Mamager kolumna: Stereotipi i mitovi o feminizmu
Stereotipi o feminizmu su česti, a najčešće proizlaze iz nerazumijevanja ili površnog tumačenja društvenog, političkog i kulturnog pokreta koji se zalaže za bolji prosperitet i život bez ograničenja i predrasuda, kako žena, tako i muškaraca.
Jedan od duboko ukorijenjenih mitova je onaj da feministkinje mrze muškarce. Ovo mišljenje zapravo pokazuje potpuno nerazumijevanje feminizma s ciljem skretanja fokusa s problema s kojima se žene susreću na svakodnevnoj razini. Feminizam se bori za ravnopravnost svih spolova, bez mržnje, diskriminacije i patrijarhalnih normi koje štete svima.
Bez mržnje, samo borba za prava
Nejednakost plaća, diskriminacija prilikom zaposlenja zbog mogućeg porodiljnog dopusta, nenapredovanje u karijeri zbog majčinstva, samo su neki od problema s kojima se žene susreću, a rješavanje tih nepravdi (i nezakonitih postupanja) ne leži u smanjenu prava muškaraca nego u prestanku diskriminacije žena i jednakim prilikama.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Feminizam ne isključuje majčinstvo
Feminizam se ne protivi majčinstvu niti „manje vrednuje“ žene koje se odluče za njega. Naprotiv, feministkinje se zalažu da žene ne bi trebale birati između majčinstva i karijere, već da mogu ostvariti oboje, ako to žele. Međutim, feministkinje se također zalažu za pravo na slobodu izbora, a da se pri tome žene ne diskriminira zbog njihovih odluka.
Svaka žena (ali i muškarac), ima pravo donijeti odluku o svome životnom putu, karijeri, bračnom i obiteljskom statusu bez obzira na očekivanja društva.
Jučer, danas, sutra
Danas je teško i za povjerovati da žene (ne tako davno) nisu imale pravo glasa, nisu smjele polagati vozački, studirati na fakultetu ili raditi aktivnosti koje danas smatramo potpuno normalnima i prirodnima. Iako su napreci postignuti, žene se nažalost i dalje suočavaju s brojnim nepravdama i diskriminacijom na raznim poljima. Nejednakost u plaćama samo je jedan od brojnih problema koje zahtjeva hitno rješavanje, jer je trenutna statistika da su žene u Europskoj uniji u prosjeku 13% plaćene manje od muškaraca koji rade isti posao – iako je jednaka plaća za isti rad ili rad jednake vrijednosti jedno od temeljnih načela EU-a.
Izvor: Unsplash
Mnoge žene posvetile su svoj život borbi za ženska prava dok su pri tome često bile suočene s brojnim preprekama, nasiljem, marginaliziranjem i društvenim osudama. Njihova borba i predanost promijenila je život kakav je postojao te su nam u nasljeđe ostavile temelje koje ne smijemo izgubiti.
Niti jedno pravo ženama nije palo s neba, sve je teškom mukom izboreno, a feminizam danas nastavlja svoju borbu zahvaljujući ženama koje su život posvetile drugim ženama, onima koje su poznavale, ali i svima onima koje su došle i tek će doći.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT