Pubertet – period kada nas djeca po prvi put vide kakvi zapravo jesmo
Pubertet je vrijeme promjena, kako za djecu, tako i za roditelje. To je period kada se naši tinejdžeri susreću s vrtlogom emocionalnih, fizičkih i psiholoških promjena koje ih oblikuju u odrasle osobe.
Pubertet je također vrijeme kada djeca počinju vidjeti svoje roditelje u novom svjetlu – onakvima kakvi zapravo jesmo, sa svim našim vrlinama i manama. Vrijeme kada mi kao roditelji možemo (ako nismo do sad) ispraviti sve one stvari koje želimo odavno promijeniti i ispraviti na bolje.
Moje iskustvo kao učiteljice i pedagoginje mi je pomoglo prepoznati i razumjeti emocionalne promjene kroz koje prolazi moj devetogodišnji sin. Svakodnevno se susrećemo s njegovim izljevima emocija koje su često zbunjujuće i za njega samoga. Kada dođe do tih situacija, trudim se reagirati smireno i pružiti mu objašnjenja koja mu pomažu razumjeti što se događa u njegovom tijelu i umu. Jedino što tada treba roditelj imati je ljubav i puno razumijevanja. Još uvijek nije u pubertetu, ali pripreme za savladavanje promjena koje slijede su naveliko počele.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Primjeri kako pripremiti dijete za pubertet
Kada se osjeća frustrirano ili ljutito zašto neki zadatak ne može obaviti ili ga nešto povrijedilo, objašnjavam mu da su to normalne emocije koje svi osjećamo, ali da je važno kako na njih reagiramo. Kroz dječje meditacije i tehnike disanja, zajedno radimo na smirivanju tih osjećaja. Tako mu pomažem da prepozna svoje emocije i nauči kako se s njima nositi.
Moja sedmogodišnja kćerka promatra sve ovo i, na svoj način, također uči kako se nositi s emocijama. Gledajući brata i mene kako se zajedno trudimo, ona usvaja vrijedne lekcije o emocionalnoj inteligenciji. Kroz igru i razgovor objašnjavam joj jednostavne načine kako prepoznati i izraziti svoje osjećaje. Kada vidi da brat koristi meditaciju kako bi se smirio, često se i sama pridruži, imitirajući njegove tehnike i učeći kako se nositi s vlastitim emocijama.
Ovo mi je lako i jednostavno ostvariti jer primjerom pokazujem svojoj djeci da meditacija zaista pomaže u organiziranju misli i emocija. Svakodnevno odvajam 5 ili 10 minuta za meditaciju i kažem: “Mama ide meditirati”, što je djeci postalo prirodno, pa i sami koriste dječje meditacije za umirenje misli. Omiljena im je “Vježbaonica sreće” na YouTubeu.
Izvor: Pexels
Je li pubertet izazovan period za roditelje ili djecu?
Kada čujem da su tinejdžeri jako izazovni, odmah znam da roditelji nisu pripremljeni za taj period i da nisu pripremili djecu za njega. Također čujem da ne živimo ono što govorimo i ne poštujemo svoje granice. Do ovog zaključka sam došla kada je jedna majka s petero djece, u mom prisustvu, izjavila sljedeće:
“Ne znam što je tolika fama oko puberteta. Imam četvoricu dječaka i jednu djevojčicu kod kuće, i nikada nisam osjetila ono o čemu pričaju ljudi. Svaki izazov smo prolazili kroz duge razgovore i ne sjećam se da smo imali svađe ili da nisam bila shvaćena kao majka.”
Tada sam osvježila shvaćanje da pubertet zapravo predstavlja period kada djeca provjeravaju živimo li život koji im govorimo da trebaju živjeti i je li to zaista ispravno.
Pubertet, iako izazovan, pruža nam jedinstvenu priliku da se povežemo s našom djecom na dubljoj razini. Kroz razumijevanje i podršku možemo postati ona podrška kakvu naša djeca zaista trebaju i zaslužuju. Naš cilj kao roditelja nije biti savršen, već biti tu za svoju djecu, onakvi kakvi zapravo jesmo – s ljubavlju i svim svojim nesavršenostima.
Pubertet je doista najbolji period da se povežemo s našom djecom, pružajući im podršku, razumijevanje i ljubav koja im je potrebna kako bi se razvili u emocionalno zrele i sretne osobe.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT