Mamager istražuje: Koja su zakonska prava trudnica i rodilja
Trudni ste i polako počinjete s pripremama za porod. I dalje ne znate koja su vaša prava niti kao pacijentice, niti kao zaposlene žene, jer do sada niste nikada bili u ovoj situaciji i zaista ne znate odakle krenuti. Pred vama je članak u kojemu ćemo se potruditi maksimalno vam pomoći.
Doslovno preko noći postali ste trudnica, i znate da imate nekakva prava, no niste u njih baš upućeni? Istražili smo sve što morate znati.
Kako pronaći drvo u šumi zakona?
Prvo i osnovno što trebate osvijestiti je da vaš poslodavac zakonski ima prema vama zabranu nejednako postupati zbog vaše trudnoće i trebao bih poštovati zabranu davanja otkaza zbog činjenice da ste trudni. Trudnice prema zakonu ostvaruju i pravo na slobodni dan za prenatalne preglede u trudnoći, naravno u dogovoru s poslodavcem.
U slučaju da je vaša trudnoća normalnog tijeka bez komplikacija pravo na rodiljni dopust (u narodu ga često zovu „porodiljni“) ostvaruje rodilja 45 dana prije termina uz puni iznos plaće koju je primala posljednjih 6 mjeseci. Ovo pravilo se odnosi na stalno zaposlene trudnice. Najkasniji rodiljni dopust vaš ginekolog je dužan otvoriti 28 dana prije termina poroda, kada vas upućuje na bolovanje.
Tijekom korištenja rodiljnog dopusta, majka ima pravo na naknadu plaće u iznosu od 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima obveznoga zdravstvenog osiguranja (bez limita), drugim riječima vašu punu plaću (osnovicu) ostvarenu u proteklih pola godine koju ste dostavili u HZZO.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Što u slučaju rizične trudnoće
Ako ste među onim trudnicama kod kojih je trudnoća rizična ili je praćena nekim komplikacijama odlazak na bolovanje ginekolog će zakazati ranije i otvoriti vam tkz. komplikacije u trudnoći. Naknada plaće tijekom privremene nesposobnosti za rad radi komplikacija u trudnoći iznosi 100% od osnovice za naknadu, s time da najviši mjesečni iznos tako utvrđene naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava HZZO-a, ne može iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28%, odnosno 565 EUR, za puno radno vrijeme.
Prije otvaranja rodiljnog dopusta, postoji mogućnost i ostvarivanja dopusta trudne radnice koji ostvaruje trudna radnica zaposlena na poslovima štetnima za njezino zdravlje, temeljem propisa radnog prava i propisa zaštite na radu. Ovo pravo ostvaruje se kod poslodavaca gdje su žene izložene štetnim utjecajima za trudnicu i dijete, a odnose se na podizanje tereta, neprirodan položaj za vrijeme rada, izloženost zarazama, kemikalijama, zračenju i sličnom, zbog čega je trudnicama nužna promptna izoliranost od štetnih utjecaja.
Rodiljni i roditeljski dopust
Rodiljni dopust obuhvaća razdoblje od proteka obveznoga dijela rodiljnog dopusta do navršenih šest mjeseci djetetova života. Kada je vaša beba prošla punih 5 mjeseci starosti zatražiti ćete pravo na ostvarivanje roditeljskog dopusta. Njegovo je ime roditeljski jer ga može ostvariti bilo koji od 2 roditelja, stoga ćete u dogovoru s partnerom odrediti tko će s djetetom provesti drugih 6 mjeseci.
Roditeljski dopust zaposleni i samozaposleni roditelji mogu koristiti pojedinačno, naizmjenično, ali i istodobno, sukladno osobnom dogovoru.
Izvor: Pexels
Naknada plaće tijekom roditeljskog dopusta
Naknada plaće tijekom roditeljskog dopusta u trajanju od prvih šest mjeseci odnosno osam mjeseci roditeljskog dopusta isplaćuje se u punom iznosu osnovice za naknadu plaće (100% od osnovice za naknadu plaće), ali ne može, za puno radno vrijeme iznositi više od 225,5% proračunske osnovice mjesečno 995,45 EUR.
Pritom može iznositi manje ako 100% od osnovice za naknadu plaće iznosi manje od toga iznosa, s tim da nikako ne može iznositi manje od 70% proračunske osnovice 309,01 EUR.
Očevi od prošle godine imaju pravo na očinski dopust.
Zaposleni otac može koristi očinski dopust u razdoblju od dana rođenja djeteta pa sve do šestog mjeseca djetetova života u trajanju, ovisno o broju rođene djece, od 10 radnih dana za jedno dijete ili 15 radnih dana u slučaju rođenja blizanaca, trojki ili istovremenog rođenja više djece. Za vrijeme korištenja prava na očinski dopust naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima obveznoga zdravstvenog osiguranja (bez limita), a isplaćuje se na teret sredstava državnog proračuna.
Izvor: Pexels
Nakon povratka s roditeljskog dopusta
Po povratku s roditeljskog dopusta, ako je radni odnos u tijeku prije nego je dijete navršilo godinu dana, a radite u punom radnom vremenu, imate pravo na stanku za dojenje u trajanju od sat vremena i to dva puta dnevno. Ovim se pravom možete se koristiti do prve godine djetetova života. Vrijeme stanke ubraja se u radno vrijeme i pritom stanku ne smijete iskoristiti na početku ili na kraju radnog vremena. Radnica koja doji dijete za vrijeme korištenja stanke ima pravo na naknadu plaće koja iznosi 100% proračunske osnovice.
Poslodavci roditeljima djece mlađe dobi često puta dodjeljuju dodatne dane godišnjeg odmora ili prilagođeno radno vrijeme.
Prema Zakonu o radu roditelju djeteta do osam godina starosti ne može se odrediti prekovremeni rad (osim u slučaju više sile), nejednaki raspored radnog vremena niti preraspodjela radnog vremena osim ako radnik sam ne pristane na takav rad. Što se tiče popodnevnog rada i rada vikendom radniku s djetetom do osam godina života daje mogućnost da od poslodavca pisanim putem zatraži promjenu ili prilagodbu radnog vremena. Poslodavac je dužan razmotriti mogućnost promjene ili prilagodbe radnog vremena i radniku odgovoriti pisanim putem u roku od 15 dana. Ukoliko je odgovor poslodavca negativan, odgovor mora biti obrazložen.
Dakle, ni zakonom ni nekim drugim propisom nije propisano automatsko pravo radnika s djetetom do osam godina starosti da radi samo u prijepodnevnoj smjeni od ponedjeljka do petka nego je samo propisano pravo radnika da od poslodavca zatraži prilagodbu radnog vremena. Zahtjev za prilagodbom radnog vremena poslodavac je dužan razmotriti i ako ga ne može prihvatiti mora radniku pisano obrazložiti zašto zahtjev ne može prihvatiti.
Izvor: Pexels
Mogu li dobiti otkaz odmah nakon povratka s rodiljnog ili roditeljskog dopusta?
Radnica koja koristi rodiljni ili roditeljski dopust ili neko drugo pravo temeljem roditeljstva ima se nakon korištenja tih prava vratiti na iste poslove koje je radio ranije sukladno ugovoru o radu čl. 36 Zakona o radu. Ugovor o radu može prestati sporazumom ili otkazom. Radnici koja se vraća s korištenja nekog od prava temeljem roditeljstva ne smije se otkazati ugovor o radu 15 dana nakon povratka ni u kojem slučaju, a nakon toga samo zbog: skrivljenog ponašanja, ako radnik iz osobnih razloga više ne može obavljati posao koji je prema ugovoru o radu radio ranije ili ako je prestala potreba za obavljanjem tih poslova, u kojem slučaju poslodavac 6 mjeseci ne smije zaposliti drugog radnika na tim poslovima.
Činjenica da je poslodavac zadovoljniji radom radnice zaposlene kao zamjena radnika na rodiljnom ili roditeljskom dopustu nije opravdani razlog za otkaz i takav otkaz bi sigurno bio poništen od suda, a isti bi predstavljao i rodnu diskriminaciju kažnjivu po Zakonu o suzbijanju diskriminacije. Dakle, ukoliko radnica koja se vraća s korištenja rodiljnog ili roditeljskog dopusta ne želi sporazumno prekinuti radni odnos, poslodavac ne može zaposliti drugog radnika umjesto nje.
Izvor: Pexels
Imaju li trudnice prednost i pravo prvenstva na svim službenim mjestima ili samo određenim?
Trudnice imaju prednost i to bi trebali iznimno poštovati. Koliko god bili umorni i koliko god težak dan iza vas bio, i dalje ste manje umorni od žene čije srce kuca za dva srca u istom tijelu, i dalje su vaši bubrezi pod manjim opterećenjem nego njezini čiji rade na 500-600% s 15-20 odlazaka na wc dnevno. Koliko god da ste umorni i nervozni, i dalje ne morate nositi dodatnih 10-20 kg težine kroz cijeli dan i noć, ne trpite mučninu uzrokovanu hormonima, išijas uzrokovan naglim dobitkom na težini, i dalje vaš mjehur nitko ne stavlja pod glavu u službi jastučića.
Stoga se sjetite ovoga svaki put kada vidite da trudnica stoji u javnom prijevozu, čeka na red u banci ili pošti, čeka u redu na blagajni i slično…
Ako se ne možete uživjeti u ulogu, zamislite da tijekom samo 24 sata nosite sa sobom na sva mjesta na koja morate ići jednu lubenicu ili košarkašku loptu, i vrlo brzo ćete postati svjesni uloge buduće majke. Trudnice imaju prednost prilikom ulaska i zauzimanja mjesta u javnom prijevozu. U svakom prometnom sredstvu koje podliježe ovom pravilniku na ulazu u vozilo postoji naljepnica na kojoj je to istaknuto. Na mjestima gdje nije jasno istaknuto da trudnica ima prednost, službenik u pošti ili banci ili prodavač u trgovini može trudnicu pozvati preko reda ako uoči trudnu ženu. Određeni prodajni centri imaju također pravilnikom definirano da na blagajnama koje su označene vidljivim znakom prednost imaju invalidi i trudnice. U domovima zdravlja i bolnicama također je propisano da prednost imaju trudnice, upravo kako ne bi dugo boravile u blizini drugih bolesnika te na sebe navukle nekakvu zarazu.
Izvor: Unsplash
Žene vrlo kratak period života budu trudne i najveći dio njih ta prava ostvaruje samo jednom u životu, budimo tolerantni i omogućimo im maksimalno prihvaćanje i razumijevanje u ovom životnom periodu.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT