fbpx
MENU

Niste jutarnji tip? Imamo par ideja kako stvoriti rutinu zahvaljujući kojoj ćete uspješno (pre)živjeti radna jutra

Postoje ljudi koji su jutarnji tipovi – rano se ustaju (i to, zamislite, iz prve), puni su energije, produktivni su i naprave mali milijun stvari prije 11 ujutro.  A onda postojimo i mi drugi… noćne ptice a jutarnja gunđala, usporeni i neučinkoviti, bez kave izgubljeni. Zvuči poznato? Da, ima nas…

žena u krevetu
Autor: Ela Radić
Posted: February 29, 2024

Problem je što je ovaj svijet dizajniran za jutarnje tipove. Očekuje nas se spremne i svježe ujutro na poslu. Djecu se vodi u vrtić i školu prije osam ujutro. Ako imamo psa, srest ćete nas vani i prije izlaska sunca, a ako putujemo, nerijetko itinerar zahtijeva ranojutarnje buđenje da stignemo na aerodrom ili kolodvor.

Dakle, za sve nas kojima je jutarnja efikasnost nužno zlo, a moramo se snaći u svijetu orijentiranom na jutro, što nam je činiti? Srećom, postoje rješenja i to u vidu uvođenja jutarnje rutine. Sve se može naučiti, pa tako i funkcioniranje ujutro. Uostalom, ništa nas ne košta probati!

žena u krevetu

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

1) Bez žurbe, molim!

Kao prvo, svima treba biti jasno da je nemoguće od nas očekivati da odjednom reagiramo na prvi zvuk alarma, da bez snoozanja uspješno izađemo iz kreveta i krenemo u novi dan. To zaboravite! Mi ćemo aktivirati naša jutra polako i nježno – da se ne šokiramo, naravno. Postavimo alarm malo ranije, 15-ak minuta bit će dovoljno, i polako se pripremimo na predstojeće obaveze. Nađimo što nas opušta – rastezanje, čitanje ili duboko disanje u krevetu nekoliko minuta nakon buđenja pomaže u prijelazu. Nije loš ni čaj ili topla voda kao način da probudimo tijelo. Dobra je odluka i nježno istezanje, joga ili meditacija… što god da djeluje, važno je ne prisiljavati se jer će nas to samo vratiti natrag u krevet, poražene. A nismo ni krenuli.

2) Meditacija

Ovo je jako dobar način za polagani ulazak u novi dan. Ako ste iskusni meditator, možete se voditi kroz svakodnevnu praksu. Ako se još niste okušali u meditaciji, postoje brojne aplikacije, YouTube videa, podcasti i školice. Pronađite vođenu meditaciju kako biste naučili osnove i isprobajte ovu rutinu.

meditacija

Izvor: Pexels

3) Svježi zrak

Izađite na balkon (na prozor ili u vrt, ako ste jedan od sretnika s kućom), duboko udahnite, pripremite tijelo i um na dnevne obaveze. Dajte si nekoliko minuta i pustite da vas svježi zrak razbudi, a sunce (pa čak i miris kiše djeluje) će vas povezati s prirodom i aktivirati unutarnju energiju.

4) Vježbanje

Ako vam je vježbanje već u dnevnoj rutini, prebacite ga, barem djelomično, ujutro. Rastezanje, joga, sobni bicikl… što god djeluje, iskoristite. Pokrenite mišiće, ubrzajte cirkulaciju makar na deset minuta.

5) Tuširanje

Tuširanje (ili kupanje u kadi) najranije ujutro može biti jedan od najboljih načina za resetiranje tijela i ulazak u radni dan. Neki smatraju da je to prirodan način buđenja tijela ako se osjećamo umorno, usporeno ili jednostavno nam nije dan. Ovo je ujedno i savršen način da zagrijemo tijelo, opustimo mišiće i svježi krenemo u nove izazove.

tuširanje

Izvor: Pexels

ADVERTISEMENT

6) Zabavna jutra

Nama koji baš ne volimo jutra, nije baš najlakše objasniti da ona mogu biti i zabavna. Ako nas pitate, jutra su zadatak, posao, vrlo često i pravi izazov. No, i za ovo postoji rješenje a to je unošenje malo smijeha i glazbe u jutarnje sate. Pjevanje omiljenih pjesama, plesanje po kući, omiljeni doručak, najdraža kava, par stranica omiljene knjige pa čak i beauty rutina, mogu izmamiti osmijeh na lice i najvećim jutarnjim gunđalima. 

7) Jutarnja rutina počinje – večer prije

I, za kraj, jedan od ključeva uspješnog razvoja jutarnje rutine jest započeti rutinu večer prije. Razvijanje zdravih i korisnih večernjih i noćnih navika mogu itekako utjecati na naša jutra. Prvi korak bio bi rani odlazak u krevet, svaki dan u više manje isto vrijeme. “Rano”, naravno, varira ovisno o osobi. Dakle, procijenimo kada trebamo ići u krevet kako bismo ustali u pravo vrijeme, a svejedno imali dovoljno sati sna. Dobar san je, to svi znamo, važan za zdravlje, dobrobit i sreću općenito. Dobro bi bilo izbjegavati korištenje uređaja prije odlaska u krevet ili u samom krevetu. Izbjegavajmo zaslone telefona, računala i TV-a, jer će ćemo lakše utonuti u san, te ćemo bolje i kvalitetnije spavati. A nakon dobrog i čvrstog sna, ni jutra više ne izgledaju tako strašno, zar ne? 

Izvor naslovnice: Pexels