“Koliko još Papa Štrumf?” – Kako preživjeti road trip s djecom
Pripreme za godišnji su u tijeku i ove godine ste se odlučili na road trip. Kako se pripremiti na road trip s djecom kako bi sve prošlo smooth, saznajte u nastavku.
Sjećate se vremena prije autoputa, vremena kad automobili nisu bili ovako opremljeni (čitaj, imali klimu i udobna sjedala), i kad je put na more trajao šest plus sati? Kretalo se pred zoru da se izbjegne vrućina (bezuspješno), držali su se otvoreni prozori kao način rashlađivanja (također bezuspješno), vozilo se vijugavim cestama i borilo s mučninom… Zvuči poznato?
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Kako smo, pobogu, to preživjeli, pitaju se naša djeca. Jer, kako oni putuju danas? Par sati ugodne vožnje u klimatiziranom automobilu, uz sve moguće gadgete i načine zabave, u prilagođenim autosjedalicama…
Šalu na stranu, bez obzira na sve pogodnosti u kojima danas uživamo, ponekad je višesatni (ili višednevni) road trip s djecom izazov. A, godišnji odmor vrijeme je kad se neki od nas vole upustiti u takav podvig – istraživanje zemlje (ili više zemalja) s automobilom, i to s najmlađima. Srećom, postoje načini kako se možemo pripremiti za takav road trip i učiniti ga divnim iskustvom i za male, i za nas velike.
Planiranje, planiranje, planiranje
Za početak, važno se dobro pripremiti. Kad putujemo s djecom, pogotovo ako su još mala, možemo zaboraviti na spontanost. U ovom slučaju je dobra priprema ključ uspjeha, i bolje je što manje stvari prepustiti slučajnosti. Planirati road trip značilo bi unaprijed dobro proučiti rutu kojom ćemo se voziti, potražiti (možda čak i rezervirati) lokalne restorane u kojima ćemo jesti, označiti atrakcije po putu koje bi valjalo vidjeti, kao i povijesna mjesta koje bismo mogli posjetiti. Možemo označiti i dobra mjesta za piknik duž rute, pa čak i dječje parkove i igrališta, jer kad se zaustavimo zbog hrane ili odlaska na WC, dobro je imati mjesto na kojem će se djeca iskakati i izbaciti višak energije, te tako u miru nastaviti daljnje putovanje.
Izvor: Pexels
Sve je ‘pri ruci’
Baš kao što je važno isplanirati rutu i odmorišta našeg road tripa, važno je i osigurati se za sve ‘što ako’ situacije. Osim uplate putnog osiguranja, provjere stanja automobila i sličnih tehnikalija, pametno je i spakirati se tako da su nam pri ruci stvari koje nam mogu olakšati putovanje, ali i pomoći u nezgodnim situacijama. Dakle, uz sebe je dobro imati dodatne pelene ako putujemo s bebom, vlažne maramice i presvlaku za svih, kao i plastične vrećice za držanje mokre ili zaprljane odjeće. Neka pri ruci bude i toaletni papir, pokrivači za spavanje, pribor za prvu pomoć te, naravno, dovoljno grickalica i vode. Ovdje ne bi bilo loše imati prijenosni frižider u kojem možemo čuvati napitke i voće.
Razgovor s djecom
Sad kad smo sve isplanirali i opskrbili se, pripremimo i djecu. Koji tjedan uoči planiranog road tripa, dobro ih je početi pripremati na to što ih čeka, kakav je plan putovanja. Dakle, objasnimo im kamo idemo, koga ćemo vidjeti, što ćemo raditi, kad odlazimo i kad se vraćamo. Pitajmo ih koje bi aktivnosti željeli raditi tijekom road tripa ili, primjerice, koje grickalice žele jesti u automobilu – neka se osjete uključenima u cijeli proces.
Izvor: Pexels
Aktivnosti u vožnji
Baš kao i nama, i djeci je duga vožnja dosadna. Nakon što su gledali kroz prozor, spavali, razmišljali i sve ostale stvari koje im suptilno (ili manje suptilno) kažemo da rade dok se vozimo, jasno je da im u nekom trenutku dosade. Naravno, najlakše im je tutnuti u ruke tablet ili mobitel, ali pokušajmo ih zabaviti i na neke druge načine! Recimo, možemo zajedno igrati Kalodont, pogađati registracije, pobrojavati automobile po bojama, igrati igru 20 pitanja ili pričati viceve. Također, spakirajmo im ruksak s knjigama, igračkama, bojicama i bojankama, naljepnicama… Dobra je ideja ponijeti i mali atlas pa djeci po putu pokazivati kuda prolazimo, a dobro će doći i sve kreativne zanimacije kao što su putni legići, materijali za izradu narukvica i ogrlica, kolaž, origami papir i slično.
Ako im u nekom trenutku i damo gadgete, potrudimo se da sadržaj na njima bude prilagođen njihovoj dobi ali i situaciji – dakle, možemo im uključiti google maps pa da prate vožnju, dati im u ‘zadatak’ da fotografiraju okoliš kroz koji prolazimo, ili, ako su školarci i znaju pisati, zamoliti ih da pošalju poruke članovima obitelji o tome kako nam je na putovanju. Dobra su ideja i audio knjige koje mogu slušati tijekom vožnje, kao i dobru playlistu koja će ih podsjećati na putovanje i kad se vratimo doma. Hm, playlista mora imati svoj poseban dio…
Izvor: Pexels
Playlista
Jako važan dio road tripa! Zapravo, niti jedan road trip nije potpun bez odgovarajućeg soundtracka. Zajedno s djecom možemo složiti playlistu, neka uključuje i naše i njihove omiljene pjesme, možemo ubaciti i izvođače iz države u koju putujemo, i pjevajmo zajedno dok se vozimo!
I, za kraj: smanjimo očekivanja!
Ako očekujemo savršeni obiteljski odmor na kojem će sve teći kao po špagi… razočarat ćemo se. Smanjimo očekivanja i prepustimo se čarima road tripa. Naravno da će biti nervoze, plača, mučnina i povraćanja, ali bit će i jako puno smijeha, zabave, novih iskustva i jako puno divnih uspomena kojima će se rado vraćati.
Sretan put!
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT