Prehranom do mladosti: Znanstvenici otkrili koja hrana usporava starenje mozga
Uzbudljivo novo istraživanje sugerira da ono što jedemo može značajno utjecati na starenje našeg mozga.
Kako starimo, svi žudimo da nam um bude oštar, a tijelo snažno. Razumijevanje bioloških procesa starenja može nam pomoći da živimo dulje i zdravije, a sve je više znanstvenika koji se fokusiraju upravo na to.
Nova studija Centra za mozak, biologiju i ponašanje Sveučilišta Nebraska–Lincoln i Sveučilišta Illinois u Urbana-Champaignu je tako ispitivala snimke mozga i prehrambeni unos 100 dobrovoljaca u dobi između 65 i 75 godina i otkrila fascinantnu vezu između prehrane i starenja mozga. Identificirana su dva različita tipa starenja mozga, pri čemu je sporije starenje povezano s profilima hranjivih tvari sličnim mediteranskoj prehrani – dugo hvaljenoj kao jednoj od najzdravijih prehrana za tijelo.
“Istraživali smo specifične biomarkere hranjivih tvari, kao što su profili masnih kiselina, za koje je u znanosti o prehrani poznato da potencijalno nude zdravstvene prednosti”, objašnjava neuroznanstvenik Aron Barbey sa Sveučilišta Illinois.
Ova je studija u skladu s opsežnim istraživanjem koje prikazuje pozitivne učinke mediteranske prehrane na zdravlje, a koje naglašava hranu bogatu korisnim nutrijentima.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Čvrsti znanstveni dokazi
Ono što izdvaja ovo istraživanje je njegova rigorozna metodologija. Umjesto da se oslanjaju na vlastite izjave o prehrambenim navikama, koje mogu biti notorno nepouzdane, istraživači su analizirali uzorke krvi za biomarkere hranjivih tvari. Ovaj pristup pružio je čvrste znanstvene dokaze o tome što su sudionici zapravo konzumirali.
Među identificiranim korisnim biomarkerima bile su masne kiseline, kojih ima u izobilju u ribi i maslinovom ulju, te antioksidansi poput vitamina E, prisutni u špinatu i bademima. Karotenoidi, biljni pigmenti odgovorni za živopisne boje mrkve i bundeve, također su istaknuti zbog svoje uloge u smanjenju upale i zaštiti stanica od oštećenja. Drugi ključni nutrijent bio je kolin, koji se nalazi u visokim koncentracijama u žumanjcima jajeta, organskom mesu i sirovoj soji, a koji se povezuje sa sporijim starenjem mozga.
Kako bi procijenili starenje mozga, istraživači su koristili kombinaciju MRI skeniranja i kognitivnih procjena. Ovaj dvostruki pristup pružio je sveobuhvatnu sliku i mentalne agilnosti i suptilnijih detalja konfiguracije neurona.
“To nam omogućuje da izgradimo snažnije razumijevanje odnosa između ovih čimbenika”, kaže Barbey. “Istovremeno ispitujemo strukturu, funkciju i metabolizam mozga, pokazujući izravnu vezu između tih svojstava mozga i kognitivnih sposobnosti.”
Iako studija nudi uvjerljivu sliku, nije dovoljno uvjerljiva da dokaže uzrok i posljedicu. Međutim, nadovezuje se na prethodna istraživanja, uključujući studiju iz 2023. koja je pratila sudionike 12 godina i koja je također pronašla vezu između mediteranske prehrane i nižeg kognitivnog pada.
Izvor: Pexels
Prehranom se može smanjiti rizik za Alzheimerovu bolest
Istraživači namjeravaju provesti dugoročna klinička ispitivanja kako bi dodatno istražili kako prehrana i prehrana utječu na starenje mozga. Moguće je da jednostavne izmjene naše prehrane mogu pomoći u smanjenju rizika od neurodegenerativnih bolesti kao što je Alzheimerova bolest.
“Ova studija identificira određene uzorke biomarkera hranjivih tvari koji obećavaju i imaju povoljne veze s mjerama kognitivnog učinka i zdravlja mozga”, kaže Barbey. Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu npj Aging, pridodaje rastućem broju dokaza da prehrana igra ključnu ulogu u starenju našeg mozga.
Izvor: Pexels
Što biste trebali dodati na svoj popis namirnica?
Sva sreća da živimo na mediteranskom području jer ovdje možemo pronaći sve što nam treba za zdravlje mozga (kao i tijela): riba, maslinovo ulje, špinat, bademi, mrkva, bundeva, jaja i organsko meso. Ova hrana nije samo ukusna, već bi mogla biti i vaše tajno oružje za održavanje oštrog uma kako starite.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT