Majčinska mirovina i sve što o njoj niste znali
Pet je godina od uvođenja majčinske mirovine, a neke je žene još uvijek nisu ostvarile.
Prošlo je pet godina otkako je na snagu nastupio zakon o tzv. majčinskoj mirovini, odnosno majčinskom stažu kao dodatku na mirovinu. Majčinska mirovina kao takva novim umirovljenicima na svako rođeno dijete nadodaje šest mjeseci radnog staža. Time se na neki način ublažava diskriminacija u ovom slučaju nad onim ženama koje su tijekom svog radnog vijeka morale jednom ili više puta na dopust zbog rođenja djeteta, a time imaju i manju mirovinu od muškaraca.
Ono što smo znali od ranije je i podatak da ova mjera vrijedi isključivo za one umirovljenike koji su u svoju zasluženu mirovinu otišli od 2019. godine na dalje, što znači da majke koje su se umirovile prije nego li je uveden ovaj zakon nemaju pravo na majčinsku mirovinu. Još jedna diskriminirajuća činjenica koja žene umirovljene prije 2019. godine stavlja u nepovoljan položaj. Otprilike 75.000 žena u Hrvatskoj prima takozvanu majčinsku mirovinu stečenu na svoje rođeno ili posvojeno dijete, a da se ona primjenjuje na sve, bez obzira na godinu umirovljenja, svoj dodatak na mirovinu steklo bi otprilike 350.000 umirovljenih majki.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Ono što također treba naglasiti, majčinska mirovina ne može “pridonijeti” stažu i uvjetima za mirovinu, već je šest mjeseci (ili više, ovisno o broju djece) tek dodatak na godine kada se osoba umirovi, bilo da se radi o starosnoj mirovini kada osiguranik kada navrši 65 godina života i minimalno 15 godina mirovinskog staža, prijevremenoj starosnoj mirovini kada osiguranik stječe navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža ili bilo kojoj drugoj zakonskoj mirovini propisanoj od strane Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
“Još uvijek nema nikakvih promjena”
I dok se žene umirovljene bune protiv nanesene nepravde, prisiljene traže “rupe u zakonu” kojima mogu ostvariti ovaj dodatak (ponovnim zaposlenjem na 12 mjeseci), aktualna je vlast na upravo održanim izborima između ostalog izašla i s programom oko toga da se šest mjeseci dodanog staža na djecu pretvori u 12 mjeseci, a hoće li (ako slože parlamentarnu većinu) obećanje i izvršiti treba tek vidjeti u mjesecima i godinama ispred nas. Kako smo i naveli na početku, od ove demografske mjere prošlo je pet godina, umirovljenici (u prvim redovima žene) ponovno su degradirane i traže svoja prava.
Kontaktirali smo Maticu umirovljenika Hrvatske ne bi li saznali je li se od 2019. godine u ovom zakonu štogod promijenilo i jesu li primjerice oni koji su otišli u mirovinu prije donošenja ovih mjera zaslužili svoj dodatak na mirovinu.
“Još uvijek nije došlo do nikakvih promjena, iz razloga zato što je teško i nezgodno sukladno zakonu i upravnom postupku unatrag rješavati stvari, ali nismo o tome još razgovarali na nacionalnom vijeću, no svakako smo dogovorili da ćemo pokušati vidjeti može li se po tom pitanju nešto napraviti”, istaknula nam je predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna, dodavši kako to i nema veze toliko s mirovinske strane koliko sa zakonskim postupcima.
Izvor: Pexels
A što je s umirovljenim očevima?
Postavlja se pitanje i što je muškarcima? Jesu li i oni obuhvaćeni zakonom majčinske mirovine, s obzirom na to da očevi uz plaćeni očinski dopust, mogu koristiti i roditeljski dopust, što bi značilo da i oni mogu dobiti svojih šest mjeseci na mirovinu? Točno je da pravo na ovu mjeru osim majki mogu iskoristiti i očevi te posvajatelji koji su se brinuli o djetetu tijekom njegovih prvih šest mjeseci, no takvih je trenutno u manjem broju i često nisu tema rasprave.
“O tom dijelu u Matici nismo razgovarali, ali roditeljski dopust očevi su sve češće počeli koristiti u posljednje vrijeme, što je izvrsna stvar. Mi ćemo i o tome morati raspravljati i vidjeti postoji li ikakva šansa da kako žene, a u ovom slučaju i muškarci mogu retrogradno ostvariti svoja prava ako su umirovljeni prije 2019. godine, no teško da će biti izvedivo”, rekla nam je predsjednica Matice umirovljenika te dodala kako je presedan uvijek moguć, no u ovom trenutku nemaju nikakvih informacija o tome.
Izvor: Pexels
Njemačka kao “obećana zemlja” za majke
Za usporedbu, da nekim slučajem naše majke žive u Njemačkoj, situacija bi bila daleko pogodnija za njih. Naime, iste godine kada su naše majke, neke buduće umirovljenice tek dobile pravo na majčinski dodatak na mirovinu, u Njemačkoj se taj staž s dvije godine, povećao na 2,5 godine na rođeno dijete, da bi od 2024. godine taj staž narastao još za šest mjeseci pa za jedno rođeno dijete njemačke umirovljenice mogu dobiti čak tri godine radnog staža ako je dijete rođeno 1992. godine ili kasnije koje im ulazi u potreban uvjet za ostvarivanje mirovine, što kod nas nije slučaj. Osim toga, mirovina umirovljenoj majci iz Njemačke tako može biti veća za više od 100 eura.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT