Kako pravilnim odabirom i konzumacijom namirnica utjecati na bolje raspoloženje
Znanstveno je dokazano da zdrava i raznovrsna prehrana pozitivno utječe na naše raspoloženje. Koje su to namirnice i zašto su baš one dobre, saznajte u nastavku.
Bliži nam se godišnji odmor, ali – nedovoljno brzo. I baš kao što je noć najmračnija uoči zore, tako i mi budemo najumorniji i najlošije volje uoči godišnjeg odmora. Energija nam je pri kraju, nerijetko smo iscrpljeni, a raspoloženje nam je nikakvo. Kako bismo lakše izdržali dane prije nužnog opuštanja, prije nego se dokopamo plaža i mora (ili šuma i planina, ovisi tko što voli), pokušajmo si olakšati radnu svakodnevicu, točnije, pokušajmo si podići raspoloženje i to – hranom.
I ne, to ne znači da moramo utjehu tražiti u slatkišima ili obilnim obrocima. Upravo suprotno. Kvalitetne namirnice i zdravi obroci mogu pomoći našem tijelu i glavi da se osjećaju bolje, a sad je trenutak kad nam je ta pomoć potrebna. Stoga u nastavku donosimo popis nekih namirnica uz koje ćemo poboljšati raspoloženje. Prijatno!
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Riba
Točnije riba bogata omega 3 masnim kiselinama kao što su losos, skuša ili svježa tuna, pomažu nam da smo bolje volje. Zašto? Zato jer omega 3 masne kiseline mogu pomoći mozgu u tumačenju raspoloženja. Naime, mozak ih koristi za regulaciju rada neurona i proizvodnju te oslobađanje serotonina, kemijskog spoja koji je zaslužan za dobro raspoloženje.
Avokado
Vitamin B6 ublažava stres, podiže raspoloženje a također je i učinkovita metoda za liječenje predmenstrualne depresije. A gdje nalazimo vitamin B? U avokadu, naravno! Osim toga, avokado sadrži i triptofan – aminokiselina povezana sa serotoninom, neurotransmiterom ključnim za dobro raspoloženje. Triptofan je prekursor za sintezu serotonina. Ukoliko u mozgu nema dovoljne količine triptofana, sinteza serotonina nije moguća.
Izvor: Pexels
Banane
I banane sadrže triptofan, ali i vitamin B i antistresne minerale magnezij i kalij koji su zaslužni za dobro funkcioniranje živčanog sustava. Uz triptofan i vitamin B6, banane sadrže i vitamin C, a ova kombinacija hranjivih tvari podržava opće zdravlje, a zdravo tijelo često utječe na sretan um.
Bobičasto voće
Vrhunski izvor antioksidansa su i jagode, maline, borovnice i kupine koje su vrhunski izvor antioksidansa kao i vitamina C. Ove su hranjive tvari povezane s poboljšanjem raspoloženja i smanjenjem simptoma depresije.
Špinat
Špinat je potreban ne samo za fizičku izdržljivost, već i za mentalnu, sve zahvaljujući nizu vitamina B u svom sastavu (B3, B6 i B12), kao i folnoj kiselini (vitaminu B9) koji se u popularnoj znanstvenoj literaturi zove “vitaminom dobrog raspoloženja”. Sadrži i magnezij, koji direktno utječe na raspoloženje i ako ga manjka, izaziva anksioznost i depresiju. Naime, direktno djeluje na ravnotežu otpuštanja i prihvaćanja hormona sreće, serotonina.
Izvor: Pexels
Jogurt
Jogurt je pun kalcija, a često u paru s vitaminom D pomaže u reguliranju promjena raspoloženja te ublažava depresiju i anksioznost. Također, mliječni proizvodi sa zdravim bakterijama smanjuju aktivnosti u mozgu zadužene za bol i emocije, pa tako probiotici smanjuju simptome depresije i služe kao prevencija.
Gljive
U njima pak nalazimo vitamin D, nutrijent poznat po svojim potencijalnim antidepresivnim svojstvima. Vitamin D igra ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja i povezan je sa sintezom serotonina, što može pozitivno utjecati na naše emocionalno stanje. Osim toga, gljive su i probiotik (kombucha recimo), koji pomaže zdravlju crijeva. Održavanje crijeva sretnima ključno je za naše mentalno zdravlje jer živčane stanice u našim crijevima čine do 90 posto serotonina u našem tijelu.
Brazilski oraščići
Ovi orašasti plodovi su vrhunski izvor selena, koji pomaže u borbi protiv anksioznosti. Dovoljna su nam dva dnevno, a pomoći će i ako imamo problema sa štitnjačom.
Izvor: Pexels
Brokula
Antioksidansi koji se nalaze u povrću kao što je brokula smanjuju upalu, što pomaže u borbi protiv depresije. Pola šalice brokule osigurava polovicu preporučenog dnevnog unosa kroma – kemikalije koja pomaže u proizvodnji serotonina, kao i melatonina, koji pomaže u spavanju.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT