5 načina za poticanje djece na čitanje
Knjige i čitanje nisu izgubljena umjetnost, već predstavljaju jedan od najmoćnijih alata za razvoj dječje mašte, emocionalne inteligencije te izvor učenja uz zabavu.
Ponekad nema boljeg načina za usmjeravanje djeteta prema željenoj aktivnosti od ukazivanja kroz vlastiti primjer. Mnogim je roditeljima želja da djeca zavole lektiru, knjige i čitanje dok oni osobno ne prakticiraju isto. Baš naprotiv, ono malo slobodnog vremena koje svi danas imamo, provode uz tehnologiju, beskrajno skrolanje internetskim prostranstvima i uz plavo svjetlo ekrana.
Kako biste probudili ljubav prema čitanju kod svoje djece, pokušajte im već od malih nogu pokazati čitalački entuzijazam i zavirite u naš popis zanimljivih načina kako ih potaknuti na odlazak u knjižnicu te ih uvesti u svijet gdje će otkriti neraskidivo prijateljstvo s knjigama.
ADVERTISEMENT
Izvor: Unsplash
U svom domu napravite kutak za čitanje
Vjerujemo kako stvaranje čitalačkog kutka nije nešto što je rezervirano za ljubitelje književnosti, već može biti savršen način za obogaćivanje interijera zanimljivim policama, knjigama i udobnim elementima za uređenje doma koji će biti od pomoći za stvaranje čitalačkih navika cijele obitelji, pa tako i djece.
Razgovarajte s njima o knjigama
Objasnite im pravu vrijednost knjige te ih potaknite na dijalog o knjizi koju čitaju ili su pročitali. Osim što ćete vježbati razvijanje kritičkog mišljenja, pokazat ćete im kako vam je njihovo mišljenje o pojedinom liku ili cjelokupnoj radnji važno, zanimljivo i relevantno što će doprinijeti njihovom samopouzdanju.
Tematski mjeseci
Neka nadolazeći mjeseci budu razdoblje u kojem ćete imati tematske zadatke kao obitelj. Odaberite knjige povezane s temom i organizirajte aktivnosti poput gledanja filmova, potragu za skrivenim pričama koje će djeca trebati pronaći uz rješavanje zagonetki ili izradu plakata uz crteže i citate iz knjiga.
Izvor: Unsplash
Napravite obiteljske književne izazove
Uključite djecu u organizaciju obiteljskih književnih izazova. Neka oni sami odaberu ciljeve kojih ćete se kao obitelj imati zadatak pridržavati. Ovi zadaci mogu uključivati istraživanje novih žanrova, određivanje broja knjiga koje trebate pročitati u određenom mjesecu, pa čak i pisanje vlastitih priča i izmišljenih junaka inspiriranih pročitanim knjigama.
Književni kvizovi s nagradama
Osmislite večeri posvećene književnim kvizovima. Neka sudjeluju svi članovi obitelji i natječu se za nagrade koje motiviraju djecu.
Dnevnik Anne Frank kao primjer
Anne Frank napisala je dnevnik koji je postao jedna od najpoznatijih i najprodavanijih knjiga u povijesti i to u iznimno strašnim okolnostima, tijekom Drugog svjetskog rata. Dok se skrivala s obitelji od Hitlera i njemačkih vlasti, Anne tijekom dvije godine nije mogla vidjeti nebo, sunce, kišu, travu… U dnevniku je napisala kako se ispod svakoga neba nalazi jedno sunce koje se može pronaći u knjigama i ta inspirativna izjava (i priča) može djeci biti prava motivacija za ljubav prema knjigama.
Izvor: Pexels
Što god od navedenog odabrali i isprobali, ove ideje istovremeno mogu pomoći u obiteljskom povezivanju i zbližavanju te čitanje učiniti uzbudljivim dijelom dječjeg života.
Izvor naslovne fotografije: Unsplash
ADVERTISEMENT