Kako otvoriti obrt? Imamo savjete iz osobnog iskustva
Obrt je vrlo jednostavno za otvoriti, no postoji puno različitih informacija i caka koje je dobro znati. Donosimo savjete iz iskustva.
Jeste li ikada dale priliku same sebi i pomislile, možda mogu biti sama svoj šef?
Moje iskustvo možda nije u potpunosti takvo, jer nisam baš sama svoj šef, odnosno, ja sam se odlučila otvoriti paušalni obrt uz stalni posao koji regularno radim. Dakle, moglo bi se reći da jesam hrabra jer sam pokrenula nešto svoje, ali opet ne i dovoljno hrabra da se oslonim samo na to i samo na sebe. Ali i to je sasvim okej, korak po korak.
Bilo kako bilo, dijelim s vama svoje iskustvo. Možda među vama ima savršenih kandidata za mamager obrtnice, samo vam treba lagani vjetar u leđa da se ohrabrite i da shvatite da cijeli proces uopće nije kompliciran.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Savjetovanje i prikupljanje informacija
Za početak sam se savjetovala s Plavim uredom gdje sam uspjela dobiti neke bazične informacije. Savjetnik je dostupan svakim radnim danom u periodu između 14 i 15 sati broj je 01/6458 840). Ukratko, rekli su mi da će me moj obrt koštati nekih 500 eura godišnje (u tu cijenu uključen je porez i postotak doprinosa koje ste obavezni plaćati državi, neovisno o tome jeste ili već zaposleni ili ne.)
Naravno, uzmite u obzir da je ova cifra valjana samo za one koji uz paušalni obrt imaju i stalan posao na kojem poslodavac već uplaćuje dio doprinosa za radnika.
Ako imate samo obrt i on vam je jedini izvor prihoda, tada su mjesečni doprinosi oko 200 eura (zdravstveno te prvi i drugi mirovinski stup).
Ovdje možete i sami izračunati koliko ste dužni platiti za doprinose.
Prvi korak za otvaranje obrta
Prvi korak bio je ispuniti OR obrazac koji je dostupan na stranicama Plavog urede. Imate čak i primjer obrasca koji je popunjem nekim generičkim podacima kako bi vam bilo lakše sve ispravno popuniti. Naravno, taj obrazac vam je dostupan i u svakom Uredu za gospodarstvo, ako cijeli proces želite obaviti uživo, iako je sve moguće napraviti i online, preko usluge e-Obrt (odnosno, e-Građani).
Ja sam ipak išla staromodnim putem i odlučila stvari obaviti uživo.
Izvor: Pexels
Iako mi je u jednom računovodstvu bilo rečeno da mi ne treba službeno dopuštenje vlasnika nekretnine za otvaranje obrta na toj adresi (inače, moj tatager), u Uredu za gospodarstvo rekli su mi da mi je ipak potrebna privola (to vam je doslovno papir koji vam daju u Uredu, trebate samo upisati svoje ime i OIB, kao i ime i OIB vlasnika i jedan potpis je dovoljan za “dopuštenje”).
Ipak, napomenut ću vam da postoje slučajevi gdje je za korištenje adrese za obrt bilo potrebno sastaviti i ugovor o najmu s vlasnikom.
Par dana nakon predavanja ispunjenog OR obrasca dobivate i obrtnicu (ja sam uspjela isti dan jer sam bila u uredu uživo i zamolila službenicu da ubrza proces ako je moguće).
S obrtnicom na Poreznu
Nakon što dobijete obrtnicu, morate do Porezne kako bi se prijavili (Porezna uprava vas službeno može prijaviti tek 8 dana nakon što ste dobili obrtnicu). Na moje iznenađenje, uspjela sam dogovoriti s poreznom službenicom da ostatak papirologije riješimo preko e-maila. Morate potpisati Izjavu kojom tvrdite da ćete sve usluge naplaćivati preko službenog, poslovnog računa.
Na Poreznoj su mi također rekli da, iako nemam fiskalnu blagajnu, svejedno moram imati Interni akt o fiskalizaciji (doslovno jedan papir na kojem upišete svoje podatke, radno vrijeme, oznaku operatera i primjer numeriranja računa). I on je dostupan na stranicama Plavog ureda, ali ga isto tako možete dobiti i od svojeg računovodstvenog servisa, ako ga odlučite koristiti.
Ovdje se nalazi primjer akta o fiskalizaciji.
Izvor: Pexels
Otvaranje računa za obrt
Još vam samo preostaje otvaranje računa kojeg ćete koristiti za obrt. Porezna službenica mi je predložila da otvorim običan žiro račun jer ću ga manje plaćati mjesečno, ali budući da sve volim raditi po PS-u, odlučila sam se otvoriti pravi poslovni račun, tako da sada imam business karticu i posebnu aplikaciju za mobilno bankarstvo samo za račun obrta. Mjesečna naknada u mojoj banci je oko 8 eura, ali vjerujem da možete naći i neke povoljnije pakete, pogotovo ako se odlučite za opciju običnog žiro računa. U banci će vam također trebati vaša obrtnica, prilikom otvaranja novog računa (p.s. spremite se i na potpisivanje barem 20ak papira u banci).
Prva faktura
Što se tiče računa i njegovog izgleda, na stranicama Plavog ureda možete pronaći Excel verziju fakture koju možete besplatno preuzeti i koristiti za svoj obrt (ako ne mislite koristiti računovodstvene usluge). Ja sam ipak odabrala Word verziju jer nisam preveliki fan Excela.
Izvor: Pexels
Prvu poštu – u smeće. Osim omotnice od Porezne uprave
Nepunih tjedan dana nakon službene prijave preko Porezne, na kućnu adresu sam primila 10ak kuverti. U svakoj je bila uplatnica, između 80 i 100 eura, za upis u raznorazne registre. Citiram poreznu službenicu, “sve to možete baciti u smeće”. Naime, prvih dvije godine oslobođeni ste plaćanja obrtničke komore, a to je jedino što ste dužni platiti tako da, sve što stigne, osim naravno omotnicu Porezne uprave, možete baciti i ni slučajno nemojte plaćati neku od tih nebulozi.
E sada, jedna informacija vezano za prvu pošiljku od Ministarstva financija, odnosno Porezne uprave. U toj omotnici pronaći ćete privremeno porezno rješenje kao i podatke za uplatu i točan iznos poreza kojeg morate platiti kvartalno (u samom pismu bit će vam navedeni podaci za uplatu i točni datumi kada ste dužni platiti porez).
Iznos poreza pak ovisi o tome u koji ste se od 4 moguća porezna razreda upisali na samom početku (to ovisi o tome koliku zaradu očekujete). Iznosi različitih poreznih razreda dostupni su ovdje. Na istom također možete pronaći i detaljnije informacije o datumima kada je potrebno uplatiti porez. Što se pak doprinosa tiče, možete i to plaćati kvartalno, ali u pravilu, taj iznos vam dođe na naplatu odjednom, na kraju godine.
Izvor: Pexels
Također, obrt možete prijaviti kao sezonski rad (da je aktivan samo nekoliko mjeseci u godini) ili za cijelu godinu, a možete ga i “zamrznuti” na neko vrijeme pa ponovno otvoriti. Zatvaranje obrta također nije potrebno platiti, kao ni otvaranje.
I to je kratka priča o mojim poduzetničkim počecima (nadajmo se da će biti još uzbudljivih nastavaka).
Vama koje čitate, a u glavi vam se krčka ideja o obrtu i poduzetništvu, želim da skupite hrabrosti i pokušate. Jednog dana ćemo svi više žaliti za stvarima koje nismo napravile, nego za onima koje jesmo.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT