Jednodnevni izlet iz Zagreba: Predlažemo ovih 7 manje poznatih dvoraca
Svibanj je pravo vrijeme za jednodnevne izlete u kojima će jednako uživati kako veliki, tako i najmlađi članovi obitelji. Pravi odabir u tom su slučaju svakako izleti u dvorce koji kriju bogatu povijest.
Ako živite u Zagrebu, na svega nekoliko kilometara i maksimalno sat vremena vožnje od glavnog grada smjestila su se predivna zdanja koja ako još uvijek niste posjetili, obavezno ih stavite na popis. Za Dvorac Trakošćan vjerojatno svi znate već, pa smo ovaj put pripremili 7 manje poznatih lokacija koje se isplati posjetiti.
Neke od njih moći ćete razgledati i iznutra i izvana, nekima su ostale samo zidine, a u nekima čak možete prenoćiti ili ručati. Za svakog tu ima po nešto, stoga već iduće slobodne dane rezervirajte za izlet u dvorce nedaleko od Zagreba.
Mi smo izdvojili njih sedam ovisno o lokaciji, cijeni ulaznice i sadržajima, a na vama je da odaberete u kojem pravcu ćete se kretati, no jedno je sigurno, zabave i zanimljivih činjenica neće nedostajati.
ADVERTISEMENT
Dvorac Lužnica, Zaprešić
Na svega 30 minuta od Zagreba, u Zaprešiću smjestio se dvorac Lužnica s početka 18. stoljeća. Danas ima status spomenika prve kategorije i zaštićeno je kulturno dobro. Dvorac su od baruna Geizea Raucha 1925. godine otkupile časne sestre koje i danas vode ovo zdanje. U počecima u dvorcu su stanovale umirovljene časne sestre, a dvorac su nekoliko puta one obranile od vojski i pljačkaša.
Prije više od deset godina, časne sestre otvorile su Duhovno obrazovni centar „Marijin dvor“, a za veliki doprinos turističkoj ponudi Zaprešića dobile su prestižnu nagradu Udruge hrvatskih putničkih agencija “Simply the Best”. Dvorac i predivan park moguće je razgledati svakim danom osim blagdanima i ponedjeljkom, a unutar dvorca nalazi se i restoran s domaćom hranom.
Cijena ulaznice: Oko 5 eura, za djecu 4 eura (na službenim stranicama Dvorca i dalje stoje cijene u kunama pa smo okvirno preračunali).
Kaštel dvorac Lukavec
Smješten u samom centru Lukavca uz istoimeni potok, ovaj je kaštel jedina zidana utvrda u Turopolju koja se podiže u 18. stoljeću odlukom turopoljskih plemića. U ono je doba centar svih zbivanja Turopolja bio upravo oko ovog dvorca, a to se nastavlja i danas raznim festivalima i slavljima svetaca. Prvobitno se radilo o drvenom zdanju, a utvrda se službeno spominje 1256. godine, no točna godina gradnje nije poznata. Dodatna zanimljivost ovog dvorca je i činjenica kako je književnica Marija Jurić Zagorka u romanu „Kći Lotrščaka“ mjesto radnje smjestila upravo u ovu turopoljsku utvrdu.
Cijena ulaznice: Obilazak lokaliteta dvorca je besplatan.
Stari grad Ozalj
Na otprilike 45 minuta od Zagreba smjestio se miran gradić Ozalj u kojem su Zrinski također ostavili svoj trag. Do zidina dvorca vodi drveni most koji je do 1821. godine bio pokretan. Prema nekim informacijama, gradnju dvorca započela je plemićka obitelj Babonić u 13. stoljeću, a u 17. stoljeću Ozalj je postao neslužbena hrvatska prijestolnica iz koje je vladao Petar Zrinski. Nakon razgleda dvorca, kući iz Ozlja ne smijete krenuti bez da ste probalo njihovu tradicionalnu tortu Katarina Zrinski u koju ide čak 30 sastojaka.
Cijena ulaznice: Obilazak izvan dvorca je besplatan, a ulaznice za Zavičajni muzej grada Ozlja za odrasle iznosi 2,65 eura, dok za djecu iznosi 1,33 eura.
Stari grad Novigrad na Dobri
Otprilike 9 kilometara jugozapadno od Karlovca smjestio se stari grad Novigrad s kojeg se pogled pruža na cijeli kraj. Do Novigrada na Dobri vodi kameni most s deset lukova, jedan od najljepših riječnih mostova u Hrvatskoj koji je i zaštićeno kulturno dobro. Iako je na početku bio četverokutnog oblika, ovom baroknom plemićkom dvorcu dodana je i peta kula, pa danas ima tlocrt nepravilnog peterokuta sa šiljatim vrhom na sjeveroistočnom dijelu. Zbog bačenog opuška prije tri godine dvorac je stradao u požaru, a lani je ponovno otvoren za javnost.
Cijena ulaznice: Besplatan ulaz.
Stari grad Dubovac
Ostajemo i dalje na karlovačkom području. Stari grad Dubovac jedan je od najbolje sačuvanih i najljepših spomenika feudalnog graditeljstva u Hrvatskoj. Sagrađen je na prapovijesnom humku iznad Kupe, aime je dobio po dubu (hrastu) koji raste na okolnim padinama. Unutar dvorca nalazi se i restoran u kojem možete uživati u specijalitetima karlovačkog kraja.
Cijena ulaznice: Odrasli 3 eura, djeca, studenti i umirovljenici 2 eura
Dvorac Oršić
U Gornjoj Stubici smjestio se ovaj barokni dvorac kojeg je 1756. godine podigao grof Krsto Oršić i to na mjestu starije srednjovjekovne utvrde. Novi dvorac nije više imao nikakvu obrambenu funkciju, već je isključivo služio za stanovanje. Neko vrijeme dio prostorija dvorca služio je kao osnovna škola, a njime se koristila i lokalna seljačka zadruga. Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina 20. stoljeća dvorac je potpuno obnovljen i u njegove prostore smješten je Muzej seljačkih buna.
Cijena ulaznice: 5 eura odrasli, 4 eura djeca, studenti i umirovljenici
Kurija Modić-Bedeković
Svakako najljepša i najbolje očuvana kurija u turopoljskom kraju je ona Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici. Kuriju je 1806.godine podigao turopoljski asesor Petar Modić te je ona generacijama, sve do danas, ostala u obitelji (danas obitelji Perak i Kallay) koja je zaslužna za njenu očuvanost. Život kurije najviše su obilježile njene posljednje stanovnice sestre blizanke Milka i Vilma Bedeković. Obje su se nakon umirovljenja povukle u ladanjsku kuću u Donjoj Lomnici te su svojim zaslugama i angažmanom mnogo pridonijele lokalnoj zajednici.
Cijena ulaznice: 3 eura odrasli, djeca 1,50 eura
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT