Današnji Svjetski dan nepušenja fokus stavlja na zaštitu djece
Svjetski dan nepuštenja obilježava se 31. svibnja, a tema ovogodišnjeg događaja izuzetno je važna i aktualna – “Zaštita djece od uplitanja duhanske industrije.”
Svjetska zdravstvena organizacija obilježava ovaj dan još od 1987. godine. Da je pušenje duhana jedan od najznačajnijih čimbenika rizika za zdravlje dokazano je nebrojeno puta.
Sa svojim širokim spektrom posljedica, pušenje predstavlja globalni javnozdravstveni i gospodarski problem. Smatra se teškom ovisnošću s visokim ovisničkim potencijalom zbog čega je iznimno važna i aktualna tema ovogodišnjeg Svjetskog dana nepušenja – “Zaštita djece od uplitanja duhanske industrije”.
Djeci treba posvetiti posebnu pozornost
Smatra se da prema djeci i mladima treba biti usmjerena posebna pozornost i briga jer su upravo oni koji eksperimentiraju s duhanom te mogu vrlo brzo razviti ovisnost o istom, već unutar nekoliko tjedana od početka pušenja, čak i kad ne puše svakodnevno. Jedna američka studija dokazala je da pušenje samo jedne cigarete u ranom djetinjstvu ukazuje na rizik da mlada osoba postane redoviti pušač do 17. godine.
ADVERTISEMENT
Izvor: Unsplash
Početak pušenja povezan je s više čimbenika
Postoje razni čimbenici koji utječu na nečiji početak pušenja duhana, a neki od njih su:
- pušenjem roditelja, braće i sestara
- lakom dostupnosti cigareta
- pušenjem prijatelja i vršnjaka
- socioekonomskim statusom
- izloženosti marketingu
- prikaz pušenja u filmovima i medijima
Pušačka kućanstva
Ako djeca odrastaju u kućanstvima gdje su prisutni pušači imaju do tri puta veću vjerojatnost da će i sama postati pušači, nego djeca u nepušačkim kućanstvima. Osim toga, postoji značajna povezanost između pušenja i upotrebe drugih supstanci. Što je mlađa dob u kojem se počinje pušiti, veća je vjerojatnost da će i posljedice biti veće jer je rani početak povezan s kasnijim intenzivnijim pušenjem, višim razinama ovisnosti, manjim izgledima za prestanak pušenja i veću smrtnost.
Pušenje djece i adolescenata uzrokuje ozbiljne rizike za zdravlje respiratornog sustava, kako kratkoročno, tako i dugoročno. Djeca i mladi pušači dva do šest puta su podložniji respiratornim i kardiovaskularnim smetnjama. Osjetljivi su na učinke pasivnog pušenja, a uz pasivno pušenje sve se više upozorava i na “pušenje iz treće ruke”.
Izvor: Unsplash
Porast upotrebe e-cigareta
Posljednjih godina popularnost e-cigareta je porasla, privlačeći i odrasle i mlađe pojedince. Promovirane kao manje štetna alternativa za konzumaciju nikotina, e-cigarete još uvijek predstavljaju rizik od ovisnosti.
Nedavne studije pokazuju značajan porast upotrebe e-cigareta među europskim tinejdžerima, s doživotnom prevalencijom od 40% i 14% onih koji su ih koristili u posljednjih mjesec dana. Taj je trend vidljiv i među mladima u Hrvatskoj, pa je 17% učenika u nekom trenutku probalo e-cigarete (više dječaka nego djevojčica), 15% ih je koristilo u prošloj godini, a 13% u posljednjih mjesec dana.
Izvor: Pexels
Škola nepušenja
U borbi protiv ovisnosti i promicanju zdravog života ključnu ulogu ima program “Škola nepušenja”. Ova inicijativa, dio Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, psihoterapijsko-edukativnim pristupom pomaže pojedincima da prestanu pušiti. Uspjeh u odvikavanju ovisi o motivaciji pojedinca, razini ovisnosti i potpori koju dobiva. Program je dostupan tijekom cijele godine u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” u Zagrebu, na adresi Mirogojska cesta 16.
Povodom Svjetskog dana bez duhana, 31. svibnja, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti od 9 do 15 sati otvorit će telefonske linije za upite i informacije o programu. Zainteresirani se za pomoć mogu obratiti stručnjacima Službe na telefon 01 46 96 117.
Izvor: Unsplash
Savjeti i trikovi za prestanak pušenja
Pušenje je dugo bila navika kojoj su se mnogi okretali iz različitih razloga, od oslobađanja od stresa do društvenog povezivanja. Međutim, štetni učinci pušenja na zdravlje dobro su dokumentirani i ozbiljni. Prestanak pušenja je izazov, ali sasvim moguć uz ispravan pristup i način razmišljanja. Evo nekoliko strategija koje će vam pomoći da se riješite te navike:
Odredite datum za prestanak pušenja
Odaberite datum za prestanak pušenja i označite ga u svom kalendaru. Pobrinite se da to bude vrijeme kada nećete biti pod velikim stresom. To vam daje konkretan cilj prema kojem radite.
Prepoznajte okidače
Prepoznajte situacije, emocije ili ljude koji pokreću vašu želju za pušenjem. Bilo da se radi o stresu, društvenom okruženju ili određenim rutinama, razumijevanje vaših okidača može vam pomoći da razvijete strategije za njihovo izbjegavanje ili da se s njima nosite na drugačiji način.
Tražite podršku
Nemojte to činiti sami. Recite svojoj obitelji i prijateljima o svojoj odluci da prestanete i tražite njihovu podršku. Razmislite o pridruživanju grupi za podršku ili potražite pomoć od profesionalnog savjetnika koji je specijaliziran za prestanak pušenja.
Koristite nikotinsku nadomjesnu terapiju
Proizvodi poput nikotinskih flastera, žvakaćih guma, pastila, inhalatora ili sprejeva za nos mogu pomoći u smanjenju simptoma žudnje. Razgovarajte sa svojim liječnikom o najboljim opcijama za vas.
Izvor: Pexels
Usvojite zdrave navike
Zamijenite pušenje zdravijim aktivnostima. Vježbanje može smanjiti želju za nikotinom i simptome odvikavanja. Ostale aktivnosti kao što su joga, meditacija ili razni hobiji također mogu pomoći u odvraćanju od pušenja.
Ostanite pozitivni
Prestanak pušenja je putovanje i normalno je imati neuspjehe. Nemojte se obeshrabriti ako popustite i zapalite cigaretu. Umjesto toga, analizirajte što je dovelo do toga i učite iz iskustva. Nastavite se podsjećati na dobrobiti prestanka pušenja, kao što su poboljšano zdravlje, bolja kvaliteta života i novac koji ćete uštedjeti.
Preuzimanjem kontrole nad svojim zdravljem i odlukom da prestanete pušiti, donosite osnažujući izbor koji će pozitivno utjecati na svaki aspekt vašeg života. A ako imate djecu, na taj način ćete pozitivno ćete utjecati i na njihovo zdravlje i budućnost.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT