6 savjeta za održivi Uskrs
Od bojenja jaja pa sve do lokalnih namirnica, skupili smo 6 savjeta za održivi Uskrsu na jednom mjestu.
Kada govorimo o proslavama i obilježavanju blagdana, svi su oni najčešće povezani s bogatom trpezom, ukrasima i obiteljskom atmosferom, no nadolazeći Uskrs, nekako je najviše poznat po hrani i to u prvom redu zbog doručka, a onda kasnije i ručka. Pregršt je tu specijaliteta koji nas asociraju na ovaj najveći kršćanski blagdan, ne nedostaje tu ni mnoštvo dekoracija. Ukrašavanje blagdanskog stola, bojanje jaja, dekoriranje cijelog interijera pa uostalom i kupnja svih namirnica dio je tradicije. Ono na što često u takvim situacijama zaboravljamo je otpad koji se stvara.
Upravo zato, možda je ovogodišnji Uskrs pravo vrijeme da odaberemo ekološki prihvatljivije opcije i slavlje učinimo jednako kvalitetnim, uz svijest za okoliš. Mi vam donosimo nekoliko savjeta kako uz male, ali važne korake, ovaj Uskrs učiniti što održivijim.
ADVERTISEMENT
Izvor: Pexels
Eco friendly ukrasi
Iako su trenutno trgovine prepune plastičnih dekoracija za Uskrs, pokušajte ih zamijeniti nekima koji su napravljeni od prirodnih materijala poput drveta ili se upustite u vlastitu izradu ukrasa sa stvarima koje već imate kod kuće. Stari tekstil, gumbi, konci mogu poslužiti da napravite uskrsne dekoracije u vidu zečića i pilića, a umjesto plastičnih ukrasnih pisanica, izradite one od pravih jaja. To ćete dobiti tako što ćete izbušiti sitne rupice da ispušete sadržaj jaja u zdjelicu (od čega možete napraviti ukusni kolač), a ljusku ofarbajte u razne boje ili ukrasite slamom i osušenim cvijećem. Također, možete, izbjegnite plastičnu obojenu slamu u trgovini, već probajte pronaći onu prirodnu od osušene trave.
Izvor: Unsplash
Višekratne potrepštine
Znamo svi da blagdanski stol najčešće okuplja veliki broj prijatelja i članova obitelji. Umjesto jednokratnih salveta, posegnite za onim platnenim koje zasigurno imaju negdje spremljene mame ili bake. Platnene salvete moći ćete kasnije oprati i iskoristiti za neko nadolazeće druženje. Osim salveta, odlazak u šoping mogao bi vas “koštati” dolaskom kući s gomilom plastičnih vrećica. Umjesto toga, u kupnju namirnica otiđite s platnenim vrećicama u koje ćete strpati sve potrebno za uskrsni doručak i ručak.
Izvor: Unsplash
Prirodno bojenje jaja
Recepata je raznih, a možda je najbolji onaj s ljuskama luka. Sve što vam treba je što više ljuski od luka, čiste najlonke u koje ćete odjenuti jaja za kuhanje, a dodatno možete i ubrati zanimljive listove biljaka na livada kako bi se preslikali na jaje. Uz to, popularno je postalo i bojenje s crnim vinom, a veliki hit postala su i tzv. mramorna i mozaik jaja, a kako ih izraditi te se dodatno inspirirati možete ovdje.
Izvor: Pexels
Cvijeće u teglama
Umjesto buketa i raznog rezanog cvijeća, odaberite dugotrajniju, ali i održiviju opciju. Tulipani, zumbuli, narcise samo su neki od cvjetova koje možete pronaći u zasađenim teglicama. I kad Uskrs prođe, posađeno cvijeće vam ostaje.
Izvor: Pexels
Kupnja lokalnih proizvoda
Nema ništa bolje od činjenice da kupujemo domaće proizvode, one čije porijeklo nam je poznato. Ovog Uskrsa u nabavku namirnica otiđite do lokalnog OPG-a ili tržnice gdje nude domaće proizvode. Od jaja, sireva, domaće šunkice pa sve do slastica, povrća voća i poklona ako darujete najbliže za Uskrs.
Izvor: Pexels
Rinfuzni proizvodi
Kako biste smanjili količinu ambalaže i nepotrebne plastike ovogodišnje slatkiše (pritom mislimo i na nezaobilazna čokoladna jaja) kupujte u nekoj od čokolaterija diljem grada. Osim toga, u rinfuzi možete kupiti i sastojke koji su vam potrebni za kolače, jer sve više trgovina orašaste i razne druge proizvode nudi u rinfuznoj prodaji.
Izvor naslovne fotografije: Pexels
ADVERTISEMENT