Probiotici: ključni igrači u vašem zdravlju
Kako sve probiotici utječu na naše zdravlje, u kojoj hrani ih možete pronaći najviše i zašto biste ih trebali konzumirati, otkrijte u nastavku teksta.
Probiotici se definiraju kao živi mikroorganizmi koji, kada se primjenjuju u odgovarajućim količinama, pružaju zdravstvenu korist onome tko ih konzumira.
Probiotici utječu na bakterije i druge mikroorganizme u probavnom traktu te se mogu naći u mnogim fermentiranim namirnicama, poput kiselog kupusa i kimchija. Također, mogu se uzimati i kao dodaci prehrani u obliku suplemenata.
Probioticima možemo i smiriti simptome povezane s određenim medicinskim stanjima, poput upalnih bolesti crijeva (IBD) i sindroma iritabilnog crijeva (IBS).
Zašto su probiotici dobri?
Probiotici u obliku suplemenata obično sadrže veće doze mikroorganizama poput bakterija te se sastoje od jednog ili više sojeva probiotika od kojih su najčešći Lactobacillus i Bifidobacterium, a te se bakterije i prirodno nalaze u ljudskom probavnom traktu.
U nastavku vam donosimo neke od razloga zašto bi trebali razmisliti o uzimanju probiotika.
Probiotici pomažu u održavanju ravnoteže dobrih bakterija
Probiotici su kao tajni sastojak koji potiče dobro zdravlje. Imaju sposobnost da obnove prirodnu ravnotežu crijevne mikroflore. Neravnoteža znači da ima previše loših bakterija i premalo dobrih bakterija. Zamislite probiotike kao male vojnike unutar vašeg tijela, spremne za borbu protiv loših bakterija.
Te “dobre” bakterije su poput superjunaka koji vraćaju ravnotežu u našem crijevnom sustavu, poboljšavajući tako naše cjelokupno zdravlje. Sada, dok vodite svoj svakodnevni rat protiv svih izazova koje vam život baca, probiotici su vaši vjerni saveznici koji stoje uz vas.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Probiotici poboljšavaju simptome probavnih smetnji
Probiotici dokazano podupiru zdravlje probavnog trakta obnavljanjem ravnoteže crijevnih mikroorganizama, suzbijanjem upale crijeva te poboljšanjem zdravlja barijere crijeva.
Istraživanja su pokazala da uzimanje dodataka prehrani s probioticima može biti korisno za osobe s medicinskim stanjima povezanim s gastrointestinalnim traktom, poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS), ulceroznog kolitisa te celijakije.
Pregled 59 istraživanja pokazao je da su dodaci prehrani s probioticima značajno poboljšali simptome IBS-a, poput plinova, nadutosti i promjena u učestalosti stolica, u usporedbi s placebom. Istraživači su primijetili da su probiotici koji sadrže pojedinačne sojeve probiotika u većoj dnevnoj dozi i kraćem trajanju (manje od osam tjedana) pokazali se najučinkovitijima.
Još je jedno nedavno istraživanje, koje je obuhvatilo 170 djece s celijakijom, pokazalo da je kombinacija bezglutenske prehrane i dodatka prehrani probioticima tijekom 28 dana bila 27% učinkovitija u smanjenju učestalosti proljeva u usporedbi s liječenjem samo bezglutenskom prehranom.
Probioticima protiv proljeva i zatvora
Probiotici su široko poznati po svojoj sposobnosti da spriječe ili zaustave trajanje proljeva koji često nastaje kao nuspojava uzimanja antibiotika, zbog narušavanja ravnoteže između dobrih i loših bakterija u crijevima.
Također, probiotici mogu pomoći i u slučaju zatvora. Istraživanje provedeno na 153 osobe koje su patile od zatvora, pokazala je da su određene kombinacije probiotika tijekom četiri tjedna bile učinkovite u povećanju učestalosti tjednih stolica.
Izvor: Pexels
Zašto je važno održati ravnotežu bakterija crijevne flore?
Mnoga istraživanja pokazuju da se mikroorganizmi u probavnom sustavu razlikuju između pojedinaca koji su zdravi i onih koji boluju od nekih bolesti. Ova razlika znači da neravnoteža u crijevnom mikrobiomu, ako se ne tretira, može s vremenom oslabiti obrambeni sustav crijeva, što rezultira povećanom propusnošću crijevne barijere koja omogućuje toksičnim tvarima da dođu u kontakt s našim imunološkim sustavom, koji mora intenzivirati svoje aktivnosti kako bi nas zaštitio od bolesti.
Ako ovakvo stanje potraje, imunološki sustav može oslabiti, čime se povećava rizik od raznih bolesti i stanja. Stoga je očuvanje ravnoteže mikroorganizama u crijevima od iznimne važnosti ne samo za zdravlje probavnog sustava, već i za opće zdravlje.
Patološka neravnoteža u sastavu mikroorganizama crijeva povezana je s brojnim zdravstvenim stanjima i sindromima, od kojih su samo neka od njih ovdje spomenuta:
- upalne bolesti crijeva (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis)
- sindrom iritabilnog crijeva (IBS)
- alergijske bolesti
- celijakija
- pretilost
- metabolički sindrom.
- kolorektalni karcinom (rak debelog crijeva) i dr.
Također, primijećeno je da kod svakog pacijenta koji je dijagnosticiran s malignom bolešću, postoji neravnoteža u sastavu i broju crijevnih bakterija, što ukazuje na poremećaj u mikrobiomu.
Izvor: Unsplash
Probiotici u hrani
Osim uzimanjem suplemenata u obliku tableta, kapsula i sl., probiotike možemo naći i u namirnicama koje konzumiramo svakodnevno poput:
- jogurt
- kefir
- kiseli kupus
- kiseli krastavci
- kimchi
- kombucha
- tempeh
- miso
- neke vrste sira (zrnati sir, mozzarella, gauda, cheddar…)
Da zaključimo, održavanje ravnoteže mikroorganizama crijevne flore ima ključnu ulogu za zdravlje probavnog sustava i opće dobrostanje organizma. Neravnoteža u crijevnom mikrobiomu može dovesti do brojnih zdravstvenih problema i povećane osjetljivosti na bolesti. Stoga je važno održavati zdravu prehranu, uzimati probiotike ako je potrebno (uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom), i voditi brigu o cjelokupnom zdravlju probavnog sustava.
Izvor naslovnice: Unsplash
ADVERTISEMENT