Imate previše odjeće u ormaru? Nudimo 6 rješenja
Činjenica je da većina ljudi ima više odjeće nego im je potrebno. Na koje sve načine se možemo riješiti viška odjeće, a da ne zagađujemo okoliš, saznajte u nastavku.
Jeste li znali da je za proizvodnju jedne pamučne majice potrebno oko 2700 pitke vode? Upravo je to količina vode koju jedna osoba popije u otprilike dvije i pol godine. Prema podacima Europskog parlamenta, tekstilni sektor treći je najveći izvor degradacije vode i korištenja zemljišta u 2020., kada je u prosjeku za proizvodnju odjeće i obuće po građaninu EU-a bilo potrebno devet kubičnih metara vode, 400 četvornih metara zemlje i 391 kilogram sirovina.
Pojava brze mode i instant kupnje odjeće povećali su ove poražavajuće podatke pa je tako dovelo do toga da modna industrija uzrokuje 10 posto globalnih emisija ugljika. Veliki problem svakako je i nedovoljno recikliranje korištene odjeće. U Europi prema podacima Europskog parlamenta, samo 1 posto odjeće se reciklira i i koristi za novu odjeću. Čak 87 posto tekstila se spaljuje ili odlaže na odlagalištima.
Pitanje koje se nameće samo od sebe je kako spriječiti rast ovih poražavajućih statistika u svijetu? Strategije i direktive na globalnoj razini svakako bi pomogle, no cirkularnost tekstila nekad treba početi i od nas samih. Bilo da odlučite reciklirati ostatke tkanine ili ih prenamijeniti, evo nekoliko ideja.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Donacija odjeće
Svakako prva opcija na listi kada govorimo o cirkularnosti tekstila. Brojne organizacije poput raznih domova i udruga sezonski primaju rabljenu odjeću koja je iskorištena za njihove štićenike. Osim toga, Crveni križ krovna je organizacija kojoj je svakodnevno potrebna donacija rabljene odjeće. Bitno je samo da se humano odnosite prema donaciji i donirate odjeću koja je i dalje nosiva i očuvana.
Životinjski azili također primaju tekstilne donacije i to u vidu raznih plahti, deka, ručnika i svega što može poslužiti za napuštene ljubimce.
Ono što još treba naglasiti, je i sve popularnija mogućnost brojnih poznatih brendova, a to je doniranje odjeće direktno u dućan. Jedan od takvih primjera je i poznati švedski brend H&M gdje već godinama možete donirati rabljenu odjeću.
Na kraju, postoje i razne online grupe, pogotovo na Facebooku, poput Sharing is caring, gdje možete donirati ne samo odjeću već i bilo kakve druge stvari koje vama ne trebaju, a nekome drugome će možda dobro doći.
Izvor: Pexels
Razmjena
Takozvani swap partyji postali su vrlo popularni u posljednje vrijeme i kod nas. Ovo je idealna prilika da razmijenite s nekime odjeću, osvježite svoju garderobu bez trošenja novca i da istovremeno smanjite otpad.
Second hand trgovine
Istina je da domaće second hand trgovine pretežito ne primaju u svoje dućane doniranu odjeću, onda je svakako dobro to učiniti online putem ( s naglaskom na grupe na društvenim mrežama poput Sharing is caring i mnoge druge gdje svoju odjeću možete i prodavati) ili pak podijeliti je društvenim poduzećima kao što je ona najpoznatija kod nas – Humana Nova. Ova socijalna zadruga prikuplja staru odjeću i tekstil, zapošljavajući društveno isključene osobe za sortiranje i pripremu odjeće za ponovnu upotrebu. Zadruga sa središtem u Čakovcu, ima kružni sustav gospodarenja tekstilnim otpadom te proizvodi nove održive proizvode.
Zeleni otoci
U većim gradovima poput Zagreba postoje tzv. zeleni otoci sa specijaliziranim kontejnerima za tekstil. Ove kontejnere često postavljaju tvrtke specijalizirane za reciklažu tekstila, a u Hrvatskoj ih ima tek nekoliko. Većina ih dolazi iz područja Zagorja.
Popravak
Najodrživiji odjevni predmet svakako je onaj koji već imate u svom ormaru. Ako ga mijenjate samo zato što mu fali gumb ili nešto drugo, razmislite o popravku. Osim brojnih starih obrta i krojačkih salona, jeste li znali da primjerice u Zari možete obaviti usluge popravka odjeće? Usluga se nudi u svakoj njihovoj poslovnici, a dostupna je i dostava. Popravci kao i materijali na kojima se popravak vrši mogu biti razni, a moguće je i skraćivanje odjevnih predmeta.
Izvor: Pexels
DIY projekti
Ništa kao DIY projekti ne treniraju našu kreativnost, ekološku osviještenost i praktičnost. Viškovi tekstila nude pregršt mogućnosti u tome kako od nečega napraviti nešto novo. Ideje su doista razne, samo se treba odlučiti za što nam to točno treba kako i to ne bi postalo višak u našem domu. Koristite ih mudro i da zaista zamijene nešto što ste htjeli kupiti.
Od starih majica možete napraviti torbe i ruksake, a tekstilne vrećice mogu uistinu poslužiti na razne načine. Stare traperice također su izvrstan materijal za čvršće torbe i pernice. Od košulja mogu se napraviti jastučnice, a lagane prekrivače i deke možete dobiti patchworkom, odnosno kombinacija komada različitih tkanina od kojih se može napraviti šarena dekica. Ovo je odličan način da iskoristite manje komade tekstila.
Igračke, ukrasi za kosu, organizatori u domu, zavjese, stolnjaci ili jednostavno krpe za čišćenje…
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT