Kako se pripremiti za razgovor za posao: Level PRO
Iz edicije razgovori za posao – kako se pripremiti prije, osvojiti poslodavca za vrijeme i ostaviti dojam nakon razgovora.
Još mi je iz školskih dana, ostao onaj neki osjećaj da poslovni dio mog života kreće u novi krug nakon ljeta. Prije je to bilo vezano za školu i fakultet, a danas za posao. I zato nakon svake mirne ljetne sezone na poslu, razmišljam kako bi se ponijela da nakon baš ovog ljeta, počne moj novi poslovni krug. Potaknuta time, odlučila sam s vama podijeliti neke savjete kako se pripremiti za razgovor za posao. Prije nekoliko mjeseci sam i sama bila u situaciji gdje sam imala taj pritisak da se moram odlično prezentirati potencijalnom poslodavcu, a na razgovoru za posao nisam bila dobrih 5 godina. Malo je reći da me uhvatila panikica.
Ako ste i vi zaglibile kao i ja i zaboravile kako je to na razgovoru za posao, pročitajte ove savjete koji će vas dobro pripremiti i smiriti eventualnu paniku, tremu ili strah od razgovora za posao.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Za početak – mindset
Korisno je da, ako možete toliko upravljati svojim mislima i osjećajima, da na razgovor za posao gledate isključivo kao na novu priliku koja vam se pruža, a ne da si nabijate stres i pritisak da morate rasturiti taj razgovor, reći točno sve kako treba i kako su oni zamislili i oduševiti apsolutno svime. Naravno da ćete se potruditi i pripremiti da sve prođe u što boljem redu, ali nemojte na sebe stavljati teret perfekcionizma. APP (ako prođem pijem, ako padnem pijem, evo opet moji fakultetski dani izviru iz mene).
Nego, vratimo se mi na temu. Postoje tri faze na koje treba obratiti pozornost: kako se pripremiti prije razgovora, kako se ponašati za vrijeme razgovora i što obaviti nakon razgovora pa krenimo redom.
Izvor: Pexels
Prva faza: prije razgovora za posao
Adekvatna priprema počinje i prije samog odlaska na razgovor. Treba doći dobro pripremljen i informiran.
- Educirati se o tvrtki – Research first! Sigurno će vas pitati što znate o njima, zašto ste se prijavili i slično pa je korisno pripremiti neki dobar odgovor i pokazati da ste ih istražili i vidjeli nešto u čemu se pronalazite. Dodatni plus je ako referencirate nešto što je bilo navedeno u opisu za posao na koji ste se prijavili. Iznenadile biste se koliko kandidata se prijavi na oglas i onda na razgovoru ne znaju točno što je u opisu posla bilo navedeno.
- Pripremi sebe – fizički i psihički. Iskreno, ne volim uopće taj trenutak gdje netko na temelju mojeg izgleda i odjeće već dobiva prvi dojam o meni, ali nažalost it is what it is. Budućem poslodavcu će biti važno kakav ste dress code izabrale, odnosno izgledate li uredno i čisto. Što se ove druge pripreme tiče, znate već koje će vas pitanje prvo dočekati pa se u skladu s time možete i pripremiti. Tako da, zapitajte se “tko sam ja” samo malo manje egzistencijalno, a više čime se bavite, što ste radili do sad, koje su vam želje za profesionalnu budućnost. Tako ćete si osigurati da se predstavite samouvjereno i djelovat ćete profesionalno i put together.
- STAR metoda – razmislite malo o situacijama na prijašnjem poslu gdje ste koristili određene vještine i uvijek dajte kompletne odgovore koristeći metodu STAR (eng. situation, task, action, result). Dakle opišite situaciju, koji je bio vaš zadatak, kako ste djelovali, odnosno izvršili zadatak i koji je bio krajnji rezultat. Ovog se sjetite i za vrijeme razgovora. Poslodavci vole ovakve kompletne i posložene odgovore.
Druga faza: vi na razgovoru – mirno, nasmijano, profesionalno
Kad dođe dan D, bitno je samo da vas trema ne uzme previše i da se poslodavcu predstavite u što prirodnijem svjetlu.
- Papir i olovka – poslodavac će vjerojatno isprintati vaš životopis koji ste poslali prilikom prijave, ali nije naodmet da se pripremite i sa sobom uzmete par kopija svog CV-ja te notes i olovku kako biste mogli zapisati određene stavke. To će izgledati bolje nego da stvari zapisujete u svoje mobilne bilješke.
- Bez kašnjenja – radije dođite i pola sata ranije pa sjednite na kavu u blizini, ali nemojte si dopustiti da kasnite. To baš i nije neki prvi dojam. Uz to, kašnjenje nas uvijek učini nervoznima, a to nije baš dobra emocija za ostaviti prvi dojam.
- Pozitivan stav, nemoj biti minus – opet nešto što ne volim, kad mi kažu “daj se nasmij”, ali ponovno, to je nešto što će osoba s druge strane primijetiti, ako ste opušteni i nasmijani. Naravno, nemojte se “kesiti” bez razloga, ali budite opušteni i pozitivni i pazite na držanje (bez prekriženih ruku), zauzmite neki otvoreni stav jer i neverbalna komunikacija je važna.
Izvor: Pexels
- Odgovarajte iskreno – ako niste perfekcionist, please nemojte reći da vam je to najveća mana, ma čak i da jeste, nemojte dati taj odgovor. Naučila sam da je uvijek poželjno biti iskren na razgovoru za posao jer će vas svaka laž kad tad dostići. I nemojte se previše truditi da im se svidite pod svaku cijenu, već slušajte i njihovu stranu kako bi saznali sviđaju li se oni vama uopće, jer i vi možete promijeniti mišljenje za vrijeme razgovora. Na papiru sve može zvučati sjajno, pitanje je kako to stvarno izgleda i zato, obratite pozornost na ono što se događa s druge strane stola.
- Povežite sebe i poziciju – ako bude prilike, kod predstavljanja sebe ubacite rečenicu ili dvije o tome što biste vi kao individua donijeli u tvrtku, kako biste doprinijeli njezinom razvoju, ali i kako bi to utjecalo na vaš osobni rast, da ste dio njihovog kolektiva. Dakle spojite te dvostrane benefite.
Izvor: Pexels
Treća faza: razgovor je gotov, vi ste na potezu
Jednom kada potencijalni poslodavac kaže, “okej to bi bilo sve što je nas zanimalo”, nije sve gotovo. Ima tu još par koraka koje možete napraviti i zacementirati dobar dojam koji ste gradili u prethodnim koracima.
- Pripremite pitanja – na kraju razgovora sigurno će vas pitati imate li vi pitanja za njih. Nemojte reći “ne, ne, sve ste mi rekli”. Pokažite dodatno zanimanje za poziciju i postavite neko suvislo pitanje. Npr., možete pitati regrutere što oni vole kod rada u tom poduzeću, kako bi opisali idealnog kandidata za poziciju i slično.
- Spremni za škakljive odgovore – pripremite se na neka škakljiva pitanja koja su česta. Ako vas pitaju za očekivanu plaću, probajte prebaciti lopticu kako bi oni vama rekli koliki je njihov okvirni budžet za tu poziciju, a ako vas pitaju namjeravate li biti mama uskoro – možete samo ustat sa stola i otići (šalimo se, ne tako dramatično, ali to je možda znak koji vam pokazuje poslovnu kulturu pa razmislite želite li raditi u takvoj firmi).
- E-mail zahvale – Kao opcionalni korak, možete poslati i follow up e-mail, zahvaliti se na razgovoru i izdvojenom vremenu i uključiti neke nove informacije koje ste saznali od njih na razgovoru i naglasiti da ste baš zbog toga još više zainteresirani za poziciju ili nešto slično.
Izvor: Pexels
Samo hrabro
Sve u svemu, budite svoje, iskrene i otvorene. Prema svima se odnosite s poštovanjem i pokažite interes za poziciju na koju se prijavljujete. I nemojte se previše stresirati. Svaki razgovor za posao je samo nova prilika. Čak i ako ne ispadne kako ste zamišljale, i samo iskustvo odlaska na takav profesionalni razgovor će vam pomoći u budućnosti. Sretno u “novom poslovnom krugu”!
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT