Kako odabrati idealnu dadilju za dijete?
Pronalazak dadilje može biti izazovan zadatak, a pitanja je bezbroj: gdje i kako ih pronaći, što se od njih očekuje, koja pitanja im postaviti? O svemu tome i više, pišemo u nastavku.
Prilikom odabira dadilje za naše prvo dijete imala sam vrlo visoke kriterije. Osobno nikada nisam pohađala niti jaslice niti vrtić, nego sam cijelo djetinjstvo provela uz prekrasnu dadilju. Razlog su bili zdravstveni izazovi koji su me u ranoj dobi pratili. Slično se dogodilo našem sinu, koji od moga povratka na radno mjesto nije mogao pohađati jaslice, pa smo bili primorani pronaći tetu čuvalicu za njega.
Kada sam bila dijete kroz naš dom je prošao veliki broj “teta čuvalica” dok nismo pronašli onu pravu, a ona se u našem domu zadržala punih 13 godina. Teta nam je s vremenom postala dio obitelji. I danas kada ona više nije na ovome svijetu, za mene je ona oduvijek bila jedan od najbližih članova obitelji i osoba s kojom sam u svome djetinjstvu provela najviše vremena.
Kada smo krenuli u potragu za dadiljom koji će preuzeti brigu o našem sinu, prvenstveno smo se vodili preporukama. Iznimno nam je bilo bitno da vrijeme koje ona provede s našim djetetom bude kvalitetno utrošeno, da svakodnevno izlaze na zrak i u šetnju Maksimirom, te da dijete kvalitetno pojede ono što smo pripremili za jelo. Bitna nam je bila i vrlo dobra upućenost u zdravstveno stanje djeteta i brza reakcija ako to bude potrebno.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Što sve mame najčešće očekuju od teta čuvalice? I kako pronaći onu pravu?
Od drugih najčešćih očekivanje koja se trebate dogovoriti na inicijalnom razgovoru je hoćete li da čuvanje se održavati u vašem stanu ili kod teta čuvalice doma. Trebate se dogovoriti hoćete li dadilji dati ključeve od stana i hoće li ona u bilo kojem trenutku moći doći u vaš stan ili po točno određenim kriterijima. Odluka nije laka odluka s obzirom na to da u tome trenutku ono najvrijednije što imate (dijete i životni prostor), prepuštate u ruke nekoga kome se s kime se prvi puta susrećete. S druge pak strane trebate biti sretni što imate mogućnost djetetu osigurati osobu koja je posvećena samo njemu, a ne još na desetke druge djece u skupini. Vaše dijete je izolirano od svih vrsta vrtićkih virusa i zaraza i vrlo vjerojatno će biti boljeg zdravstvenog stanja, što se posebno preporuča u jasličkoj dobi. U našem slučaju zbog izraženog atopijskog dermatitisa i mnogih alergija na hranu koje je dijete u tome trenutku pokazivalo, čuvanje kod kuće je bila jedina opcija. U jasličkoj dobi ova je opcija vjerojatno najskuplja i mnogim najteže ostvariva, ali je bila nužnost.
Izvor: Pexels
Pitanja koja morate postaviti potencijalnoj dadilji
Na razgovoru s našom tetom mi je prvenstveno bilo bitno da vidim kako ona i dijete funkcioniraju. To nam je bio prvi osnovni argument za ili protiv. Kada sam bila sigurna da su njih dvoje “kliknuli” zaista sam odahnula i bila sigurna da je to pravi izbor. Čuvanje smo uvodili postepeno po nekoliko sati za početak, kako bi bili sigurni da njih dvoje mogu provesti neko vrijeme zajedno. Prvo čuvanje organizirali smo s djetetovih osam mjeseci starosti. Tada je on s dadiljom proveo tri sata. Ono što sam vidjela na našem pripremnom susretu jeste da je odmah zaspao u rukama tete čuvalice i to mi je bio dobar dan znak da je ona dobar izbor. Njih dvoje su si “kliknuli” i to je bio dobar znak.
Izvor: Pexels
Evo nekoliko pitanja koja savjetuju da postavite na prvom razgovoru prema siterice.hr:
- Kakvo je Vaše iskustvo u skrbi o djeci?
- Volite li se brinuti o djeci? (Ako je odgovor ne, možda ćete odlučiti da ovdje završite razgovor i uljudno obavijestite kandidata da on/ona nije osoba kakvu tražite.)
- Zbog čega ste se prijavili za ovaj posao?
- Koje je vaše posljednje iskustvo skrbljenja o djetetu? Koji je bio njegov najbolji dio? Na kakve ste izazove naišli? Zašto je došlo do prekida radnog odnosa?
- Što Vas motivira?
- Koji su Vaši hobiji i interesi?
- Želite li imati vlastitu djecu?
- Što mislite o nasilnim TV programima i igricama?
- Koja je Vaša životna filozofija? Kako biste ju primijenili kada je u pitanju briga o djeci?
- Kako biste provodili pravila? Kako biste disciplinirali dijete koje prekrši neko pravilo?
- Ako ja na primjer želim da se nešto provodi na točno određeni način, a Vi se ne slažete sa time, kako biste se postavili?
- Da li ste ikada bili u opasnoj i hitnoj situaciji koja je bila vezana uz djecu? Kako ste se ponijeli?
- Molim Vas recite mi nešto o najzahtjevnijoj obitelji za koju ste radili?
- Ako bi Vam moje dijete postavilo pitanje o spolnim odnosima, što biste napravili?
- Što mislite kako bi Vas kao dadilju opisao Vaš zadnji poslodavac?
Izvor: Pexels
Ono što je također mnogima bitno jeste da je ta osoba po struci odgajatelj ili da je u dosadašnjem iskustvu radila s djecom. U našem slučaju teta čuvalica je s toliko ljubavi pričala o dječaku kojega je čuvala prije našeg sina, da nismo morali dodatno propitkivati. Vrlo je bitno da ona poznaje osnove iz prve pomoći koju je potrebno pružiti djetetu (npr. u slučaju gušenja Heimlichov zahvat). U našem slučaju teta čuvalica nije zdravstvene niti odgojiteljske struke, a do sada je provela tri godine s jednim dječakom prije našeg sina i to nam je bilo dovoljno. Niti moja dadilja nije bila čuvalica s diplomom, ali je prošla kroz sve životne škole i to iskustvo nam je prenijela za cijeli život.
Naša teta čuvalica osim što je s puno ljubavi pričala o dječaku kojega je čuvala ranije, puno nam je ispričala o načinu na koji su provodili vrijeme zajedno, na temelju toga smo stekli smo dio povjerenja u nju. Iznimno bitno nam je bilo dogovoriti hoćete li ona samo čuvati dijete, hraniti ga, prošetati, igrati se s njim ili će i za to vrijeme trebati napraviti kućanske poslove u vašoj kući. Naša odluka bila da dadilja bude isključio posvećena djetetu, pritom ne treba kuhati ručak, brisati prašinu, stavljati veš na pranje u perilicu, prati suđe i slično, s obzirom na to da želimo da se ona svo vrijeme provedeno posveti djetetu.
Izvor: Pexels
Kako želite da izgleda jedan dan s tetom čuvalicom
Kada smo razgovarali na temu “kako bi željeli da izgleda jedan radni dan u našem domaćinstvu“ rekli smo da bi htjeli da svaki dan dijete prošeta ili se provoza u kolicima na svježem zraku, da odmah nakon buđenja pojede doručak i da spava u ono vrijeme kakav mu je tempo. U početku sa spavanjem, hranjenjem i šetnjom nismo imali nikakvih problema. Kada nisu mogli izaći zbog vremenskih prilika bitno nam je bilo da vrijeme provode u igri, koja ne uključuje gledanje televizije ili je vrijeme provedeno ispred ekrana.
Naglasili smo da nam je bitno da se dijete igra i zabavlja sa slikovnicama i igračkama u sobi u kojoj ne dominira ekran. Također bitna nam je bilo s obzirom na to da njegove fotografije ne stavljamo na društvene mreže, da niti teta čuvalica ne objavljuje dijete na svojim profilima. Detalje oko plaćanja dogovorili smo se da ju plaćamo po satu, dva puta mjesečno odnosno u dvije mjesečno isplate, jer bi nama tako bilo jednostavnije u slučaju planiranja godišnjeg odmora slobodnih dana ili drugih aktivnosti koje nju uključuju ili ne uključuju čuvanje djeteta. Obzirom da je vaše dijete u pitanju i da to vrijeme plaćate, budite slobodni i izravni, ne ustručavajte se pitati sve ono što vas zanima.
Izvor: Pexels
Prije nego konačno potpunu brigu o djetetu prepustite teta čuvalici svakako upoznajte dadilju sa svojom obitelji, susjedstvom, pokažite joj u koji parkić najčešće odlazite, napišite joj važne kontakte kako bi i ona bila sigurna na mjestu na kojemu ostaje s vašim djetetom.
Izbor dadilje nije lagan, a najvažnije je slušati svoju intuiciju i pratiti reakcije djeteta koje će vam ubrzo biti najbolji pokazatelj koliko ste dobro odabrali.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT