Kako odgojiti mentalno snažno dijete?
Biti mentalno snažan vrlo je težak ideal koji se uči postići cijeloga života. Od malih smo nogu oblikovani nečijim uvjerenjima i mišljenjima te odgajani onako kako su naši roditelji mislili da je najbolje, a istovremeno se, već od polaska u školu, od djece traži da krenu učiti oblikovati svoje vlastito mišljenje i stav prema životu.
Sve to može biti vrlo zbunjujuće, a onda kada pred nas dolepršaju razni životni izazovi, pritisci i situacije, moramo znati prepoznati koja vještina je najučinkovitija za suočavanje s istima. Kada uz sve to imamo i roditeljsku ulogu, pa smo odjednom mi ti koji jednom novom malom biću trebamo usaditi vrijednosti koje će im pomoći nositi se sa životnim izazovima, može biti vrlo teško i zbunjujuće odlučiti koji pristup je najkvalitetniji i najbolji. U nastavku istražite ideje koje vam mogu pomoći u odgoju mentalno snažnog djeteta.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Oblikovanje mentalno snažnog djeteta
Danski obiteljski terapeut i autor brojnih književnih uspješnica, Jesper Juul često u svojim djelima nudi konkretne savjete kako postići obiteljski sklad i što sve može pomoći na putu uspješnijeg roditeljstva. U svojoj knjizi “Četiri vrijednosti koje će djecu pratiti do kraja života” ističe vrijednosti koje također pomažu u izgradnji temelja za odgoj mentalno snažnog djeteta:
- Jednakost
- Integritet
- Autentičnost
- Odgovornost
Često imamo priliku uloviti sebe ili čuti druge roditelje kako govore djeci rečenice poput: “Pazi da ne padneš!”, “Nemoj se penjati, razbit ćeš zube!”, “Ne trči prebrzo! Ne možeš ići tamo jer ćeš pasti.” Na taj način, mi im automatski iskazujemo brigu i pokušavamo spriječiti potencijalne ozljede, međutim na isti način ih i sputavamo.
Djeca koja nemaju priliku biti svoja i razviti svoju autentičnost, koja ne smiju istraživati svijet zbog prevelike roditeljske brige i ograničenja, često razvijaju sputavanje i strah umjesto samopouzdanja, emocionalne inteligencije i preuzimanja odgovornosti. Kada djeca osjete da roditelji vjeruju (i njima i u njih), razvija se hrabrost, samopouzdanje, kao i međusobno poštovanje i povjerenje. Upravo zato Jesper Juul u navedenoj knjizi ističe važnost prakticiranja navedenih vrijednosti u cilju međusobnog razumijevanja i stvaranja podržavajućeg i za dijete sigurnog okruženja u kojem će se ona osjećati dobro u svojoj koži i u kojem će biti spremna učiti i razvijati se.
Izvor: Pexels
Načini za boostanje mentalne snage
Sigurne rutine
Uz pozitivnu komunikaciju i stabilno i podržavajuće okruženje, rutine su te koje djeci ulijevaju veliku sigurnost. Postavite stvari tako da se pravila u obitelji moraju poštovati, da se uvijek zna kada je vrijeme za obrok ili spavanje te da djeca imaju svoje vrijeme za igru, kao i za zadatke prilagođenje njihovoj dobi.
Priznanja
I nama odraslima drago je čuti kada nas netko pohvali, a to nam neminovno utječe na motivaciju za daljnji napredak i za rast samopouzdanja. Ni kod djece nije ništa drugačije. Zamijetite njihov trud i nagradite ga.
Učenje mentalne otpornosti
Biti mentalno jak ne postaje se preko noći. Pokažite djetetu na konkretnom primjeru kako se nositi s problemima i potaknite u njima razvijanje kritičkog razmišljanja. Potaknite ga da preuzima odgovornost i samostalno pokuša riješiti određeni izazov.
Budite im primjer
Kaže se kako djeca upijaju ponašanje i riječi odraslih kao spužve. Uvijek imajte na umu da su vaši obrasci ponašanja i rješavanja problema ono što oni najviše prate i oponašaju.
Postavite granice
Granice su tu kako bi pomogle djeci razumjeti uvidjeti razliku između prihvatljivog i neprihvatljivog ponašanja. Razvijanje samodiscipline može se ponajprije postići uz jasna pravila i dosljednost.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT