Znate li kako sami sabotiramo ljubavnu vezu? I kako da to više ne radimo
Naše navike mogu utjecati na vezu, to je jasno; no nekad su te navike loše pa je vrijeme da ih promijenimo.
Prekidi veza i razvodi brakova događaju se diljem svijeta svaki dan, iz različitih razloga. To je naprosto tako, ljubavi počinju i završavaju, i nekad uistinu ne možemo ništa napraviti oko toga. No, ponekad razlog neuspjeha veze leži u nama samima. Točnije, u nekim našim obrascima ponašanja s kojima, često i nesvjesno, sabotiramo uspjeh veze. Nerijetko su ti obrasci ponašanja rezultat prijašnjih neuspjelih veza, slomljenih srca, loših iskustava, pa postajemo destruktivni, zatvoreni, pa čak i neiskreni jer nas je strah pokazati pravog sebe.
Srećom, takve stvari se daju popraviti, a prvi korak u tom procesu je identificiranje loših obrazaca. Kad shvatimo i prihvatimo da smo skrenuli s puta zdravih odnosa, vrijeme je za promjene. U nastavku provjerite neke od najčešćih loših obrazaca ponašanja kojima možemo sabotirati vezu, te kako ih promijeniti.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Želimo biti savršeni
Perfekcionizam – problem i za pojedinca, a kako ne bi bio i za nekog u vezi. Mnogi od nas osjećaju potrebu da svojim partnerima predstave neku savršenu verziju sebe. Tada nismo opušteni pred partnerom, pokazujemo samo svoju ‘jaku’ stranu, krijemo svoje strahove, mane, negativne emocije.
No, prava ljubav zahtijeva stvarnost, transparentnost i ranjivost – tri stvari koje baš ne idu u istu rečenicu s perfekcionizmom. Stoga, ako smo skloni održavati sliku savršenstva u vezi, vrijeme je da promislimo o tome kako to utječe na našu intimnost s partnerom kao i na našu sposobnost da razvijemo dublju vezu. Naprosto trebamo dopustiti sami sebi da budemo malo više – ljudi.
Izvor: Pexels
Čvrsto se držimo prošlosti
Posvađamo se s partnerom, pomirimo se, ali se onda prilikom prve sljedeće svađe vraćamo na prijašnje probleme u vezi. Dakle, nismo ih riješili, i umjesto da to napravimo, koristimo ih za crpljenje municije koja podjednako gađa i partnera i nas same. Zdravi odnosi znaju kako se izdići iznad prošlih prijestupa, pogrešaka i boli.
Moramo znati razgovarati s partnerom, oprostiti ili tražiti oproštaj i ostaviti situaciju iza sebe. Važno je i zdravo poduzeti ove potrebne korake za rješavanje prošlih problema – ako zapnemo u prošlosti, bez da poduzmemo išta u vezi s tim, sabotiramo odnos. Što nas dovodi do sljedeće točke.
Ne komuniciramo
Još jedan siguran put u propast veze. Najčešće problem leži u tome da očekujemo od partnera da nam čita misli, da uvijek zna što trebamo i želimo, bez da smo mu to jasno dali do znanja.Takav pristup gotovo će uvijek dovesti do razočaranja. Ono što trebamo jest otvoreno komunicirati sa svojim partnerom o stvarima koje želimo, trebamo i očekujemo od njih. Moramo partneru dati do znanja kad smo frustrirani ili povrijeđeni, ali isto tako jasno pokazati svoju ljubav i naklonost. Ne smijemo se iskaljivati na partneru, niti kriviti partnera za svoj loš dan.
Također, ne zaboravimo i da je komunikacija dvosmjerna ulica – moramo znati slušati svog partnera, shvaćati partnerove namjere, biti empatični i uvažavati njihove osjećaje, želje i potrebe.
Izvor: Pexels
Samoživi smo
Kako smo već gore napisali – u vezi nas je dvoje i važno je uvažavati želje i potrebe obje strane. Za vezu je jako nezdravo biti usredotočen samo na svoje potrebe bez uzimanja u obzir partnera. Nije partnerova dužnost da se apsolutno posveti nama i našoj sreći, te pritom zanemari sebe. Odnosi su davanje i primanje. Sve je u kompromisu. Ovo vrijedi i u suprotnom – ako smo mi sami fokusirani isključivo na partnera, a zaboravljamo sebe u tom odnosu, ni to neće dobro završiti. Barem ne dobro po nas…
Uzimamo sve osobno
Još jedna od čestih pogrešaka koje radimo u svim vrstama odnosa je da previše osobno doživljavamo nečije ponašanje i riječi. Ova navika je ujedno i najlakši način sabotiranja odnosa. Mnogi od nas znaju previše osobno uzimati stvari kad, primjerice, partner odabere provod s frendovima umjesto dejta, kad zaspi a nama se baš mazi ili nas zaboravlja pohvaliti za nešto što je nama važno.
Naravno, ako se te stvari događaju redovito, to bi mogao biti razlog za zabrinutost. Ali većinu vremena takve situacije nemaju nikakve veze s nama, ni s ljubavlju koju naš partner prema nama osjeća. Ne zaboravimo da su muškarci s Marsa, a žene s Venere i da se nekad naprosto ne kužimo. Pokušajmo ne zamišljati odmah najgore, što nas dovodi i do zadnje točke.
Izvor: Pexels
Povjerenje, što je to?
Automatski nedostatak povjerenja je destabilizirajuća sila u vezi. Ovo je vjerojatno jedan od najčešćih problema u vezi i, ako ostaje neriješen, neizbježan je razarač odnosa.
Povjerenje je temelj svih zdravih veza. Ako ne vjerujemo svom partneru, vrijeme je da se zapitamo je li to zbog vlastitih postupaka, zbog vlastitih prošlosti i trauma, ili se naš partner ponaša tako da mu se ne može vjerovati. Ako je ovo drugo, rješenje je prilično jasno.
No, ako je naša sumnja neutemeljena, i zapravo samo temelj za onaj sljedeći problem koji razara vezu – ljubomoru – onda je vrijeme da nešto napravimo po tom pitanju. Izgradnja povjerenja jedan je od prvih koraka za stvaranje istinski sretnog, zdravog, dugotrajnog odnosa.
Izvor: Pexels
Dakle, ako naš partner zapravo nije učinio nešto kako bi izdao naše povjerenje, moramo znati kako zatomiti taj osjećaj nepovjerenja i ljubomore. Stalno ispitivanje vjernosti partnera, paranoja zbog partnerove interakcije s drugima, naprosto nije zdravo. Sve to proizlazi iz vlastitog osjećaja neadekvatnosti i nesigurnosti. Moramo znati voljeti sebe, otvoriti srce i imati potpuno povjerenje u svog partnera, sve dok (i ako) ne pokaže suprotno.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT