Kako pripremiti dijete (i sebe) za prvi razred škole
Prvi dani škole su veliki događaj u životima roditelja i djece, zbog čega često predstavljaju velike izazove za sve.
Ova tema mi je već nekoliko mjeseci jako aktualna doma. Kako imam predškolarku kod kuće, želim iskoristiti svoje iskustvo (jedan školarac i 6 godina iskustva kao učiteljica u osnovnoj školi) i prenijeti ga dalje, kako bih pomogla roditeljima koji se sada prvi put suočavaju s pripremom djeteta za nove izazove.
Kada spomenem prvi razred, upise, testiranja i slične teme, svaki put se prisjetim svojih početaka u učiteljskoj karijeri. Kao učiteljica (i čovjek) koja primjećuje svaki pomak u učenju djeteta, kao i bol i sreću koju roditelji doživljavaju, nikada neću zaboraviti rečenicu jedne majke koja je plakala dok je dijete ulazilo u školu prvi put, na njegov prvi školski dan.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Kada dobijete djecu, sve ćete shvatiti
Plakala je i smijala se u isto vrijeme; doslovno se vidjelo da treperi od sreće i uzbuđenja. Prišla sam joj i rekla: “U redu je, mama, sve će biti u redu!”
Ona se samo okrenula prema meni i rekla: “Da, učiteljice, znam, zato smo i došli u ovu školu. Ali vi ne razumijete taj osjećaj, kada vidite vaše malo biće da kreće u sustav i nema povratka, svaki dan će postajati veći i imat ćemo izazove kojima se radujem i istovremeno ih se bojim.”
“Da, znam kako se osjećate”, nastavila sam ja. Zagrlila me i rekla: “Ne, ne znate! Kada dobijete djecu, sve ćete shvatiti.”
Upalile su mi se sve lampice!
Kako ne znam, pa pohađala sam fakultet 4 godine kako bih mogla razumjeti, educirati, odgajati djecu. Oblikovati im karakter koji će mijenjati društvo. “Kako ne znam?”
Bila sam zbunjena! Zaista nisam znala zašto mi je to rekla. Osjećala sam se kao da me ne priznaje kao autoritet, ni kao učiteljicu njenom djetetu, ali… sve se okrenulo kada sam prvi put postala mama i kada sam sve opisano sama doživjela na svojoj koži.
Izvor: Unsplash
Možeš zamisliti što se dogodilo…
Kada je naš sin krenuo u prvi razred, mislim da sam JA imala veću tremu nego on. Zapravo, on nije imao tremu, već je bio uzbuđen zbog toga kakva će biti učionica, koja će djeca biti u razredu, kakve učiteljice će imati, hoće li znati put do kuće da se sam vrati… jer smo sve ostale pripreme, emotivne, odgojne i edukativne, radili putem od kad se rodio. On je bio spreman na apsolutno svaki način, ali MAMA nije bila, jer joj je bilo teško gledati vlastito dijete kako korača prema vratima sustava.
Kada su ga prozvali, kada je stao u red i krenuo prema učionici, osjetila sam sve što je MAMA od mog učenika doživjela.
Plakala sam, bila sam sretna, grlila sam svoju kćer, grlila sam supruga, doslovno sam bila toliko krhka da se nekako može usporediti jedino s onim kad vidiš dijete po prvi put na porođaju, ali ipak nije isto jer tada kreće proces učenja, a ovdje znaš da je spremno ali ulazi u sustav. Zapravo, taj switch da će dijete uskoro postati dječak, budi sve te emocije. Volim reći da dijete u tom trenutku ulazi u bubanj institucija i izazova.
Zaista sada znam i razumijem taj osjećaj, i zahvalna sam što mogu podijeliti svoje iskustvo s vama.
Izvor: Pexels
Kako pripremiti djecu za prvi razred
Zapravo, svako dijete je svoj i zaseban karakter, pa prema tome traži različit pristup te način učenja i poučavanja.
Naša kći je drugo dijete i sad je lakše. Najveći izazov kod nje je emocionalni aspekt i učenje kako prepoznati emocije i kanalizirati ih. Jer od slomljene olovke ili malog neuspjeha u igri lako zasuzi ili odustane od svega, što je normalno, ali radimo na tome da zna da su suze i emocije potaknute od misli, a misli se mogu kontrolirati.
Kako smo radili sa starijim djetetom, tako i s njom puno toga radimo “iza kulisa” – neformalno dok šetamo, dok se vozimo. To su jako zanimljive igre.
Najviše izgovaramo glasno slovo po slovo, a ona ih spaja u riječ, i obrnuto. Zatim koja sam životinja, zbrajanje (koliko drva ukupno je vidjela putem), oduzimanje do 10 (“sada daj 4 braci”), učimo pjesmice, bojimo, vježbamo slobodno crtanje i bojanje, igre memorije, puzle i drugo.
Izvor: Pexels
Što je najvažnije odraditi prije polaska u prvi razred
Prije nego što krenu u prvi razred, važno je da djeca usvoje određene vještine koje će im olakšati prilagodbu u novoj okolini. Iz mog iskustva učiteljice, primijetila sam da su djeca koja su već savladala određene zadatke i koncepte često samopouzdanija i spremnija za sudjelovanje u grupnim aktivnostima.
Stoga, evo nekoliko savjeta o stvarima koje bi djeca trebala znati prije nego što krenu u prvi razred:
- Napisati i pročitati svoje ime i prezime
- Samostalnost kod obavljanja nužde
- Vezati vezice na obući
- Odjenuti jaknu
- Samostalno se obući
- Držati olovku
- Koristiti pribor za jelo
- Ponašati se u školskoj kuhinji kod konzumacije obroka
Bilo bi dobro i da zna svoju kućnu adresu, jedan broj mobitela i put do kuće.
Dok intelektualna zrelost obuhvaća:
- percepciju, pamćenje, zaključivanje
- koncentraciju 15 do 20 minuta
- govor, rječnik
- numeričko poimanje
- vremenske odnose
- raspoznavanje boja
Izvor: Pexels
A kako ćemo se mi mame pripremiti?
Realno, nikako!
Preživjet ćemo, jer ipak je super stvar kada vidiš da ti djeca postaju samostalnija i oblikovana bića od kojih možeš svakodnevno učiti i ispraviti sve što do sada nisi uspjela ili nisi imala vremena.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT