Mamager kolumna: Savršeno majčinstvo kao stereotip modernog doba
Majčinstvo je izazovno putovanje samo po sebi, ali zbog očekivanja koja nameću društvo i mediji, posebno Hollywood i društvene mreže, ono je postalo još izazovnije.
Zadnjih nekoliko desetljeća počeli su nametati očekivanja i standarde vezane za ulogu majke koji streme prema savršenstvu. Pri čemu se to savršenstvo izjednačuje s idejom dobre mame.
Od mame se očekuje da je strpljiva, brižna, da uvijek stavlja potrebe svoje djece ispred svojih. Nikada ne gubi živce, ne griješi, uvijek ima čistu kuću i skuhano jelo na stolu. I naravno da je uz sve to i savršeno dotjerana i ima uspješnu karijeru. I apsolutno nema ničeg lošeg u tome truditi se biti što bolja mama. Međutim, kada mama počne vjerovati da je savršeno majčinstvo moguće u svijetu koji je sve samo ne savršen, e tada nastaju problemi.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Pritisak da se ispune društvena očekivanja
U nastojanju da dostignu taj ideal, mnoge mame na sebe stavljaju dodatni pritisak. Stvaraju idealiziranu verziju kako bi majčinstvo trebalo izgledati. Imaju viziju sebe kao savršene majke. Neuspjeh nije stepenica ka uspjehu ili prilika za učenje, već potvrda njihove nesposobnosti.
Mame postaju uvjerene da nisu dovoljno dobre i javlja se ogroman osjećaj krivnje. Krivnja da neće djeci pružiti potrebno i stvoriti im uvjete da odrastu u dobro prilagođene i sretne odrasle osobe. Ali nije samo to, strah od osude i etiketiranje kao loše mame, itekako je snažan poticaj da se stremi savršenstvu. Ono što je bitno shvatiti, da što god napravili, netko će nas osuđivati. Ne može se svakome ugoditi.
Izvor: Pexels
Što znači biti dobra mama?
Svaka mama bi se trebala okrenuti sebi i svojoj ideji dobre mame. Ali, što znači biti dobra mama? Za mene, to je mama koja s punom pažnjom i posvećenošću u danom trenutku sluša, tješi i podržava svoje dijete. A da bi to mogla, mora srušiti uvjerenje koje je duboko ukorijenjeno u našem društvu. A to je da su djeca i obitelj uvijek na prvom mjestu.
Dok zapravo, svaka mama treba sebe staviti na prvo mjesto, koliko god to zvučalo sebično. To znači da osvješćuje svoje emocije i da je svjesna svojih potreba. Sjetite se samo uputa u avionu. Prvo sebi stavljamo masku za kisik kako bi mogli pomoći drugima. To nije eto tako rečeno. To itekako ima svoju važnost. A isto vrijedi i za mame. Odmor i vrijeme za sebe bi trebali biti sastavni dio dana svake mame. Jer mama koja je premorena i iscrpljena postaje nervozna, ljutita i nema kapaciteta biti tu za svoje dijete kada je ono treba, niti može pružiti podršku koju obitelj treba.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT