunday Timesa. Začinite si ljeto s ovim književnim draguljem!
Izvor: Knjižara Fraktura
Eimear McBride – Manji smo boemi
I zadnja preporuka je roman irske spisateljice Eimear McBride ispričan iz pozicije mlade pametne djevojke Eily koja, kad iz Irske dolazi na studij u London, odrasta kroz dramatičnu ljubavnu vezu. No, nemojte se zavarati, ovo nije ljubavni roman, barem ne onakav kakav možda očekujete. Čitajući knjigu ‘Manji smo boemi’ uronit ćete u svijet strasti i nevinosti Londona 90-ih, ispunjenog vrtlozima i tjeskobama odrastanja, prateći snagu nove ljubavi koja prelazi sve prepreke.
I napomena za kraj: moguće je da će vam na početku čitanja jako ići na živce Eilyn tok svijesti i način na koji se izražava u prvom licu. Izdržite, nemojte odustati (a doći će vam, više puta, vjerujte), jer će vas brže nego mislite uspješno uvući u svoj divan svijet koji će vam još dugo nakon što pročitate knjigu, ostati u mislima.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT