Google uskoro lansira novi projekt: Hoće li ovo pomoći u borbi s klimatskim promjenama?
Google pokreće svoj novi projekt koji će obuhvatiti cijeli svijet! U revolucionarnoj suradnji, Google i američki Fond za obranu okoliša (EDF) se pripremaju za lansiranje MethaneSAT-a – satelita čiji je cilj praćenje emisija metana iz naftnih i plinskih postrojenja diljem svijeta.
Metan je snažan staklenički plin i jedan je od glavnih čimbenika globalnog zatopljenja, pri čemu značajnu ulogu igraju emisije iz pogona fosilnim gorivima i poljoprivrede. Metan je odgovoran za oko 30% porasta globalnih temperatura od industrijske revolucije, a brzo i trajno smanjenje emisija metana ključno je za ograničavanje kratkotrajnog zagrijavanja i poboljšanje kvalitete zraka, piše The International Energy Agency (IEA).
Znanstvenici već koriste podatke sa satelita kako bi identificirali i izmjerili curenje metana i otkrili da je problem rašireniji nego što su prije mislili.
U revolucionarnoj suradnji, Google i američki Fond za obranu okoliša (EDF) se za idući mjesec pripremaju za lansiranje MethaneSAT-a – satelita čiji je cilj praćenje emisija metana iz naftnih i plinskih postrojenja diljem svijeta. Kružit će oko Zemlje 15 puta dnevno, a sateliti će pružati najbitnije podatke za borbu protiv klimatskih promjena.
ADVERTISEMENT
“Smanjenje emisija metana iz operacija na fosilna goriva i poljoprivrede je stvarno najbrži način na koji trenutno možemo usporiti zagrijavanje“, poručio je glavni znanstvenik u EDF-u Steve Hamburg.
Dok je poljoprivreda, posebno stočarstvo, često u središtu pozornosti, energetski sektor također je glavni izvor emisije metana. “Smatra se da operacije nafte, plina i ugljena čine 40 posto globalnih emisija metana iz ljudskih aktivnosti”, istaknuo je Hamburg.
Izvor: Pexels
Tradicionalno, praćenje istjecanja metana bilo je izazovno i skupo, oslanjajući se na metode poput skupih terenskih studija. No, MethaneSAT predstavlja korak unaprijed i sposoban je odrediti izvore metana na globalnoj razini u gotovo stvarnom vremenu. Googleove napredne računalne mogućnosti bit će korisne u analizi goleme količine podataka prikupljenih tim satelitom.
“Ista AI tehnologija koju je Google koristio za otkrivanje drveća, pješačkih prijelaza i raskrižja iz satelitskih slika primijenit će se na naftnu i plinsku infrastrukturu”, istaknuo je Yael Maguire, potpredsjednik Google Geo odjela, zaduženog za platforme Google Maps i Street View.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Lansiranje MethaneSAT-a podudara se s globalnim naporima za smanjenje emisija metana. Na samitu UN-a o klimi i države, tvrtke su se obvezale na značajno smanjenje emisija metana do 2030. godine. Europska unija je zauzela proaktivan stav provedbom propisa usmjerenih na emisije metana iz uvoza fosilnih goriva. Slično tome, Japan i Južna Koreja razmatraju slične mjere.
Podacima dostupnima na Google Earth Engineu, Google planira osnažiti vlade, znanstvenike i javnost da poduzmu informirane mjere protiv emisija metana.
“Potrebni su nam podaci na globalnoj razini”, naglasio je Hamburg za Business Insider. Pokretanje MethaneSAT-a označava značajan korak prema većoj odgovornosti i djelovanju u borbi protiv klimatskih promjena.
SAD i Europa su prošle godine izdale propise koji suzbijaju emisije metana iz infrastrukture fosilnih goriva. Europa uvozi oko 80 posto svoje energije, uključujući i iz SAD-a. Do 2027. se očekuje da će taj uvoz zadovoljiti standarde emisija metana na razini Europe.
Japan i Južna Koreja, rekao je Hamburg, također razmatraju takav zakon.
Izvor naslovne fotografije: Google Earth Engine