Kada je vrijeme za djetetov prvi posjet stomatologu
Možda mnogi roditelji ne percipiraju tako, no jedan od prvih specijalista kod kojega dijete treba otići na pregled je upravo stomatolog. Porazgovarali smo sa stomatologinjom dr. med. dent. Katarinom Grubišić, koja nam je otkrila sve što biste trebali znati.
Jedan od većih izazova koje imaju roditelji nastaje kada djeci krenu nicati prvi zubi. To je težak period sa puno pitanja. Na koji način adekvatno pomoći bebama prilikom nicanja zubi i pretjeranog izlučivanja sline? Pomažu li kuglice poput Osanita i gelovi za desni zaista bebama, ili stvaraju samo placebo efekt samo kod roditelja? Koje su preporučene gumene žvakalice koje se mogu dati djeci da ih žvaču? Štete li dječje dude razvoju bebine čeljusti? Kada početi s pranjem zubi četkicom? Koju i pastu pritom koristiti i na koji način dijete naučiti na prvu četkicu za zube? Koja je preporučena pasta za zube za malenu djecu, a koja se preporučuje četkica za prvo pranje zubi? Samo su neka pitanja koja se roditeljima nameću kako bi higijena i oralno zdravlje djeteta bilo dobro.
Kako bi vam odgovorili na sva ova pitanja i više, porazgovarali smo sa stomatologinjom dr. med. dent. Katarinom Grubišić.
Izvor: Pexels
Prvi posjet stomatologu
Oboje djece upisali smo kod stomatologa prije prvoga rođendana. Za oboje se pokazala potreba da to učinimo. I osobno sam u dječjoj dobi prvi posjet stomatologu ortodontu imala sa samo 8 mjeseci starosti. Razlog zbog kojega su mene u dojenačkoj fazi roditelji odveli prvi puta stomatologu bilo je pretjerano korištenje bočice što je uzrokovalo pojavu deformacije gornje čeljusti u ranoj dobi, zubići su rasli prema gore i gurali usnicu. Nije bilo niti lijepo niti zdravo. Iz sličnih razloga smo prvi puta sa sinom posjetili stomatologa. Uzrok je bila duda koja je također počela utjecati na deformaciju gornje čeljusti.
Često puta djeca koja dugo doje imaju različito oblikovanu čeljust od djece koja nisu dojila, što također može biti uzrok posjeta stomatologu. Kod naše djevojčice bili smo primorani vrlo rano posjetiti stomatologa jer je prilikom pada još u fazi puzanja jako udarila prednje zubiće koji su se pritom rasklimali i slomili. Oštar rub zuba bilo je potrebno zaobliti, kako bi dijete moglo dalje neometano žvakati hranu.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Nicanje zubi i kako ublažiti erupcije boli i emocija
Nicanje zubi je fiziološki proces i često ne uzrokuje nikakve simptome, međutim ponekad se mogu pojaviti simptomi poput crvenila i oticanja oralne sluznice, pojačanog slinjenja, pa čak i groznice. Simptomi se obično javljaju nekoliko dana prije kliničke erupcije zuba i prolaze nakon nicanja. Tegobe uzrokovane nicanjem ublažiti će žvakanje gumenih prstena ili jastučića za žvakanje. Pri odabiru takve „žvakalice“ treba obratiti pozornost na to da nema dijelova koji se mogu lako otkinuti ili progutati, da ne oštećuje desni i da se lako čisti. Također, iskustvo je pokazalo da djeci odgovara kada se takav gumeni prsten lagano ohladi (nikako zamrznuti!).
Osanit kuglice su homeopatski proizvod koji sadrži sastojke biljnog porijekla i mineralne soli, no nema dovoljno istraživanja koja bi potvrdila blagotvorno djelovanje Osanit kuglica, stoga ih ne mogu preporučiti, što ne znači da je riječ o lošem ili štetnom proizvodu.
Izvor: Pexels
Duda, bočica i cuclanje prsta
Nepodobne navike poput cuclanja prsta i dječje dude uzrokuju poremećaj zagriza koji se zove otvoreni zagriz i može se ispraviti jedino ortodontskom terapijom. Dude tj. bočice dozvoljene su dok se dijete na taj način prehranjuje. U trenutku kada dijete počne samostalno žvakati za njega primjerene namirnice (kašice, voće i sve ostalo što se ne jede na bočicu), dude i bočice postaju suvišne.
Kada početi s pranjem zubi četkicom?
Ne postoji decidirani trenutak kada započeti s pranjem tj. četkanjem zubi, jer čim zub nikne potrebno ga je čistiti. Preporuka struke je čak i bezubi greben bebama čistiti laganim i nježnim brisanjem sterilnom kompresom ili čistom gazom na prstu. Dakle, već od nicanja prvog zubića potrebno ga je čistiti, ili na već spomenuti način ili laganim pokretima zubnom četkicom, tako da ako želimo govoriti o trenutku početka četkanja zubnom četkicom onda bi to bilo – od trenutka nicanja prvog zuba.
Izvor: Pexels
Koju pastu i četkicu za zube odabrati?
Kod odabira zubne četkice za djecu, najvažnije je da glava četkice bude dovoljno mala budući da su i dječja usta mala, te da vlakna četkice budu kvalitetna i mekša da ne grebu osjetljivu oralnu sluznicu. Također, ako dijete samo odabere zubnu četkicu koja mu se sviđa, veća je šansa da će je s radošću koristiti. Zubne paste su u pravilu svojim sastojcima prilagođene određenoj dječjoj dobi, tako da nećete pogriješiti ni sa jednim brendom dok god je pasta prilagođena uzrastu djeteta. Tu se najčešće razlikuju na one koje su slabijeg okusa i 0-3 godine starosti i one 3-6 godina koje imaju nešto intezivniji osjećaj svježine, pa moji klinci kažu da su „ljute“.
Prvi posjet stomatologu trebao bi biti do djetetove prve godine života preporuka je to Svjetske dentalne organizacije FDI već gotovo 20 godina. Iskustva nažalost kako doktorica Grubišić prenosi, kod nas su to više iznimka nego pravilo. Naravno da dijete u toj dobi nema potrebe za stomatološkim zahvatima, no vrlo je važno da vaš stomatolog napravi pregled sluznice, razvoja čeljusti i oralnih struktura, prati tijek nicanja zubi, a osim toga to je idealan trenutak da se posavjetujete o načinu i tehnikama održavanja oralne higijene kao i o utjecaju zdrave prehrane na prevenciju nastanka karijesa dječje dobi.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT