Planinarenje za početnike: Skupili smo sve informacije koje trebate znati
Već neko vrijeme razmišljate o planinarenju, ali ne znate gdje početi? Skupili smo sve informacije za vas: od prednosti planinarenja, opreme, okolnih staza pa do planinarskih društva.
Sve i da niste neki sportaš u duši, jedan od najboljih načina za pojačati ili unijeti u svoj život fizičku aktivnost svakako je planinarenje. Planinarenje je kardio aktivnost koja s vremenom i težinom staze može postati i pravi trening snage, a ako na stranu stavimo fizički dio, ono u život donosi i brojne druge benefite.
Boravak na svježem zraku, odmak od vreve grada, upoznavanje prirode i zdravo druženje s obitelji i prijateljima samo je dio onoga što planinarenjem dobivamo, a da ne spominjemo prizore s vrha nekog brda ili planine koji oduzimaju dah. Ne treba mnogo razmišljati je li planinarenje pravi odabir za mene i moju obitelj, već je važnije od toga dobro se informirati kako se upustiti u ovu avanturu koja će nam priuštiti pregršt doživljaja i sjećanja.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Oprema za planinarenje
Prije nego li se uputite na neko od planinarenja svakako treba obratiti pažnju za opremu, u prvom redu cipele. Prednost uvijek imaju gležnjače koje pružaju potporu i imaju dobar grip, a kako ne biste morali mijenjati ih svaku sezonu, nije loše uzeti vodootporne cipele za planinarenje.
Vodootporna neka bude i odjeća, u prvom redu lagana jakna, šuškavac ili kabanica koju je lako spremiti u ruksak i po potrebi je koristiti. Važno je da odjeća bude slojevita odjeća koja omogućava lako prilagođavanje vremenskim uvjetima kako za odrasle, tako i za djecu.
Pri odabiru ruksaka neka on bude od što laganijih materijala te kako bi vam u njega stale sve osnovne stvari poput tekućine, hrane, prijenosnog punjača, karti, prve pomoći i rezervne odjeće. Ako planinarite s nešto većom djecom, pobrinite se da svatko od njih sa sobom ima manji ruksak da rasporedite sve potrebne stvari na više članova.
Planinarima početnicima savjetuju se i štapovi koji su odlična pomoć prilikom kretanja stazama do vrha, dok je za planinare s malom djecom praktično koristiti nosiljku. Neki ruksaci u sebi imaju već ugrađenu nosiljku za dijete, a nekad je dovoljno koristiti klokanicu za nošenje bebe prilikom planinarenja.
Izvor: Pexels
Informiranje
Nakon nabavke opreme, bitna je stvar dobro se informirati o planu puta. Odaberite staze prilagođene početnicima, koje nisu preduge i nemaju prevelik uspon. Pronađite informacije o stazi, kao što su dužina, nadmorska visina, težina i dostupnost. U tome vam mogu pomoći i razne aplikacije poput AllTrails, Komoot ili pak interaktivna karta Hrvatskog planinarskog saveza. Upravo s nje možete, nakon što izaberete stazu, doći do zapisa traga, a zahvaljujući njoj lako je vidljivo koja aplikacija vam može pomoći, a koja vas krivo navodi. Također, ako planinarite na omiljenoj zagrebačkoj destinaciji – Sljemenu, postoji aplikacija Moje Sljeme koja ima ucrtane sve staze na Medvednici, udaljenosti kao i alternativne puteve.
U planinarenju s djecom važno je i ranije provjeriti ima li izvora vode, skloništa, kao i potencijalne opasnosti poput protočnost divljih životinja ili skliskog terena.
Izvor: Pexels
Planinarska društva i učlanjenje
Kada upišete u Google tražilicu učlanjenje u planinarsko društvo, prvo na što ćete naići su korisna objašnjenja Hrvatskog planinarskog društva.
“Radi brojnih razloga, najbolje je početi planinariti u okviru nekog planinarskog društva ili kluba. Planinarska društva rado primaju nove članove te im omogućuju da pod vodstvom iskusnijih planinara organizirano obilaze mnoge zanimljive planine i planinarska odredišta”, stoji na stranici.
Članom planinarske udruge postaje se učlanjenjem u bilo koje planinarsko društvo ili klub. Društva i klubovi postoje gotovo u svim gradovima, a i u mnogim manjim mjestima. Cjelovit adresar planinarskih udruga dostupan je ovdje.
Prednosti učlanjenja su razne, a jedno od njih je i organizacija opće planinarske škole, u kojima se na najjednostavniji i najorganiziraniji način mogu steći praktična iskustva i teoretska planinarska znanja.
Izvor: Pexels
Neka bude zabavno
Cjelodnevno druženje u prirodi već zvuči kao prava zabava, no u nekom trenutku djeci može predstavljati napor (nekad i starijima, nećemo se lagati). Stoga je važno raditi učestale pauze, diktirati tempo prema mogućnostima grupe, a užine na pauzama neka budu dodatna motivacija. U hodanje uključite razne aktivnosti poput promatranja ptica, fotografiranja, pjevanja, istraživanja biljnog i životinjskog svijeta. Nagrade za najboljeg planinara kad stignete na odredište također mogu pomoći u dodatnoj motivaciji.
Izvor: Pexels
Staze za početak planinarske karijere
Ako obitavate u Zagrebu ili njegovoj okolici, ovih nekoliko staza idealne su za planinare početnike i obitelji s djecom.
Omiljeno zagrebačko planinarsko odredište svakako je Sljeme. Uz brojne staze koje Sljeme nudi, ona idealna za početak je staza broj 13 prema Kraljičinom zdencu. Idealna je za planinare s djecom.
Moslovačka gora još je jedan odabir za planinare početnike. Najviši vrh Humka nalazi se na 489 metara nadmorske visine i lako je dostižan i onima s najmanje kondicije.
Hrastovička gora i njezin najviši vrh Cepeliš. Nalazi se iznad Petrinje, dužina hodanja procjenjuje se na sat vremena, a na vrhu se nalazi predivan vidikovac s kojeg se pruža pogled na cijeli dio Sisačko-moslavačke županije.
Japetić najviši je vrh Samoborskog gorja, a do njega vodi sedam različitih staza. Najduže hodanje traje otprilike tri sata, dok je najkraća ona od sat vremena.
Ivanščica popularna planina Zagorskog gorja s vrhom na 1060 metara nadmorske visine. Blaže staze kreću s južne strane iz Budinščine, Zlatara i Lobora.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT