“Zašto se bojiš kad žene to rade stoljećima?” – Što je tokofobija i zašto se o tome rijetko priča
Strah od poroda je prirodan i u sebi ga imaju sve žene, htjele one to priznati ili ne. Međutim ključno je osvijestiti što činimo s tim strahom kada ga otkrijemo.
Brojni stručnjaci i psiholozi naglašavaju kako strahovi nisu tu da nas obeshrabruju i plaše, već da nas pokreću, da se uz njih osjećamo živima i da nam budu poticaj da poželimo dokazati kako smo snažniji nego što to možda mislimo. Međutim, postoje strahovi koji nas obuzmu prije nego što se uspijemo snaći, koji imaju paralizirajuću snagu i u trenu nas učine malenima i krhkima. Tokofobija je zasigurno jedan od takvih strahova.
Tokofobija zapravo predstavlja intenzivan, iracionalan strah od trudnoće i poroda, nešto što je već duže vremena prisutno u suvremenom društvu, a o čemu se zaista nedovoljno govori. Žene se osjećaju krivima što ih je strah nečega što je prirodno te mnogi na to reagiraju s podsmjehom zanemarujući činjenicu da nije svaka osoba ista, nema isti prag boli, iste životne uvjete i osobnost. Nerijetko čujemo i stereotipizirane komentare poput „Zašto se bojiš kad žene to rade stoljećima?“ ili „Kako su rodile sve žene, tako ćeš i ti“, a sve to može izazvati ozbiljnu tjeskobu i stres te donijeti mnoge druge loše posljedice za trudnice i rodilje.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Vrste tokofobije
Tokofobija nadilazi normalne brige oko poroda te postaje intenzivan i iracionalan strah od trudnoće i/ili poroda, a postoji i nekoliko vrsta tokofobije. Primarna tokofobija javlja se kod žena koje još nikada nisu ni rodile, a sekundarna se javlja kod žena koje su ranije imale loše ili traumatično iskustvo poroda. To može imati i druge implikacije, uključujući izbjegavanje trudnoće, simptome traumatskog stresa, prekide odnosa, prekid trudnoće i žene koje izričito zahtijevaju porod carskim rezom.
Svaka žena mora znati da je svaki porod drugačiji i ovisi o brojnim okolnostima i čimbenicima te čak i kod iste osobe koja je nekoliko puta trudna i rađa ne znači da će porodi biti isti. Iako istraživanja pokazuju da između 2,5% i 14% žena pati od tokofobije, rješenja itekako postoje.
Izvor: Unsplash
Kako se suočiti i prevladati tokofobiju?
Ipak, s ovim, kao i sa svim drugim vrstama strahova može se nositi, suočiti se s njim i u konačnici, prevladati ga. Ovo su neki od načina kako to možemo napraviti.
Edukacija
Bez obzira planirate li tek trudnoću ili ste već trudni, danas su budućim roditeljima dostupne brojne radionice, seminari i edukacije koje govore o svemu što se događa tijekom poroda, objašnjava se i priprema za porod te se omogućuje razgovor s liječnicima i primaljama koji vas uz ispravne informacije itekako mogu razuvjeriti kako razloga za strah nema te savjetovati kako da se osjećate sigurnije.
Podrška okoline
Bez obzira jeste li samohrana majka ili imate partnera, svakoj ženi u ovom osjetljivom razdoblju treba podrška bliskih osoba koja itekako može biti ključna u smanjenju straha koji osjećate. Uz empatiju, podršku i razgovor, strah će se vrlo vjerojatno umanjiti ili potpuno nestati.
Izvor: Unsplash
Tehnike opuštanja
Svaki dan imate priliku otkriti svijet meditacije, vježbi disanja i joge za trudnice. Osim što će vam pomoći da se osjećate bolje fizički, ove vježbe će biti pravi poticaj za stvaranje pozitivne mentalne slike o porodu i svemu što vas tek očekuje.
Profesionalna pomoć
Ukoliko ste probali sve, a straha se i dalje ne možete riješiti ili se on još i dodatno pojačava, potražite psihološku podršku u obliku kognitivno-bihevioralne terapije. Ova vrsta terapije usmjerena je na problem i postizanje brzih i učinkovitih rezultata, visoko je edukativna i usmjerena na sadašnje osjećaje, komunikaciju i ponašanja pojedine osobe. Također postoje i stručnjaci specijalizirani za prenatalnu tjeskobu, a otvoren razgovor s primaljom može vam otvoriti nove vidike jer su danas dostupni planovi poroda koji u obzir uzimaju sve želje i strahove rodilje.
Izvor: Unsplash
Vrijeme je za razbijanje povijesnih stereotipa
Povijesni stereotipi o rađanju uključuju nemilosrdne stavove društva, posebice muškaraca, prema trudnicama i rodiljama što vrlo loše utječe na ženino emocionalno i mentalno zdravlje. Treba imati na umu spomenutu činjenicu kako su svaka žena i svaki porod drugačiji te da tokofobiji treba pristupiti oprezno, bez umanjivanja straha, nego uz slušanje, iskrenu podršku i konkretna rješenja i korake uz koje se mogu sigurnije pripremiti na porod.
Kao društvo, dugujemo ženama i bebama stvoriti što bolje okruženje za njihovo mentalno zdravlje, ali i osigurati što veće šanse za pozitivna iskustva poroda. Nema ništa veličanstvenije i uzvišenije od dolaska novog malog bića na svijet, stoga bi svatko tko može pomoći trebao tu radost učiniti potpunijom.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT