Jednostavni trikovi za održiviju kupaonicu koji će vam uštediti novce
Učiniti kupaonicu ekološki prihvatljivijom nije baš atomska fizika. Ako svjesno štedite vodu i energiju, dajete prednost proizvodima koji štede resurse i koristite prirodna sredstva za čišćenje, već ste na dobrom putu. U nastavku doznajte kako svojoj kupaonici udahnuti još više održivosti.
Za mnoge od nas naša je kupaonica mjesto opuštanja. No, to je ujedno i mjesto na kojem postoje brojne mogućnosti za aktivan doprinos zaštiti okoliša. Od svjesne štednje vode i energije, preko korištenja prirodnih sredstava za osobnu njegu i čišćenje pa sve do samog uređenja kupaonice korištenjem prirodnih materijala poput, primjerice, bambusa, postoji mnogo načina kako učiniti kupaonicu ekološki prihvatljivijom.
Ne moramo, naravno, potpuno renovirati kupaonicu, ali postoji nekoliko trikova kako je možemo učiniti održivijom. Primjerice, možemo zamijeniti PVC zavjese s ekološki prihvatljivim opcijama izrađenih od materijala poput organskog pamuka ili obloženog najlona. PVC zavjese oslobađaju štetne kemikalije poznate kao dioksini, a to nam ne treba, zar ne? Birajmo ručnike od visokokvalitetnih prirodnih materijala koji se, u konačnici, osjećaju ugodno na koži, a karakterizira ih i visoka apsorpcija. Tako ih možemo koristiti više puta a ne samo jednokratno, pa i na taj način štedimo vodu i energiju za pranje i sušenje istih.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Ako pak mijenjamo namještaj, odaberimo minimalistički pristup koji nije samo estetski ugodan, već može značajno pridonijeti zaštiti prirode. Usredotočimo se na prirodne materijale poput, primjerice, bambusa, svedimo sve na minimum i na taj način smanjimo svoj ekološki otisak.
Izbjegavajte plastična pakiranja
Izbjegavajmo plastični otpad i jednostavnom zamjenom tekućeg sapuna, gelova za tuširanje i šampona čvrstim alternativama. Znate li da širom svijeta, svake godine odbacujemo 1,4 milijarde boca tekućeg sapuna (i to bez šampona i regeneratora), pa zašto ne početi koristiti dobar stari sapun? Podjednako je učinkovit u uklanjanju bakterija i prljavštine – a nerijetko je i bolji za kožu pa i jeftiniji!
Manje je više
Općenito, kada je u pitanju kozmetika, manje je uvijek više. Što je manje kemijskih tvari koje svakodnevno završavaju na našoj koži, to je bolje za naše zdravlje. A isto tako je bolje za okoliš jer sastojci iz naših kozmetičkih proizvoda završavaju u otpadnoj vodi i na kraju u jezerima, rijekama i oceanima. Posebno su problematične tekuće plastike i najmanje mikroplastične čestice koje su sadržane u kremama i drugim proizvodima za njegu. Rješenje ovog problema je certificirana organska prirodna kozmetika koja sadrži isključivo prirodne sirovine i proizvodi se na ekološki prihvatljiv način.
Izvor: Pexels
Birajte višekratne proizvode
Dobra je odluka i zamjena jednokratnih stvari za one s višekratnom upotrebom, kao što su perivi jastučići za uklanjanje šminke, silikonske menstrualne šalice umjesto tampona i uložaka, ili metalni štapići za za čišćenje ušiju.
Čišćenje kupaonice prirodnim sredstvima
I za održavanje kupaonice čistom ne moramo koristiti agresivne kemijske sredstva za čišćenje. Tu su soda bikarbona, ocat i limunska kiselina od kojih možemo napraviti vlastito sredstvo za čišćenje i dezinfekciju. No, ako radije kupujemo sredstva za čišćenje iz drogerije, možemo provjeriti jesu li dostupni u ambalaži za recikliranje i jesu li proizvođači usredotočeni na ekološki prihvatljive i zdrave sastojke.
Izvor: Pexels
Ušteda vode i energije
Tu je i problem potrošnje vode, koja je velika, nerijetko potpuno nepotrebno. U kupaonici postoje razni načini kako možemo smanjiti uporabu vode te na taj način samnjiti naš utjecaj na okoliš. Za početak, odaberimo tuširanje umjesto kupke, jer na taj način svakako koristimo manje vode za osobnu higijenu. Dobra je odluka ugraditi glavu za tuš koja štedi vodu te se, naravno, tuširati što kraće. Ako smo ipak ljubitelji kupki, neka to bude rjeđe nego inače i ne moramo baš napuniti kadu do samog vrha.
Možemo paziti na potrošnju vode i prilikom pranja zubi ili brijanja, na način da zatvorimo slavinu u pauzama. Ako slavina curi – popravimo je čim prije. I, za kraj, nakon korištenja toaleta, dovoljno je povući vodu jednom.
Možemo štedljivo koristiti i energiju, što bi značilo isključiti uređaje (fen, peglu za kosu, električne brijače i četkice za zube) kada ih ne koristimo. Ugradimo LED žarulje koje štede energiju te odaberimo žarulje otporne na vlažno okruženje kako bismo izbjegli često mijenjanje. Ako imamo mogućnost korištenja dnevnog svjetla u kupaonici, svakako to iskoristimo tijekom dana.
Ako nam pak kupaonica ima ventilator, palimo ga samo po potrebi, ne dulje od deset minuta. Perilicu za rublje koristimo kad je struja jeftinija i svakako uključimo ECO program, a sušilicu pak koristimo kad je baš nužno – i rublje a i kosa mogu se osušiti na zraku, pogotovo u ovim toplim mjesecima koji su pred nama.
Izvor: Pexels
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT