Draga mama, ovo je za tebe
Ove godine, ususret Majčinom danu, umjesto cvijeća, bombonjera i personaliziranih poklona na kojima piše “najbolja mama na svijetu” odlučila sam sama napisati riječ, dvije o majčinstvu. Za potrebe toga, popričala sam s različitim mamama u svom životu i pitala ih o najvećim izazovima, vrijednostima pa čak i strahovima koje majčinstvo nosi.
Biti mama nije lako, a u isto je vrijeme i najljepše na svijetu
Svaka mama zna da će majčinstvo istovremeno biti i izazov i avantura, briga i sreća, strah i ispunjenost.
Koliko god se pripremale za tu ulogu, žene nikada nisu u potpunosti spremne za sve što ih čeka na putu. Pitam se, jesu li mame svjesne da će nakon poroda postati najvažnije osobe u nečijem životu?
Uloga mame se mijenja, ali i mama se mijenja s ulogom
“Mama je najpotrebnija kad je beba mala, to je biologija, beba osjeti majčin miris prije nego što uopće može vidjeti, može i tata to sve, ali mama je mama”.
Ovakav narativ često čujemo u društvu, kao i onaj da kada smo mali pitamo mamu za dopuštenje, kada smo adolescenti mislimo da nas mama ne razumije, kada dosegnemo zrelost pitamo mamu za savjet, a u starosti žalimo za njom i pitamo se, “što bi mama rekla?”.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Ali pričamo li u istom mjeri o tome koliko ženu promijeni činjenica da je postala mama? Znaju li novopečene mame da je u redu ako ne osjete instantnu sreću nakon poroda, da je u redu ako im trudnoća nije bila najljepši period u životu, da je normalno ako se ponekad osjećaju kao da su izgubile dio sebe, iako su istovremeno stvorile novi dio sebe?
“Budi potpuna osoba”
Poslužit ću se riječima jedne od svojih najdražih autorica, Chimamande Ngozi Adichie koja je svoju knjigu Draga Ijeawele (koju sam već spominjala u svojim tekstovima) započela sljedećim riječima:
“Majčinstvo je veličanstven dar, no nemoj samu sebe definirati isključivo majčinstvom. Budi potpuna osoba. Tvojem će djetetu to biti od koristi.”
Izvor: Pexels
Najvažnija uloga
Svaka mama zna da je uloga koju ima kao mama najvažnija i da nosi najveću odgovornost, ali važno je da ni jedna mama ne izgubi sebe u tom procesu. Želimo da naša djeca odrastu u samostalne, potpune osobe, osobe koje se bore za sebe i ostale, imaju svoje strasti, interese i vole život. Najbolji način za odgojiti takvu osobu je da i svaka mama bude baš to, potpuna osoba, ponekad sa sto i jednom ulogom, ali i u tom nizu uloga, da ne zaboravi tko je, što ju veseli i zanima, što ju ispnjava. Nju kao nju, ne nju kao mamu.
Teško je balansirati između puno uloga, i znati koja je u kojem trenutku najbitnija.
“Pronaći balans između svih uloga je teško. Ali ne nemoguće. Ništa ne treba bit savršeno, ali može bit jako dobro – samo ne odjednom. Majčinstvo i multitasking idu ruku pod ruku. Svaka mama je istovremeno kuharica, medicinska sestra, učiteljica, motivatorica i mnogo više. Često je to prevelik teret. I sve uloge ne bi bile moguće obaviti ovako dobro bez jedno velikog NE.” – rekla mi je naša general mamager Blanka Kovačec.
Većina mama s kojima smo pričale isticale su te mnogobrojne uloge koje imaju, ali sve one bile su nekako vezane za stvari koje moraju riješiti i obaviti. Smatram da je u tom vrtlogu uloga i obaveza bitno ostaviti mjesta za sebe.
Željela bih da svaka mama zna da je u redu ne ispunjavati uvijek sve želje prije svojih i da je u redu posvetiti se i sama sebi jer iako je upravo dobila najvažniju ulogu i postala nečija mama, to ne znači da ona više nije bitna i da njezine želje i potrebe padaju na ljestvici prioriteta.
Izvor: Pexels
Zašto je ponekad teško biti mama?
U redu je priznati da je majčinstvo ponekad teško i izazovno. To ne umanjuje ljepotu, ispunjenost ni sreću koju podrazumijeva uloga mame. U redu je priznati i neke druge, ne tako lijepe i čarobne stvari, npr. konstantnu grižnju savjesti koju nam je spomenula naša mamager Natali Rade:
“Svaka majka se svakodnevno pita je li ona stvarno dobra majka i radi li sve kako treba. Jedno sam naučila, čim se to pitam, znači da stvarno jesam dobra majka. Grižnja savjesti je sasvim normalna pojava u majčinstvu i savjetujem majkama da to ne gledaju kao nešto negativno.”
Tu su naravno i hormonalne i biološke promjene koje ne mijenjaju samo tijelo žene, već i njezine osjećaje.
“Angažman majke započinje već u trudnoći u kojoj se događaju fizičke i emocionalne promjene u tijelu. Tu počinje priprema s biološke strane, ali ništa te zaista ne može pripremiti na ulogu majke. Najveći izazovi bili su uravnotežiti svoje emocije i biti dosljedan u odgoju.” – Iva P.
Dosljednost je još jedna od stvari koje su ponekad teške u majčinstvu. Hoćete li biti stroga ili popustljiva mama, ali još bitnije je, kakvo ćete dijete odgojiti? Hoćete li moći balansirati ulogu autoriteta i prijatelja, naučiti ih nečemu i istovremeno im biti sigurna luka u životu.
Izvor: Pexels
“Pokušavam balansirati između stroge majke i one popustljive i naći neku “zlatnu” sredinu. Teško je i izazovno biti roditelj, pogotovo majka, jer ona ipak drži puno toga na svojim leđima.” – kaže nam Tamara P.
Neke mame s kojima sam pričale su u svojoj ulozi i preko 40 godina, pa samim time na izazove majčinstva gledaju iz neke druge, mudrije perspektive. One se više ne sjećaju neispavanosti, dojenja i plača. One će više puta reći “mala djeca-mala briga, velika djeca-velika briga”, i pod velika briga misliti na to kako dijete učiniti samostalnim i sigurnim u sebe.
“Bitno je ugraditi im osjećaj sigurnosti u obitelji, izgraditi povjerenje, pomoći mu u svakoj situaciji, ali naučiti dijete da se mora znati nositi sa svojim lošim odlukama. Postaviti granicu roditelj – prijatelj i prihvatiti da je dijete individua za sebe“ – Slavica P.
“Nakon skoro trideset godina majčinstva mogu reći da je odgojiti dijete i izvesti ga na pravi put uistinu velika briga, pogotovo u današnje vrijeme kad na tom putu ima puno izazova.” – dodaje Tamara P.
Čula sam i brige koje muče mame, a vezane su baš za izazove koji dolaze “izvana”.
“Bojim se izazova odgoja djevojčice u današnje vrijeme, uz sve ovo što im je dostupno i što im propagiraju društvene mreže, bojim se i toga da će doći onaj period kad bude društvo bitnije od onoga što mama misli.” – kaže Andrea R.
Postoje i one mame koje se tek pripremaju za tu ulogu. One tek očekuju dolazak svoje bebe i nisu nam pričale o izazovima i problemima, ali to ne znači da već sada ne razmišljaju o važnosti uloge koja je pred njima.
“Strah me da neću odgojit dobrog čovjeka, da će moj odgoj loše utjecati na njega i na to kakav će on kasnije biti. A bojim se čak i suprotne stvari, pitam se hoće li moj odgoj uopće moći utjecati na to kakav će on biti.” – Mateja S.
Izvor: Unsplash
Sretna mama – sretna beba
Uloga majke promijeni ženu kao ni jedna druga. Majčinstvo sa sobom zna donijeti miks različitih emocija i osjećaja, pogotovo u početku.
“Osjećala sam se ko da sam u nekom filmu u kojem igram glavnu ulogu, a nemam pojma ni o čemu.” – kaže nam Suzana H.
“Ponekad nisam znala što napraviti u situaciji kada beba jako plače, ne znaš kako je umiriti, radiš li ispravno stvari koje radiš. Majčinstvo je doslovno “full time job” u kojem daješ jako puno sebe, ali pritom moraš paziti i da ostaviš prostora za samu sebe, jer ne kaže se bezveze: “sretna mama, sretna beba”. – Nina M.
Vraćam se na početak i želim ponoviti da time što i dalje uzima vrijeme za sebe i stvari koje ona voli raditi, svaka mama daje pozitivnu sliku svojem djetetu, sliku na koje će se to dijete jednog dana moću ugledati.
I kad nije savršena, mama je najbolja
I kada kaže “ne” ili “nema vremena” ili “ne može”, mama je i dalje najbolja. I svaka mama toga mora biti svjesna. Kao i toga da ne može uvijek imat baš sve konce u rukama i da ju to ne čini manje uspješnom.
“Kao majci, najteže mi je uspješno balansirati obaveze, majčinske ili poslovne. Razlog tome je moje podsvjesno uvjerenje kako moram dati sve od sebe u svemu što radim, premda to nije moguće, nisam superwoman. Trebam se stalno podsjećati kako je u redu reći ne, kako je u redu ostaviti apsolutni kaos u kući i ignorirati veš, zadaće ili posao ako se ne osjećam dobro ili jednostavno trebam odmor. Realno, ne možeš ni verbalizirati “to nešto” jer ne čini ti se kao big deal. Neš’ ti problema, što se žališ. Treba znati reći ne.” – Ovako to vidi naša internetmater Margarita Tomić.
Izvor: Pixabay
A što je na sve to rekla moja mama?
“Meni je majčinstvo bila kao neka avantura jer sam bila dosta mlada kad sam postala mama. Tada mi to nije bio neki izazov nego više kao ostvarena želja. Imala sam veliku želju biti mama i kad mi se to ostvarilo sam bila jako euforična i nisam razmišljala da je to izazov.” – Mama <3
Nakon ovog dijela sjetila se mojih i tinejdžerskih godina mojih sestara pa se o tome malo “razvezala”, da nebi bilo da je samo njoj sve bilo lako.
Što ti znači mama?
Ja sam oduvijek vjerojavala da mama zna najbolje, čak i u onim ludim godinama adolescencije. Uvijek je bila i ostala prva koju ću nazvati ako se brinem, imam dobre vijesti, dok sam u nedoumici ili ako, pazi sad, izgubim novčanik – čak i tada sam prvo zvala mamu, a bilo bi puno pametnije da sam nazvala primjerice, banku.
Ali protiv nekih instinkta jednostvno ne možeš i uvijek ću prvo nazvati mamu ili pomisliti na nju.
Izvor: Pexels
Što mame žele za Majčin dan
Ako ponekad razbijate glavu s time što bi mamu najviše razveselilo, u većini slučajeva je to vaš poziv, razgovor, “mama volim te” ili “mama kako si”.
Recite mami koliko vam znači i sjetite se toga što osjećate prema njoj kada budete i same jednog dana odgajale svoju djecu (ili to već radite).
Ne postoji savršena formula, ni savršeno majčinstvo, baš kao što ne postoji ni savršeno dijete ni bilo što drugo s tim atributom. Postoji vaša mama i postojite vi, kao nečija mama. I ta kombinacija je savršena, čak i onda kada to nije.
Zaključit ću ovaj tekst stihovima svog omiljenog pjevača i pjesnika i reći “sve što radim ja, ja radim zbog nje, sve zbog moje drage mame.“
p.s. Volim te mama, hvala ti!
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT