Kako se nositi s neočekivanim obiteljskim krizama
Izazovi s kojima se svaka obitelj suočava mogu biti izrazito teški i zbog mnogih nepredviđenih situacija mogu izazvati osjećaje nesigurnosti, stresa i nezadovoljstva.
Bez obzira radi li se o pozitivnim događajima poput dolaska prinove u obitelj ili zdravstvenim, financijskim ili emotivnim izazovima, na odnosima je potrebno konstantno raditi i po potrebi mijenjati pristup kako bi svaki član obitelji osjetio podršku i nadu u bolje sutra.
Upravo je širenje obitelji prva od kriza s kojom se obitelji većinom susreću. Dolaskom djeteta u obitelj, mijenja se život kakav smo do tada poznavali, prakticirali i njegovali. Koliko god žena bila spremna na majčinstvo, trudnoća, porod i njega male bebe drastično mijenjaju dotadašnju svakodnevicu, prioritete i obrasce razmišljanja. Tu počinju velike obiteljske promjene jer nije jednostavno nositi se sa situacijama s kakvima se do sada nismo susreli, a da se od nas kao roditelja istovremeno očekuje da reagiramo ispravno, pravovremeno i sigurno.
Osim što majke nakratko moraju zažmiriti na neke svoje želje i potrebe jer se prvo treba namiriti beba, često pati i partnerski odnos. Izlasci i druženja u dvoje neko vrijeme moraju biti na pauzi, isto kao i intimni odnosi, što nerijetko dovodi do udaljavanja parova i nesuglasica kojih prije možda i nije bilo. U drugim periodima života, dolaze i drugi problemi, a suočavajući se s njima, često se osjećamo iznenađeno i ne znamo kako reagirati na pravi način.
ADVERTISEMENT
Izvor: Unsplash
Kako bismo ipak prevladali sve te krize, važno je razumjeti da su one sastavni dio života i da se s njima susreću sve obitelji. Uz ove načine možete se suočiti sa svakim problemom na koji kao obitelj naiđete.
Komunikacija
Svaki zdravi odnos trebao bi se temeljiti na otvorenom i iskrenom odnosu jer svatko od nas je individua za sebe, sa svojim posebnim osjećajima, razmišljanjima i očekivanjima. Kada jasno i otvoreno komuniciramo svoje stavove i očekivanja, bolje možemo razumjeti jedni druge, kao i naše potrebe, čime automatski sprječavamo mnoge nepotrebne neugodne situacije i probleme. Zajedničko planiranje, podrška i potraga za rješenjima, sve članove obitelji mogu dodatno povezati i ojačati.
Holistički pristup
Holistički pristup u obiteljskim krizama uključuje dugoročan rad na kvaliteti obiteljskih odnosa uz koje kasnije probleme rješavamo na lakši i bezbolniji način, ali i gledanje na probleme kao obiteljsku stvar, a ne nešto s čime se nosi svatko pojedinačno. Budući da niti jedna metoda nije univerzalno rješenje problema, svaka obitelj treba uzeti u obzir specifične potrebe svojih članova i biti u neprestanoj potrazi za balansom koji će zadovoljiti obitelj kao cjelinu. Financijski, emotivni, zdravstveni, dječji, odrasli – svi problemi su jednako važni i treba im pristupiti s jednakim žarom za rješavanjem kao i prilikama za oporavak i trudom za ponovnim povezivanjem.
Mentalno zdravlje
Iako su fizički zdravstveni problemi uobičajeniji i oni o kojima se često priča i suočava, mentalno zdravlje ne bi trebalo biti zanemareno. Svi članovi obitelji nose svoje određene pritiske koji posljedično mogu uzrokovati veliki stres, anksioznost, pa i depresiju. Ne ignorirajte ovakve probleme. Pričajte o njima, koristite tehnike opuštanja koje pomažu u otpuštanju stresa i potražite stručnu pomoć ukoliko za time osjetite potrebu.
Izvor: Pexels
Bez obzira na vrstu i veličinu krize i izazova u vašoj obitelji, čak i onda kada vam se sve čini toliko crno da više nikada ne može postati bijelo, snaga volje i truda itekako može donijeti rezultate.
Direktno suočavanje s problemima, iskrenost, otvorenost, povjerenje u članove obitelji i svjesno promišljanje o rješenjima, može transformirati svaki obiteljski odnos u ponovnu oazu mira i utočište sreće kakvom se svi nadamo.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT