Morska voda u službi ljepote – evo zašto je dobra za našu kožu
Zašto su more, točnije morska voda i morska sol, odlični za našu kožu istražujemo u nastavku.
Jeste li primijetili kako je koža nakon duljeg kontakta s morskom vodom puno mekša i podantnija? Nije to slučajno – iako ljeti moramo jako paziti na kožu i čuvati je od jakih UV zraka, morsku vodu kao i morsku sol je dobro iskoristiti jer imaju jako puno benefita.
Slana morska voda sadrži bitne minerale kao što su magnezij, kalcij i kalij, pa i selen i cink, što može pridonijeti hranjivosti kože. Morska voda ima i antibakterijska svojstva, a namakanje u njoj može pomoći ublažavanju nekih stanja kože, poput psorijaze.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
“More liječi bolesti čovjeka”
Ljekovitost morske vode nije novina, njezina dobrobit poznata je od antičkih vremena. Još 484. godine prije Krista, Herodot je rekao: “Sunce i more su carujući lijekovi za većinu bolesti, osobito za ženske tegobe”, a godine 420. prije Krista, Euripid je zaključio da “more liječi bolesti čovjeka”.
Prvi medicinski zapis o ljekovitoj morskoj vodi datira još iz 1697. godine, a godine 1750. objavljena je knjiga koja je vrlo brzo postala popularna, u kojoj je autor, Englez Russell, napisao da “se morska voda mora piti, u njoj se mora kupati, a svaki morski proizvod mora se jesti, jer je u njemu koncentrirana sva dobrobit svijeta”.
Godine 1778. je u francuskome gradu Dieppe otvoren prvi centar za talasoterapiju, a taj trend se nastavio tijekom 19. stoljeća diljem Njemačke i Francuske. Kod nas postoji više lječilišta na bazi terapije morem u Hrvatskoj, a najpoznatije su Lječilište za bolesti dišnih organa u Velom Lošinju (osnovano 1888.), Thalassotherapia u Crikvenici i Opatiji te specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju u Makarskoj.
Zanimljivo je i da se sve do 1800. godine, u moru kupalo isključivo iz zdravstvenih razloga, ali nikada iz razonode!
Izvor: Pexels
Morska voda u kozmetici
Znajući da morska voda zaista ima zacjeljujuća svojstva, ne čudi što se koristi i u kozmetičke i dermatološke svrhe. Već godinama u drogerijama možemo naći čitav niz proizvoda na bazi morske vode i morske soli za njegu lica, a sigurno se sjećate i TikTok trenda od prije dvije godine kad je viralno postalo – umivanja morskom vodom. Naime, morska sol djeluje kao svojevrstan prirodni piling koji može ukloniti mrtve stanice kože i poboljšati teksturu kože. Pomaže i kod raznih upalnih stanja, oteklina, pucanja kože, suhoće kože i svrbeža.
Znajući sve te dobrobiti morske vode, pitamo se kako je koristiti kao dio rutine u njezi kože lica?
Iako ne postoje čvrsti znanstveni dokazi, i za bilo koje konkretne situacije valja uvijek kontakitrati svog dermatologa, postoje neki opći savjeti korištenja morske vode, uz koje naša kože može imati razne benefite. Jedan od takvih primjera jest već spomenuto umivanje s morskom vodom, ali i prirodni piling od morske soli. Za početak je dobro isprobati kako reagiramo na morsku vodu te s njom umiti svega par puta tijekom tjedna, te pratiti imamo li reakciju. Ako ne reagiramo, odnosno ako nam ne isušuje kožu previše ili je ne iritira, možemo iskušati i piling s morskom soli.
Upute za izradu pilinga od morske soli
- Prokuhamo dvije šalice vode
- Dodamo 1 žličicu morske soli
- Ostavimo da se smjesa ohladi
- Lagano nanesemo piling na kožu, koristeći male, kružne pokrete oko 30 sekundi, prije nego što nježno isperemo s mlakom vodom
- Nakon pilinga nanesemo hidratantnu kremu
Izvor: Pexels
Piling od morske soli čuvamo na sobnoj temperaturi i koristimo po potrebi.
Napomene: Pazite ili izbjegavajte piling ako koristite druge proizvode koji mogu učiniti kožu osjetljivijom, kao što su retinol ili benzoil peroksidni proizvodi. Također ne koristite piling na koži koja je iziritirana od sunca.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT