Koji sve tipovi poroda postoje?
Sanjate da ćete jednog dana biti majka ili vam se bliži termin za porod pa vas zanima koji sve tipovi poroda postoje? Svaka osoba je individualna i odluka se treba temeljiti na znanju stručne osobe.
Prema demokratskim zakonima o zdravstvenoj zaštiti, svaka žena ima pravo sama odabrati i odlučiti o mjestu i načinu svog poroda. No, prije same odluke dobro je raspitati se i educirati kroz razgovor s liječnikom. Imajte na umu da je svako tijelo različito pa tako jedna vrsta poroda ne znači da će odgovarati i drugoj trudnici.
ADVERTISEMENT
Prirodni porod
Većina trudnica se odlučuje na porod prirodnim putem. Postoje tri faze poroda. Prva je širenje koje počinje prvim kontrakcijama, a završava potpunim širenjem vrata materice. Druga je istiskivanje ploda, a treća izbacivanje placente.
Koliko će porod trajati varira od žene do žene. Neke trudnice rode dijete za dva sata, dok se neke muče i deset plus sati. Prirodni porod možete imati u bolnici, ali i u svom domu. Na to se odlučuju žene kojima je ključan osjećaj sigurnosti poznatog prostora. Nerijetko su uz njih bliske osobe, poput supruga, roditelja ili prijateljica. Naravno, takav porod se izvodi uz profesionalnu primalju.
Izvor: Pexels
Carski rez
Drugi slučaj je – carski rez. Liječnici se na carski rez odlučuju onda kada je vaginalni porod nemoguć (nisko sijelo posteljice, uska zdjelica i slično), ali i u slučajevima kada je on moguć, ali zbog sigurnosti majke i bebe ipak mora biti carski rez. Dio operacije do samog poroda djeteta vrlo je kratak, a ostatak operacije liječnici šivaju slojeve i zatvaraju trbušnu stjenku.
Ako razmišljate o carskom rezu, razgovarajte sa svojim opstetičarom ili ginekologom prije nego što donesete odluku. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u posljednjih desetak godina broj carskih rezova u Hrvatskoj se povećao, što možemo povezati i s pravima rodilja na odluku o načinu poroda.
ADVERTISEMENT
Porod uz epiduralnu anesteziju
Kada je bol neizdrživa ili se žene žele osigurati da ih što manje boli porod, koristi se epiduralna anestezija. Epiduralni kateter se postavlja u donjem dijelu leđa između kralježaka, a mjesto uboda se anestezira lokalnim anestetikom. U epiduralni prostor se uvodi tanki kateter koji tamo i ostaje dok se vadi igla.
U slučaju produljenog poroda, rodilja u dogovoru s anesteziologom ponekad može i sama određivati dozu lijeka prema svojim potrebama. Nuspojave epiduralne uključuju pad krvnog tlaka, glavobolju nakon postavljanja katetera i moguću infekciju na mjestu postavljanja katetera.
Porod u vodi
Ono što se navodi kao najveća prednost poroda u vodi je opuštajući učinak vode, a samim time i kraći trudovi zbog lakšeg opuštanja mišića u vodi. Ta vrsta poroda je prirodnija za dijete jer se rađa u okruženju sličnom onom u maminoj utrobi.
Iako nije dokazano da se smanjuje intenzitet boli, smatra se da se bolji učinak postiže pripremljenošću i psihičkom reakcijom rodilje na bolne podražaje. U psihoprofilaksi najviše se ističe Lamazeova tehnika, u kojoj se obučava žene da upravljaju disanjem, mislima i ispoljavanjem osjećanja.
Izvor: Pexels
Kako treba disati?
Prilikom prijema u rađaonicu primalje će rodilji dati kratke upute o tome kako disati. Najčešći savjet je udisanje na nos i izdisanje na usta. Razmišljanje o tome kako treba disati svraća pozornost s bolova. Na prvi znak truda žena se treba koncentrirati npr. na točku na zidu čime stvara vidni podražaj koji ide izravno u mozak, savjetuje liječnik Josip Đelmiš za Adivu. Nakon toga slijedi veliki udah i počinje ritmično disanje.
Disanje je praćeno laganom masažom vrhovima prstiju po trbuhu i bokovima. Masaža je dodirni podražaj koji se također prenosi u mozak. Može je provoditi sam žena ili njjezin partner, koji je uz to i verbalno potiče i stvara slušni podražaj za mozak. Rezultat je podraživanje mozga žene višestrukim stimulusima: vidnim, dodirnim, slušnim – koji dolaze u mozak prije bolnih osjeta i “pobijaju” bol.
Izvor: Pexels
Raznolikost tipova poroda pruža ženama mogućnost da pronađu najbolji pristup koji odgovara njihovim željama, potrebama i medicinskim uvjetima. Bez obzira je li to tradicionalni vaginalni porod, carski rez, vodeni porod ili neka druga alternativa, važno je da su majke informirane i da se osjećaju podržano u svojoj odluci.
U konačnici, cilj je osigurati siguran i pozitivan doživljaj poroda za majke.
Izvor naslovne fotografije: Pexels