Istražile smo terapiju crvenim svjetlom, evo što smo saznale
Što je i kako djeluje terapija crvenim svjetlom, nova metoda liječenja koja bi mogla donijeti revolucionarne promjene u skincare-u (a i šire).
Terapija crvenim svjetlom (red light therapy ili RLT) je nova metoda liječenja kože koja koristi niske razine crvenog svjetla i, ako je vjerovati malom broju provedenih istraživanja, poboljšava izgled naše kože, ponajviše kada je riječ o tretiranju bora, crvenila, akni, ožiljaka i drugih znakova starenja.
Odmah na početku ćemo naglasiti da postoji potreba za dodatnim istraživanjem ove terapije i njezinih učinaka jer je cijela priča još relativno nova i nedovoljno istražena.
Ono što je sigurno je da vam količina crvenog svjetla koje koristi RLT sigurno neće naštetiti, ako ju radite u kontroliranim i profesionalnim uvjetima.
ADVERTISEMENT
Izvor: Vecteezy
Dva svjetla, potpuno različiti učinci
Prva asocijacija na zrake i svjetlost vam je možda UV zračenje od kojeg svi zaziremo i od kojeg se sklanjamo, a sada odjednom dolazi terapija svjetlom koja ima potpuno drugačije učinke na našu kožu. Tajna je u valnoj duljini koju određeno svjetlo ima. Tako primjerice UVA I UVB zračenje dopire toliko duboko da uzrokuju oštećenja gradivnih proteina kože, kao što su elastin i kolagen, dok crveno svjetlo dopire do fibroblasta, aktivira ga i on kreće stvarati gradivne proteine kože, odnosno kolagen.
Izvor: Vecteezy
Kako terapija crvenim svjetlom djeluje?
Terapija crvenim svjetlom djeluje kao dodatni push energije za mitohondrije koji su izvor stanične energije u našem organizmu. Ako ste vizualni tip, shvatite RLT kao elektranu koja pokreće mitohondrij.
Taj dodatni push energije koji kroz crveno svjetlo prodire u kožu, omogućava da druge stanice učinkovitije obavljaju svoj posao, točnije, određene stanice apsorbiraju valne duljine crvene svjetlosti i stimuliraju se na rad. Poslovi koje spominjemo su zapravo procesi poput popravljanja kože, poticanja rasta novih stanica i poboljšanje obnove kože.
Terapija crvenim svjetlom može pozitivno djelovati na zdravlje i to na sljedeće načine:
- stimulira proizvodnju kolagena, koji daje koži strukturu, snagu i elastičnost
- povećava proizvodnju fibroblasta, koji proizvode kolagen
- povećava cirkulaciju krvi u tkivu
- smanjuje upalu u stanicama
Izvor: Vecteezy
Za što se koristi?
Terapija crvenim svjetlom u većini slučajeva koristi se za tretiranje različitih kožnih stanja i problema. Najčešće su to:
- pomoć pri zacjeljivanju rana (pojačava staničnu funkciju i proizvodnju staničnih ćelija)
- smanjenje strija (smanjuje se “dubina” strija)
- smanjenje bora, finih linija i staračkih pjega
- poboljšanje teksture lica
- liječenje psorijaze, rozacee i ekcema
- smanjenje vidljivosti ožiljaka
- poboljšanje kože oštećene suncem
- pospješivanje rasta kose (pojačava protok krvi u lubanju i stimulira folikul dlake)
- uklanjanje akni (plava LED terapija)
Postoje istraživanja koja pokazuju da terapija crvenim svjetlom smanjuje razinu šećera u krvi, što bi potencijalno moglo značiti revoluciju u liječenju šećerne bolesti tipa 2 (potiče organizam da koristi glukozu kao potrošnu sirovinu).
Isto tako, postoje podaci da RLT potiče otpuštanje endorfina u našem organizmu te ostalih sličnih kemijskih supstanci koje su zaslužne za naše raspoloženje. Isto tako, ujednačava naš cirkadijalni (dnevni) ritam – odnosno, redovite promjene u psihičkim i fizičkim stanjima koja se događaju u razdoblju od oko 24 sata. Neki taj ritam nazivaju i unutarnji sat osobe.
Isto tako, crveno svjetlo koje koristi ova terapija pomaže tijelu da pravilnije regulira proizvodnju melatonina, što poboljšava san, a djelovanje koje crveno svjetlo ima, smanjuje i upalne procese u tijelu te ublažava bol pa ga koriste i ljudi koji imaju problema s kroničnim bolovima (npr. artritis). Crveno svjetlo dopire duboko u tkivo i potiče zacjeljivanje na staničnoj razini.
Tako da, možda se crveno svjetlo najviše veže za beauty industriju i pozitivne učinke za kožu, ali učinci su puno dublji (no pun intended).
Koliko je terapija crvenim svjetlom sigurna?
Ako vas zanima terapija crvenim svjetlom, svakako preporučujemo da se prije posavjetujete s liječnikom i dermatologom. Već sada na tržištu postoje maske koje možete koristiti same kod kuće, ali i svakakvi kućni uređaji, a poliklinike nude različite tretmane crvenim svjetlom.
Isto tako, ovisno o tome koje učinke tražite od terapije crvenim svjetlom, potrebno je saznati u kojoj mjeri i u kojim intervalima koristiti određeni vid terapije. U svakom slučaju, RLT neće dati rezultate odmah, odnosno nakon jednog korištenja. Većinom se radi o 10 do 20 minutnom korištenju svjetla, do 3 puta tjedno ako želite vidjeti rezultate na koži. Ako pak želite da crveno svjetlo dopre dublje u vaše stanično tkivo, bit će potrebna češća i dugotrajnija terapija (otprilike 5 puta tjedno, između 15 i 30 minuta).
Bitno je da znate da ova terapija nije toksična, ni invazivna, ali je bitno da ju koristite pravilno i prema uputama kako bi izbjegle štetne utjecaje na vaše oči ili kožu. A kako bi bile sigurne da ste se dobro educirale o pravilima, svakako predlažemo da se posavjetujete sa stručnjakom, odnosno liječnikom i dermatologom. Ali uz pravilno korištenje, terapija crvenim svjetlom mogla bi uistinu biti odlično otkriće koje ne samo da njeguje i obnavlja kožu, već utječe i na naše zdravlje općenito.
Izvor naslovne fotografije: Vecteezy
ADVERTISEMENT