Kako se pripremiti za prvi let avionom s bebom
Ako planirate putovati s bebom u avionu po prvi put, imamo nekoliko savjeta na što obratiti pozornost i što sve avionske kompanije nude bebama na letu.
Koliko god je putovanje avionom praktično i brže ako putujemo na udaljenije destinacije, let zrakoplovom u društvu bebe može biti vrlo izazovno za svakog roditelja. Baš kao u mnogočemu, dobra priprema i organizacija svakako je pola posla, stoga je vrlo važno dobro se pripremiti za putovanje i ništa ne prepustiti slučaju, posebice kada letimo s avionom gdje naprosto nemamo tu mogućnost stajanja po potrebi, već putovanje odrađujemo u komadu.
Aviokompanije, svaka u svojoj mjeri na različite načine pokušava olakšavati roditeljima “zrakoplovnu avanturu” s djetetom. Karte za bebe najčešće su besplatne, a osoblje zrakoplova stoji na raspolaganju roditeljima za sva pitanja i pomoć. U nastavku smo izdvojili neke od osnovnih činjenica koje je važno znati prije odluke na let s djetetom i kupnje karata.
ADVERTISEMENT
Izvor: Canva
Informiranje prije leta
Naravno, bebe u avionu nisu nikakva novost, no takvo putovanje svakako je novo svakom roditelju koji prvi put putuje sa svojim djetetom. Avionske kompanije najčešće su dobro pripremljene za najmlađe putnike, stoga je prije svega važno informirati se što sve točno kompanija s kojom letite nudi za vaše dijete. Osim što su većina informacija lako dostupne na službenim internetskim stranicama, nije loše ni kontaktirati korisničku podršku aviokompanije kako biste na vrijeme dobili sve informacije i pogodnosti za bezbrižan let s djetetom.
Izbor sjedala
Izbor sjedala jedan je od najvažnijih segmenata prilikom kupnje avionske karte. Savjetuje se da odaberite sjedala koja pružaju više prostora. Mnoge zrakoplovne kompanije nude sjedala s dodatnim prostorom za noge, dok neke nude čak i posebnu zonu u avionu za obitelji s bebom.
Za potrebe ovog članka uspoređivali smo pogodnosti za djecu jedne od najpoznatijih niskobudžetnih aviokompanija koja prometuje u našoj državi te domaću zrakoplovnu kompaniju.
Izvor: Pexels
Primjeri usluga aviokompanija
Niskobudžetna aviokompanija nije toliko blagonaklona za putovanje s bebom, no nude osnovne mogućnosti kako bi let prošao što je lakše moguće u njihovim gabaritima. Djeca do 7 dana starosti ne mogu biti prihvaćena za putovanje na njihovim letovima, a osim što dojenčad mora biti u krilu odrasle osobe od 16 ili više godina, bebe nemaju pravo na svoju posebnu prtljagu, osim manje torbe za osnovne potrepštine prilikom leta.
Odrasli koji putuju s dojenčadi moraju sjediti na sjedalu do prozora jer se iznad ovih odabranih sjedala nalaze dvije maske za kisik.
Pri kupnji karata domaće aviokompanije vrijede nešto drugačija pravila. Na domaćim linijama, bebe putuju besplatno, dok u međunarodnom prometu njihova karta iznosi 10 % primjenjive tarife za odraslu osobu. Pri rezervaciji obavezno treba naglasiti da se putuje s bebom te navesti datum rođenja. Ovdje je moguće rezervirati i odvojeno putničko sjedalo koje se plaća prema primijenjivoj tarifi za djecu i u tom slučaju obavezno je korištenje dječje autosjedalice s certifikatom za putovanje zrakoplovom.
U pratnji bebe mora putovati odrasla osoba, ne mlađa od 18 godina (16 ako je član obitelji). Jedna odrasla osoba može putovati s najviše dvije bebe, od kojih jedna mora biti stara najmanje šest mjeseci. U tom slučaju jedna beba sjedi u krilu odrasle osobe, a druga na posebnom putničkom sjedalu, u autosjedalici s certifikatom za putovanje zrakoplovom.
Izvor: Canva
Kolica, kolijevka i presvlačenje bebe
Neke zrakoplovne kompanije nude mogućnost uzimanja kolijevke za bebe prilikom leta. To se najčešće odnosi na prekooceanske letove. Budući da se kolijevke mogu postaviti isključivo na određena sjedala, važna je rezervacija unaprijed, pa se informirajte i rezervirajte što ranije.
Što se tiče kolica, domaća aviokompanija nudi besplatan prijevoz jednih sklopivih kolica za djecu do 4 godine starosti. Niskobudžetna aviokompanija ima dva komada opreme za bebe besplatno. To može uključivati kolica, autosjedalicu, pomoćnu sjedalicu ili putni krevetić. Moraju biti označeni na šalteru za prijavu ili na izlazu za ukrcaj. Kolica se mogu koristiti sve do stepenica zrakoplova.
U stražnjem dijelu zrakoplova postoje prostorije za presvlačenje beba, a kabinsko osoblje u bilo kojem trenutku dostupno je ako je potrebno zagrijati dječje bočice. Također, većina zrakoplovnih kompanija dopušta unošenje dječje hrane i tekućina u ručnoj prtljazi.
Iako, niskobudžetna kompanija ne nudi posebna sjedala za dojenčad, imate mogućnost rezervirati prioritetno ukrcavanje uz dodatnu cijenu. To vam omogućuje da se ranije ukrcate i osigurate sjedalo u prednjem dijelu zrakoplova, dajući vam više prostora i lakši pristup pretincima iznad glave
Domaća aviokompanija ima mogućnost prioritetnog ukrcaja roditelja s djetetom na upit.
Izvor: Unsplash
Pakiranje
Pakiranje stvari za u avion važno je da bude što praktičnije i lako dostupno u svakom trenutku roditeljima. Važno je da se bebi omogući što je više potrebno nužnih stvari za vrijeme provedeno u avionu, a to se prije svega odnosi na dovoljnu količinu pelena, dječje hrane izmjerenu u vrećicu na određenu količinu potrebnu za trajanje leta, udobne robice, dudu, igračke, kao i dekicu te sve potrebne lijekove zatvorene u prozirnu vrećicu.
Izvor naslovne fotografije: Canva
ADVERTISEMENT