Izazovi žena u poslovnom svijetu
U današnjem poslovnom svijetu, žene su postigle značajan napredak u svojim karijerama, no i dalje se suočavaju s brojnim izazovima koji ih sprečavaju da potpuno ostvare svoj profesionalni potencijal.
Rodna neravnoteža na rukovodećim pozicijama, problemi s radnim uvjetima i ravnotežom između posla i privatnog života te plaćeni i neplaćeni rodni jazovi samo su neki od problema s kojima se žene susreću u poslovnom okruženju.
Rodna nejednakost
Rodna nejednakost prisutna je na svim razinama poslovanja i u svim industrijama. Seksizam na radnom mjestu stvara prepreke za uspjeh žena kroz nejednaku plaću, rodne stereotipe i manje šanse za napredovanjem. Posebice je to vidljivo na rukovodećim pozicijama. Iako se broj žena koje zauzimaju visoke pozicije polako povećava, one i dalje čine manjinu među rukovodećim kadrovima. Borba za veću zastupljenost žena na rukovodećim pozicijama zahtijeva sustavne promjene u korporativnoj kulturi, politikama zapošljavanja i podršci raznolikosti na svim razinama organizacija.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Žene su plaćene manje
Razlika u plaćama između spolova polako se smanjuje, ali daleko je to od jednakosti. Unatoč inicijativama za rodnu ravnopravnost, žene u Sjedinjenim Američkim Državama prosječno zarađuju samo 83,7% onoliko koliko muškarci. Za žene drugih rasa, ova razlika u plaćama još je veća.
Često, nejednaka plaća počinje s procesom zapošljavanja. Očekivanja plaće žena niža su od očekivanja podjednako kvalificiranih muškaraca, i veća je vjerojatnost da će dobiti poslove na početnoj razini. Budući da je manje žena koje se promoviraju na rukovodeće pozicije unutar tvrtke, razlika u plaćama se povećava što se više penju uz korporativnu ljestvicu.
Izvor: Pexels
Ravnoteža između posla i privatnog života
Ravnoteža između posla i privatnog života predstavlja ključni izazov s kojim se suočavaju žene u poslovnom svijetu. Radne obaveze često kolidiraju s obvezama u obitelji i domaćinstvu, ostavljajući žene pod pritiskom da usklade obje sfere svog života.
Žene preuzimaju višestruke uloge izvan svojih poslova dok se očekuje da održe istu učinkovitost kao i njihovi muški kolege. Te odgovornosti su neuravnotežene, a različiti aspekti njihovih života i dalje se isprepliću dok pokušavaju upravljati svime. Stoga je naglasak na ravnoteži između posla i privatnog života koncept koji bi trebao osigurati da jedan dio njihovih života ne zasjenjuje druge, jednako važne dijelove.
Izvor: Pexels
Borba protiv stereotipa i predrasuda
Samostalnost i odlučnost – poželjne osobine muških kolega, a ženskih kolegica i ne baš. Rodni stereotipi često preoblikuju ove karakteristike kako bi žene prikazali kao “napadne”, dok se kod muškaraca smatraju kvalitetama dobrog vođe. Zašto je to tako?
Žene se često suočavaju s predrasudama i stereotipima koji ih marginaliziraju i ograničavaju u njihovim profesionalnim ambicijama. Ti stereotipi mogu se manifestirati kroz predrasude o ženskim sposobnostima u vođenju, upravljanju ili tehničkim područjima, što može dovesti do manjeg povjerenja i manje podrške u njihovoj profesionalnoj karijeri.
Zbog uobičajene nesvjesne pristranosti koja pretpostavlja da su žene emocionalnije (i stoga manje racionalne) od muškaraca, ideja ženske zaposlenice može biti zanemarena u korist one koju iznese njezin muški kolega. Ili, muškarac može podijeliti istu ideju koju žena iznese na poslu i dobiti priznanje za nju jer je viđen kao veći vođa.
Kako bi se borili protiv ovih predrasuda, moramo zajedno raditi na stvaranju inkluzivnog okruženja u kojem se cijene i potiču različitosti, te u kojem se osigurava pravedno i jednakopravno tretiranje svih.
Izvor naslovnice: Unsplash
ADVERTISEMENT