Kakeibo – Japansko umijeće budžetiranja pomoći će vam da uštedite novce
Upravljanje novcem može biti teško, ali postoje načini da si olakšate. Japanska vještina Kakeibo naučiti će vas kako da pažljivije raspolažete svojim novcem i napokon uštedite.
Uštedjeti novac je teško. Stvarno, jako teško. Koliko god osjećali da škrtarite, uvijek vam na kraju mjeseca ne ostaje ništa više od nekoliko eura koji zveckaju u vašem novčaniku, zar ne? Razumijemo u potpunosti.
Ogroman dio vaše plaće vjerojatno odlazi na stanarinu, a tu su i računi i putni troškovi, pa namirnice, a još ako si priuštite nešto iz zabave – nakupi se, znamo. Svaki mjesec, koliko god zarađivali (pa čak i kad počenete više zarađivati), novac jednostavno nestaje, a da to i ne primijetite.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Japanci opet priskaču u pomoć
Japan je ovladao mnogim pristupima organiziranju i uvođenju reda u naše živote. Marie Kondo je knjigom i popularnom TV serijom donijela u svijet ideju izazivanja radosti dok pospremate kuću, dok nam je japanski koncept wabi-sabi pomogao prigrliti nesavršenost u svakodnevnom životu.
Ovom popisu sada možete dodati japansku metodu štednje novca poznatu kao Kakeibo. Ako imate problema sa trošenjem, često se dogodi da ne znate ni sami gdje ste potrošili novce (vjerojatno svima poznata situacija) ili želite početi štedjeti za nešto, ali ne znate kako – onda nije loša ideja isprobati ovu metodu.
Što je točno Kakeibo?
U svojoj srži, Kakeibo je jednostavna, ali duboka metoda proračuna i uštede novca koja je nastala u Japanu prije više od jednog stoljeća. Riječ Kakeibo prevodi se kao “financijska knjiga kućanstva”, ali to je puno više od same knjige – to je način života. Ovu metodu je razvila Hani Motoko, znana kao prva novinarka u Japanu. Kakeibo naglašava važnost pažljivog trošenja, razmišljanja o našim financijskim navikama i postavljanja značajnih ciljeva za budućnost.
Izvor: Pexels
Četiri stupa Kakeiba
Kakeibo se vrti oko četiri ključna načela, od kojih je svako osmišljeno da nas vodi prema financijskoj jasnoći i osnaživanju:
1. Zabilježite svaki trošak
Kamen temeljac Kakeiba je precizno vođenje evidencije. Bilježenjem svakog troška, bez obzira koliko mali, stječete jasan uvid u to kamo ide vaš novac. Ova praksa potiče svijest i odgovornost, pomažući vam da donosite informirane odluke o svojim navikama trošenja.
2. Razmislite o svojim navikama potrošnje
Na kraju svakog mjeseca odvojite vrijeme da razmislite o svojoj potrošnji. Postavite si pitanja poput: Na što sam potrošila novac? Jesu li te kupnje bile u skladu s mojim vrijednostima i prioritetima (ok svi ponekad impulzivno kupujemo, ali ako želite uštedjeti, onda treba smanjiti impulzivne kupnje)? Ova introspekcija ključna je za prepoznavanje područja u kojima možete smanjiti potrošnju i donositi svjesnije odluke.
3. Postavite ciljeve štednje
Kakeibo potiče postavljanje specifičnih ciljeva štednje na temelju vaših financijskih želja. Bilo da štedite za odmor iz snova, predujam za kuću, auto ili jednostavno gradite fond za hitne slučajeve, opipljivi ciljevi vam daju nešto prema čemu radite i održava vas motiviranim na tom putu.
4. Vježbajte svjesno trošenje
Možda je najtransformativniji aspekt Kakeiba njegov naglasak na svjesnom trošenju. Prije kupnje zastanite i zapitajte se: Treba li mi ovo zaista? Hoće li mi to donijeti dugoročnu sreću, je li to nešto kvalitetno što će trajati ili će me razveseliti samo kratkoročno? Ovaj pažljiv pristup pomaže vam razlikovati impulzivne kupnje od kupnji koje uistinu dodaju vrijednost vašem životu.
Izvor: Pexels
Kako implementirati Kakeibo u svoj život
Uključiti Kakeibo u svoju svakodnevnu rutinu lakše je nego što mislite. Sve što trebate je dnevnik ili bilježnica koja će služiti kao vaša Kakeibo knjiga. Ako želite, troškove možete pratiti i na laptopu (mi npr. koristimo Google sheets tablicu u koju se i s mobitela mogu upisivati troškovi).
Na početku svakog mjeseca postavite proračun koji obuhvaća vaše predviđene prihode i fiksnu potrošnju. Također ćete si morati postaviti neki cilj, za što štedite. Slično vođenju dnevnika, samo što ovdje umjesto svojih misli, upisujete sve na što ste potrošili.
Započnite dijeljenjem svoje potrošnje u četiri različite kategorije:
Općenito – stvari bez kojih ne možete živjeti, kao što su stanarina, hrana i prijevoz.
Želje – kupnje u kojima uživate, ali nisu bitne, uključujući hranu vani, novu odjeću i hobije.
Kultura – svaka potrošnja na kulturne aktivnosti, uključujući knjige, posjete muzejima i koncerte.
Neočekivani troškovi – stvari koje ne plaćate redovito, poput popravaka, neočekivanih darova ili hitnih slučajeva.
Ovaj pristup će vam pomoći da jasnije shvatite kamo ide vaš novac. Ako vam je važna veća ušteda, moći ćete vidjeti područja vašeg proračuna koja vas u tome sprječavaju.
Izvor: Pexels
Praćenje trošnje
Zapisujte svaku stvar koju kupite. Ovo može biti mukotrpan posao, ali i ne mora. Na primjer, postoje aplikacije koje vam mogu pomoći organizirati te podatke poput Google Notes, Google Sheets i mnoge druge koje možete koristiti na mobitelu kao i laptopu. Postoji i opcija da čuvate svaki račun i spremate ih sve u jednu kuvertu te na kraju mjeseca sve zajedno obračunate.
Ako steknete naviku raditi to jednom dnevno i ako se toga držite, na kraju mjeseca ćete puno bolje razumjeti svoju potrošnju i što trebate promijeniti.
Na kraju mjeseca pregledavate svoj napredak kako biste vidjeli jeste li se držali svojih izvornih ciljeva. To vam daje priliku da razmislite o svojim ciljevima i vidite koliko ste uštedjeli. Bez obzira na to jeste li postigli svoje ciljeve ili ne, možete sami sebe potapšati po ramenu što ste pokušali. Odvojite malo vremena da procijenite gdje biste mogli napraviti promjene postavljajući si sljedeća pitanja:
- Koliko novca imam?
- Koliko bih novca željela uštedjeti?
- Koliko novca trošim?
- Kako se mogu poboljšati?
Na primjer, mogli biste shvatiti da trošite puno na hranu za van ili na šminku koja vam ne treba.
Redovito pregledavanje vašeg napretka pomoći će vam da postanete svjesnije na što trošite svoj novac kako biste mogli promijeniti svoj proračun i postići svoje ciljeve uštede.
Izvor: Pexels
Neka vam zapisivanje postane navika
Započnite tako da svaki dan odvojite vrijeme za bilježenje svojih troškova, možda na kraju dana kad više ne planirate na ništa trošiti i možete rekapitulirati svoj dan. Zapamtite, Kakeibo nije o uskraćivanju; radi se o donošenju namjernih izbora koji su u skladu s vašim vrijednostima i prioritetima.
Mi smo nedavno počeli koristiti ovu tehniku i stvarno čini razliku. Kao prvo, kada vidiš na kraju mjeseca na što si sve potrošila i primjetiš koliko toga nije bilo potrebno, stvarno te potakne da to promijeniš. A kao drugo, kad imaš neki cilj, nešto za što štediš, i znaš točno koliki postotak od plaće ide za to nešto, vidjeti ćeš kako je štednja zapravo puno lakša nego što si mislila.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT