Što je baby handling i kako vježbati s bebom kod kuće
Želiš vježbati sa svojom bebom, ali ne znaš odakle krenuti niti s čime započeti? U nastavku saznajte sve što trebate znati.
U prvoj godini života bebe događa se jako puno toga na njezinom senzo-motoričkom razvoju. Beba se prilagođava vanjskom svijetu i to putem svojih osjetila (kojih ima čak 7) i na takav način uči o svijetu oko sebe.
Također, uz razvoj osjetila paralelno se događa i razvoj motorike. Po rođenju bebe svaka mama započinje praćenje bebinog razvoja i pažljivo gleda usvaja li njezina bebe sve onako kako bi trebala. Od položaja na trbuhu, do okretanja s leđa na trbuh i obrnuto, samostalno posjedanje, puzanje i ustajanje na noge vode do samostalnog prohodavanja.
ADVERTISEMENT
Izvor: Babysteps
Pa kako onda vježbati s bebom?
S bebom se može započeti vježbati već od rođenja. Vježbamo kroz baby handling – pravilno postupanje s bebom u svakodnevnim situacijama. Mame već znaju koliko puta promijenimo pelenu bebi, koliko puta ju presvučemo u jednom danu kao i nahranimo. Ako te sve radnje obavljamo pravilno prema baby handlingu onda bebinom mozgu šaljemo niz pravilnih informacija o pokretima koje će beba zapamtiti i koristiti u svim motoričkim radnjama.
Na primjer, ako bebu presvlačimo preko boka – ona će usvojiti taj bočni položaj koji je jako važan u motoričkoj fazi okretanja s leđa na trbuh i obrnuto. Također, taj bočni položaj koristi i u samostalnom posjedanju.
Ukoliko beba iz okoline dobiva “pogrešne” informacije, primjerice pogrešno nošenje nekoliko mjeseci, beba to pamti kao “ispravno”. Pa tako nošenjem bebe na jednoj ruci, beba okreće glavu samo u jednu stranu, koristi jednu ruku jer je druga uz naše tijelo i na takav način jača jednu stranu tijela dok drugu skoro pa ne upotrebljava.
Baby handling se mijenja kako beba raste i usvaja nove motoričke radnje i zato uvijek savjetujemo roditelje da završe baby handling edukaciju dok je mama još trudna i nije u pretjeranoj strci oko bebe jer jedino tako će biti sigurna u sebe i u postupanje s bebom nakon rođenja.
Izvor: Babysteps
Uz baby handling treba provoditi i razvojne aktivnosti s bebom
Često u svom radu dobijem pitanje “je li baby handling dovoljan” ili “radimo razvojne aktivnosti, ne treba nam baby handling”.
Ukoliko s bebom radite razvojne aktivnosti, neophodno je koristiti i baby handling. Jedno bez drugog nema smisla jer zašto raditi razvojne aktivnosti kroz koje potičete razvoj i onda bebu krivo nositi? Kod svakih razvojnih aktivnosti, važno je pratiti bebu i što ona trenutno može kako bismo to mogli nadograđivati i poticati dalje.
Kako vježbati uz baby handling i koje vježbe za bebe koristiti?
Kada se odlučiš vježbati sa svojom bebom to svakako treba raditi kroz igru. Jer upravo kroz igru bebe najviše uče i zabavljaju se, istražuju svijet oko sebe, uče što se događa kad se oslone na svoje dlanove na trbuhu (vide drugačije ispred i oko sebe).
Ako se odlučite uključiti u program poput BABYSTEPS programa, tamo se kroz razvojne aktivnosti gradi odnos s nama kao roditeljima jer tamo sve aktivnosti roditelji provode sa svojom bebom, ali i doma. Na takav način beba najviše uči i najbrže napreduje – kada njezini roditelji rade s njom.
Izvor: Babysteps
Jeste li čuli za BABYSTEPS program poticanja ranog razvoja?
BABYSTEPS program poticanja ranog razvoja postoji na 9 lokacija i prošlo ga je više od 25 000 beba.
BABYSTEPS razvojne aktivnosti kreirane su na postavkama baby handlinga gdje se svakog roditelja uči baby handling kao i razvojne aktivnosti prilagođene dobi bebe i sposobnostima bebe. Kod svakih razvojnih aktivnosti, važno je pratiti bebu i što ona trenutno može kako bismo to mogli nadograđivati i poticati dalje. Osim što stručnjaci prate razvoj, roditelje će se naučiti kako i da oni prate razvoj svoje bebe. To je najbolji način da uoče određe izazove i preveniraju ih na vrijeme.
BABYSTEPS program možete pronaći u Zagrebu, Velikoj Gorici, Samoboru, Karlovcu, Rijeci, Zadru, Splitu i Osijeku.
Izvor naslovne fotografije: Babysteps
ADVERTISEMENT