Jesu li žene bolji vođe? Evo što kažu istraživanja
U suvremenom društvu, pitanje rodnih uloga i sposobnosti često je predmet rasprave pogotovo ono tko je bolji vođa – žena ili muškarac? U nastavku saznajte što kažu istraživanja.
Jedna od tema koja se često ističe je pitanje jesu li žene bolji vođe od muškaraca. Istraživanja su pokazala da postoji niz faktora koji mogu utjecati na uspješnost vođenja, ali da spol nije uvijek presudan čimbenik. Također, pokazuju da pokazuju da ženski vođe doprinose povećanju produktivnosti, unapređenju suradnje, nadahnjuju posvećenost organizaciji i poboljšavaju pravednost.
Što kažu istraživanja
U 2023. godini, prvi put u povijesti, žene na CEO funkcijama vode otprilike 10% kompanija iz Fortune 500. To je svakako važan korak naprijed. No, istovremeno ističe potrebu za većim brojem žena na svim razinama vođenja.
Izvješće Ready-Now Leaders konferencije Board pokazuje da su organizacije s najmanje 30% žena u vodećim ulogama 12 puta vjerojatnije da će biti u top 20% po financijskoj izvedbi.
Istraživanje Leadership Circlea, temeljeno na procjenama s više od 84.000+ lidera i 1,5 milijuna ocjenjivača (uključujući šefove, šefove šefova, kolege, direktno podređene i druge), pokazuje da su ženske vođe učinkovitije od svojih muških kolega na svakoj dobnoj razini i razini menadžmenta.
ADVERTISEMENT
Izvor: Unsplash
Dugogodišnje istraživanje dokazuje evoluciju stereotipa
Prema meta-analizi iz 2020., žene se sada smatraju jednako ili čak kompetentnijima od muškaraca. Istraživanje je obuhvatilo podatke iz 16 nacionalno reprezentativnih anketa javnog mišljenja u kojima je sudjelovalo više od 30.000 odraslih Amerikanaca od 1946. do 2018. godine. Istraživači su analizirali 3 vrste osobina – empatiju, ambiciju i kompetencije – te jesu li sudionici smatrali da je svaka osobina istinitija za žene, muškarce ili jednako istinita za oboje.
Rezultati su pokazali da su stereotipi o kompetenciji dramatično evoluirali tijekom vremena. Primjerice, u jednoj anketi iz 1946. samo je 35% ispitanih smatralo da su muškarci i žene jednako inteligentni, a među onima koji su vjerovali u razliku, većina je smatrala da su muškarci kompetentniji spol.
Nasuprot tome, u anketi iz 2018. godine, 86% ispitanika vjerovalo je da su muškarci i žene jednako inteligentni, 9% je vjerovalo da su žene inteligentnije, a samo 5% je vjerovalo da su muškarci inteligentniji. Nadalje, stereotipi o empatiji koji žene prikazuju kao suosjećajnije i osjetljivije od muškaraca jačali su tijekom vremena.
Izvor: Unsplash
Zašto su žene bolji vođe?
Komunikacijske vještine – Studije su pokazale da su od muškaraca žene često bolje u komunikaciji i – što je možda još važnije – slušanju. Ove vještine mogu biti ključne za uspješno vođenje tima ili organizacije.
Empatija i socijalna inteligencija – Žene su često percipirane kao empatičnije i bolje u čitanju ljudi. To može rezultirati boljim razumijevanjem potreba i osjećaja članova tima te stvaranjem pozitivnog radnog okruženja.
Prilagodljivost – Fleksibilnost i sposobnost prilagođavanja novim situacijama su ključne za vođenje u dinamičnom okruženju. Istraživanja sugeriraju da su žene često bolje u prilagođavanju promjenama i upravljanju kompleksnošću.
Raznolikost u vođenju – Istraživanja su pokazala da organizacije s raznolikim timovima, uključujući raznolikost spola, često postižu bolje poslovne rezultate. Stoga, imajući žene u vodećim pozicijama može doprinijeti raznolikosti perspektiva i ideja.
Izvor: Unsplash
Unconscious bias ili nesvjesna pristranost muškarcima
Kako su to nedavno opisali Zenger i Folkman u članku za Harvard Business Review: “Ako je od 100 osoba koje trenutno obavljaju usporedive pozicije 96 muškaraca, a vi donosite odluku o tome koga promovirati, i imate visokokvalitetnu ženu i visokokvalitetnog muškarca, što ste skloni učiniti? Čini se sigurnijim odabirom muškarca.”
U slučajevima poput ovih, donositelji odluka su pod utjecajem neosviještenih predrasuda ili tzv unconscious bias. Oni percipiraju žene kao manje dobre odluke zbog stereotipa, i to ni ne primjećuju. Srećom, menadžeri i konzultanti sve više postaju svjesni problema. No ipak, pred nama je dug put – i najbolja stvar koju svi možemo učiniti kako bismo se borili protiv ovakvih predrasuda je podizanje svijesti i pokazivanje da žene itekako zaslužuju visoke pozicije decision makera u kompanijama.
Izvor: Unsplash
Generalizacija spolova
Unatoč ovim pozitivnim aspektima, važno je napomenuti da uspješnost vođe ovisi o mnogim čimbenicima, uključujući osobne karakteristike, vještine i iskustvo. Stoga, umjesto generalizacija o spolu, važno je promicati pravednost, jednakost i mogućnosti za sve pojedince bez obzira na spol.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT